Fransa’da Kürt Tarihi Eğitim Müfredatına Alındı

 

isediyani

Fransa Millî Eğitim Bakanlığı, 2020 – 21 eğitim öğretim yılında 11’inci sınıflarda okutulan “Tarih ve Coğrafya” kitabına “Kürtler: Devletsiz Bir Ulus” başlığıyla Kürt tarihinin öğretileceği bir ders ekledi.

 

     Fransa Millî Eğitim Bakanlığı, 2020 – 21 eğitim öğretim yılında 11’inci sınıflarda okutulan “Tarih ve Coğrafya” kitabına “Kürtler: Devletsiz Bir Ulus” başlığıyla Kürt tarihinin öğretileceği bir ders ekledi. Fransa’da eğitim programında Kürt tarihi, “Kürtler ve Kürt Meselesi” adıyla ders okutulacak.

     Kürt tarihinin okutulacağı derslerin bazı ana başlıkları ve içerikleri şu şekilde:

     BAĞIMSIZLIĞI DİRİLTME UMUDU

     Dersin içeriğinde, Kürtler’in 40 milyon nüfûsu ile dünyada devleti olmayan en büyük halk olduğu ve çoğunluğunun Sünnî mezhebine bağlı olduğu yer alıyor. Kürtler’in yüz yıldır bağımsızlık için mücadele ettiği belirtilen kitapta, Kürdistan topraklarını egemenliği altında bulunduran devletlerin bu çabalara karşı çıktığı belirtildi. Ancak Saddam rejiminin devrilmesi ve Suriye’nin yıkılmasının Bağımsız Kürdistan umutlarını dirilttiği ifade edildi. Dersin bir bölümünde de “Ortadoğu’daki çekişmeler Kürt devletinin kurulmasına olanak sağlar mı?” sorusu sorulmuş.

     PÉŞMERGE

     Dersin bir başka bölümünde IŞİD’in ortadan kaldırılmasında Kürt güçlerinin rolüne değinilerek, Pêşmerge’ye ilişkin, “Kürtçe’de ‘Pêşmerge’, “Ölüm ile karşı karşıya gelen’ anlamına geliyor. Pêşmerge güçleri Irak ordusu ile aynı statüye sahip. Bunu da Saddam Hüseyin rejimi ve IŞİD İslamî Devleti ile savaştan sonra elde ettiler. 1920 yıllarında kurulan Pêşmerge güçlerinin sayısı bugün 350 bin civarında” ifadeleri yer almış.

     ROJAVA KÜRDİSTANI’NIN İŞGALİ

     Kitapta ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trump’ın onayıyla 9 Ekim 2019’da Rojava saldırısına ilişkin aldığı kararda yer almış. IŞİD savaşı Amerika ile Kürtler arasındaki yardımlaşmanın başlangıcı olarak kaydedilerek, IŞİD lideri Bağdadî’nin öldürülmesinin de bu yardımlaşmanın önemine değinilmiş. Türkiye’nin Suriye’deki Kürt ülkesinin işgalinin başlangıcına değinilen bölümde, “Suriye Kürdistanı’nın Sonu: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 Ekim 2019’da Trump’ın onayıyla Suriye Kürtleri’ne karşı askerî bir saldırı başlattı. Bu da ABD ile Suriye Kürtleri’nin arasındaki yardımlaşmanın sonuydu. IŞİD liderine karşı yapılan operasyon, yardımlaşmanın önemini gösterdi. Ayrıca, Türkiye’nin Suriye’deki Kürt vatanını işgal etmesinin başlangıcıydı. Top atışlarından sonra Türkiye, tankları ve toprakları vekillerine verdi. Bu silahlı grupların da çoğu bıçakçı ya da cihadist ve aynı zamanda Kürtler ve Hristiyanlar’ı sevmeyen Sünnî Araplar’dan oluşmaktaydı. Daha önce El Kaide örgütünün savaşçılarıydı” ifadeleri yer almış.

     EFRİN

     Dersin başka bir bölümünde ise, Efrin konusu işlenerek, “Bilgimiz olmadığını söyleyemeyiz. Türk ordusu 2018 yılının Mart ayında Kürtler’in yoğun olarak yaşadığı Efrin kentini ve bölgeyi işgal etti. Bu bölge radikal cihadist gruplara teslim edildi. Bu grupların el koyduğu her şeyi alma hakları var. Silahlı milisler Kürtler’e ait birçok ev ve işyerine el koydu. Hiçbir yasal durumla karşılaşmadan halktan fidye almaya başladılar ve toplu katliâmlar yaptılar. Kürt yerleşimciler kaçmak zorunda kaldı. 130 bin kişi sokaklara atıldı. Bu da gerçekleşmiş amaçtı. Çünkü amaç Türkiye sınırındaki Kürtler’in varlığını yok etmekti” değerlendirmesine yer verildi.

     TRUMP’IN KÜRTLER’E TEŞEKKÜRÜ

     Kitabın bir bölümü de Suriye’de IŞİD’in ortadan kaldırılmasında Kürtler’in rolüne yer verilmiş. Bu bölümde “Suriye Kürtleri, IŞİD’i ortadan kaldırarak Bağdadî’yi Suriye’deki başkenti Rakka’dan çıkaran ilk güçtü. 11 bin kurban veren Kürtler olmadan Trump, İslamî Devlet’e karşı başarılı olamazdı. Ama Trump, kendi yöntemiyle Kürtler’e teşekkür etti: O da onları başka cihadistelere teslim ederek” bilgilerine yer verilmiş.

     DERSTE ÖĞRENCİLERE AŞĞIDAKİ SORULAR SORULACAK

     “Kürtler’in bütün devletlerdeki durumu aynı mıdır?”

     “Kürtler geçen yüzyılın 20’li yıllarında uğruna mücadele verdiği bağımsızlık, istedikleri tek yol mudur?”

     “İslamî Devlet’e karşı savaşta Kürtler’in rolü neydi?”

     “Irak Kürtleri ile Suriye Kürtleri arasında neden karşılaştırma yapabiliriz?”

     Eğitim – öğretim yılının bu hafta başladığı Fransa’da binlerce öğrenci Kürt tarihi ve Kürdistan halkının mücadelesini öğrenecek. Ayrıca Kürtler’in IŞİD’in ortadan kaldırılmasındaki rolünü de okuyacak.

     Fransa’da 2019 yılında lise eğitimine devam eden 755 bin 900 öğrencinin % 51’i genel eğitim, % 21’i teknik ve % 28’i de meslek eğitimi aldı.

     RÛDAW

     4 EYLÜL 2020

 

319 Total Views 4 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir