Arı Zehiri Meme Kanserini Yok Ediyor

 

isediyani

Avustralyalı bilim insanları bal arılarından alınan zehirin laboratuar ortamında bazı agresif meme kanseri hücrelerini yok ettiğini gözlemledi.

 

 

     Avustralyalı bilim insanları bal arılarından alınan zehirin laboratuar ortamında bazı agresif meme kanseri hücrelerini yok ettiğini gözlemledi.

     Zehirin ve zehirin içinde bulunan melittin maddesinin tedavi etmesi zor olan iki meme kanseri tipine karşı, üçlü negatif ve HER2 pozitif denendiği belirtildi. Bu keşif heyecan verici bulunsa da bilim insanları daha fazla çalışmanın yapılması gerektiğini söylüyor.

     Meme kanseri dünya çapında kadınlarda en çok görülen kanser tipi. Laboratuar ortamında kansere karşı mücadele edebilen binlerce kimyasal bileşen olsa da çok azı insanlar için tedavi amaçlı üretilebiliyor. Arı zehirinin daha önce melanom adlı deri kanserine karşı da etkili olduğu bulunmuştu.

     Batı Avustralya’da bulunan Harry Perkins Tıbbî Araştırma Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği araştırmada, 300 bal arısı ve yaban arısından alınan zehir test edildi ve bal arılarından alınan maddenin etkili olduğu görüldü. Araştırmayı yürüten 25 yaşındaki Ciara Duffy ve ekibi, zehirde bulunan bir bileşkenin kanser hücrelerini bir saat içinde öldürdüğünü, bunu diğer hücrelere çok az zarar vererek gerçekleştirdiğini gördü. Ancak yüksek miktardaki dozlarda zehir etkisinin arttığı bulundu.

     Araştırmacılar melittin maddesinin ise tek başına kanser hücrelerini kapatmakta ve hücre büyümesinin önüne geçmekte etkili olduğunu buldu. Melittin normalde arı zehrinde bulunsa da sentetik olarak da üretilebiliyor.

     Meme kanserlerinin % 10 – 15’ini oluşturan üçlü negatif kanser türü, ameliyat, radyoterapi ya da kemoterapi ile tedavi edilebiliyor. Ancak araştırmacılar bu maddelerin ilaca dönüştürülebilmesi için daha gidilmesi gereken uzun bir yol olduğu konusunda uyarıyor.

     Avustralya’dan başka bir araştırmacı Doç. Dr. Alex Swarbrick, “Daha çok erken bir aşamada. Bir kapta ya da bir farede çok sayıda etken madde meme kanseri hücresini öldürebiliyor. Ancak bunun klinik bir tedaviye dönüşmesi için uzun bir yol var” dedi.

     NATURE PRECISION ONCOLOGY

     2 EYLÜL 2020

 

301 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir