Bartın’da Yeni Bir Şelâle Keşfedildi

 

isediyani

Bartın ilimizin Ulus ilçesine bağlı Kalecik köyünde daha önce hiç bilinmeyen bir şelâle tesadüfen keşfedildi.

 

 

     Bartın ilimizin Ulus ilçesine bağlı Kalecik köyünde daha önce hiç bilinmeyen bir şelâle tesadüfen keşfedildi. Kalecik köyü muhtarı Selahattin Kaya, tesadüfen keşfettiği şelâlenin fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşınca şelâle ziyaretçi akınına uğradı. Doğal güzelliğiyle bölgenin turizmine katkı sağlaması beklenen Devrent mevkiindeki şelâleyi görenler geri dönmek istemiyor.

     Köy muhtarı Kaya, şelâlenin farklı bir yapısı olduğunu belirterek, turizme kazanılması için çalışma yapılmasını istedi. Bartın – Karabük yolu üzerinde bulunan Kalecik köyüne yaklaşık 5 km mesafedeki Devrent mevkiindeki kanyonunu içinde bulanan ve daha önce kimsenin görmediği şelâle özellikle haftasonu ziyaretçilerin akınına uğramaya başladı.

     Köye giden ana yoldan kanyon içindeki dere içinden yaklaşık 300 m yürüyerek ulaşılan şelâleye köylüler tarafından “Kalecik Şelâlesi” ismi verildi. 4, 5 m yükseklikten akan şelâlenin altındaki doğal havuzda 4 m derinlik oluştu. 2 doğal havuzun bulunduğu bölgede, sıcak havalardaki suyun sıcaklığı 10 dereceye kadar düşüyor. Doğal klima görevi gören şelâlenin üzerinde buna benzer şelâleler olduğu da öğrenildi ve sudaki berraklık herkesi hayran bıraktırıyor. Doğal oluşumu ile dikkat çeken ve sadece Sarıçiçek yaylasındaki Ulukop Deresi’nden gelen su ile beslenen şelâleye ilginin her geçen gün artması dikkat çekiyor. Şelâlenin ilerisindeki dere yatağındaki suyun çekildiği görülürken, şelâle suyunun yazın en kurak zamanlarda bile azalmadığı aksine arttığı gözlemlendi.

     DHA

     4 EYLÜL 2020

 

203 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir