Mardin’de 386 Yılında Yapılmış Mozaikli Kilise Bulundu

 

isediyani

Mardin (Mêrdîn) ilimizin Derik (Derika Çiyayê Mazî) ilçesinde 386 yılında yapılmış bazilikal planlı bir kilise bulundu.

 

 

     Mardin (Mêrdîn) ilimizin Derik (Derika Çiyayê Mazî) ilçesinde bir ihbar üzerine başlatılan kurtarma kazılarında, 386 yılında yapılmış bazilikal planlı bir kilise bulundu.

     Mardin’in Derik ilçesindeki Göktaş mahallesinde yer alan Gola yerleşim yerinde, Mardin Müze Müdürü Abdulgani Tarkan başkanlığında, Müze Uzmanı Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Volkan Bağlayıcı ve beş işçi ile 6 Temmuz 2020 tarihinde “Gola Yerleşim Yeri Kurtarma Kazı Çalışmaları” başlatıldı. Halen devam eden kazı çalışmaları sırasında, insan ve hayvan figürleri, geometrik ve bitkisel motiflerin yan sıra Estrengelo stilinde kitabesi bulunan mozaikli bir yapı ortaya çıkarıldı. Erken Bizans Dönemi’ne ait bazilikal planlı kilise ve vaftizhane olan yapının kitabesinden, M. S. 4. yy’ın son çeyreğine ait olduğu tespit edildi.

     Ayrıca mozaikli alanda biri omuzunda av hayvanı taşıyan, diğeri ise bir elinde kuş diğerinde horoz tutan iki insan figürünün arasındaki yazıda “Nisan” yazıyor. Sözkonusu yazının olasılıkla Nisan ayında avlanıldığını betimlemek amacıyla yazıldığı düşünülüyor. Bir elinde meyve sepeti taşıyan, diğerinde ise elinde orak tutan iki insan figürünün güneyindeki yazıda ise “Haziran” yazıyor. Sözkonusu yazının olasılıkla Haziran ayında hasat yapıldığını düşündürüyor.

     2013 yılında definecilerin kaçak kazısı sonucu bulunan Gola Yerleşim Alanı, sit alanı ilan edildi ve kazı çalışmaları başlatıldı. Yapılan kazı sonucu ortaya çıkarılan mozaiklerin, üzerindeki İbranice yazılı kitabeden 1600 yıl önce Doğu Roma İmparatorluğu döneminde, Süryaniler tarafından inşâ edildiği belirlendi. Yapıda, 4 mevsimin resmedildiği insan, hayvan, bitki ve haç figürleri bulunuyor.

     Tarihî alandaki kazı çalışmalarının Kurban Bayramı’nda ara verilmesini fırsat bilen defineciler, mozaiklerin altında altın olduğunu düşünerek, kaçak kazı yaptı. Yaklaşık 2 m derinliğinde çukur açan defineciler, mozaiklere büyük hasar verdi.

     MARDİN MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ, AJANSLAR

     5 EYLÜL 2020

 

228 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir