Almanya’daki Konut Satışında Kiracının Önalım Hakkı

 

isediyani

Hukukçu ve sosyolog Av. Ali Sayan, Sediyani Haber için yazdı…

 

 

 

Almanya’daki Konut Satışında Kiracının Önalım Hakkı

Av. Ali Sayan

     Almanya’da konutunuzu satarken kiracının önalım hakkına dikkat ediniz.

     Türk hukukunda sadece hisseli (paylı) taşınmazlarda hissedarların şuf’a yani önalım hakkı varken Alman hukukunda taşınmaz konutunuz ister hisseli ister müstakil olsun satış anında kiracınız varsa bu kiracının da önalım hakkı bulunuyor. Yani Türk hukukunun aksine Alman hukukunda kiracının oturduğu evin satılması halinde öncelikli alım hakkı var.

     Bu nedenle Almanya’da konut sahibi ve kiracı sahibi olmaktan bıkan ve evini satmak isteyen mal sahipleri mutlaka bu hakka dikkat etmeli. Konutu satmadan önce kiracılar ile konuşulması gereken önemli bir mesele bu. Şayet kiracıya öncelikle önalım hakkı tanınmadan üçüncü kişiye satış yapılırsa kiracıya tazminat hakkı doğabilir.

     Bunun için yasal olarak kirada olan bir konutu ya da daireyi satmadan en az iki ay önce kiracı ile yazılı irtibata geçilmeli. Kiracıya satış niyeti ile ilgili detaylı bilgi verilmeli ve yasal olarak öncelikli alım hakkı olduğu konusunda da bilgi verilmeli. Bu yazılı ihbarlar ve bilgiler sadece bir kiracıya değil, varsa tüm kiracılara verilmeli.

     Ancak istisnaen alıcı kişi satıcının yakın akrabası ise, kiracılar detaylı bilgilendirilmek zorunda olunmayabilir. İhbarı alan kiracı da önalım hakkını kullanmak istiyorsa bunu mal sahibine karşı yazılı olarak bildirmelidir. Kiracıya önalım hakkı verilmeden ve bu konuda gerekli yasal prosedür işletilmeden satış işlemi gerçekleştirilirse kiracının satışı iptal, durdurma veya satış miktarlarındaki farktan dolayı tazminat hakkı doğar.

     Hatta 2015 yılında Bundesgerichtshof (Federal Yargıtay) kiracıların önalım haklarını biraz daha güçlendirmiştir. Alman Yargıtay’ı bu emsal nitelikli içtihadına konu ihtilafta yeni ev sahibi daireyi 266.250 Euro’ya kiracıya teklif etmişti. Ancak kendisi dâvâya konu daireyi 186.571 Euro’ya eski sahibinden satın almıştı. Evi satan daire sahibi kiracıya yasal prosedürü işletmeden ve önalım hakkı vermeden satış gerçekleştirildiğinden iki satış miktarı arasındaki farkı kiracı tazminat olarak hak edebilmektedir. Zira kiracı kendisine daha düşük fiyat olan 186.571 Euro teklif edilseydi daireyi ucuza bir fiyata alıp daha yüksek fiyata satabilecekti.

     Görüldüğü gibi bu hakka dikkat edilmemesi halinde konutunu satan malik için çok büyük bir risk doğurmakta. Bundan dolayı mutlaka yazılı ve ispat edilebilecek şekilde kiracılar ile irtibata geçirilmeli ve önalım hakları konusunda detaylı bilgi verilmelidir.

     Bu köşe yazımızda da yetki ve uzmanlık alanımızda olmamasına rağmen Alman hukukunda önemli gördüğümüz bir konuda sizleri bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye ve yönlendirmeye çalıştık.

     Biz Türk hukuku avukatı olduğumuz için bu verdiğimiz bilgiler bağlayıcı değildir. Yazı konusu ile ilgili daha net, kişisel ve sağlıklı bilgileri Alman hukukunda uzman avukat meslektaşlarımızdan alabilirsiniz.

av.alisayan@hotmail.com

     SEDİYANİ HABER

     2 EYLÜL 2020

 

224 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir