Eskişehir’de 5000 Yıllık Boya Paleti Bulundu

 

isediyani

Eskişehir (Duriliye) ilimizin Seyitgazi (Seyyîd Battal Ğazî) ilçesindeki Küllüoba Höyüğü’nde M. Ö. 3000 yıllarına ait taştan bir boya paleti ortaya çıktı.

 

 

     Eskişehir (Duriliye) ilimizin Seyitgazi (Seyyîd Battal Ğazî) ilçesindeki Küllüoba Höyüğü’nde M. Ö. 3000 yıllarına ait taştan bir boya paleti ortaya çıktı.

     Tunç Çağı’nda 1600 yıl boyunca kesintisiz yerleşik hayat sürülen Küllüoba bölgesindeki arkeolojik kazılar, 1996 yılında Prof. Dr. Turan Efe tarafından başlatıldı. Kazılar sonucunda İlk Tunç Çağı’nın kültürel özellikleri ve gelişimi oldukça ayrıntılı bir şekilde belirlendi. M. Ö. 3500 – M. Ö. 1900 tarihleri arasında kesintisiz yaşamın olduğu höyüğün doğu ve batı alanlarında bu yıl yapılan çalışmalarda, yaklaşık 5000 yıllık olduğu tahmin edilen bir palet bulundu. Taştan yapılmış olan paletin, çanak çömleklerin boyanmasında kullanıldığı tahmin ediliyor.

     Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden alınan izinler doğrultusunda Küllüoba Höyüğü’nde başlatılan kazıda bu yıl, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) öncülüğündeki Çukurova, Batman ve Hacettepe üniversitelerinden öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan 30 kişilik ekip görev yapıyor. Kazı başkanı Doç. Dr. Murat Türkteki, Küllüoba’nın hem ovaya hem de bölgeden geçen ticaret hatlarına hakim bir yerleşme olduğunu söylüyor. Küllüoba, M. Ö. 2400’lerden M. Ö. 2300’lere günümüzde Suriye egemenliğinde olan Rojava Kürdistanı (Güneybatı Kürdistan)’ndan Balkanlar’a kadar uzanan ticaret hattının üzerindeki yerleşmelerden biriydi. Türkteki’ye göre, bu ovadan bir kervan ticareti için geçildiği muhakkak. Ovanın kontrolü de Küllüoba’dan sağlanıyordu.

     Küllüoba’da bu seneki kazılar İlk Tunç Çağı’nda konutların olduğu alanda devam ediyor. Bu dönemde, buradaki her evin içinde bir ocak ve fırın vardı. Evlerin içinde dokuma ve pişmiş toprak kap gibi üretimler yapılıyordu. Kazı başkanı Türkteki, bu yılki çalışmalarda önemli bulgularından birinin, bir kap içinde bulunan kırmızı renkli boya kalıntısı olduğunu söylüyor: “Aynı alandan boyalı çanak ve çömlek geldi. Kazıda bir boya paleti bulduk. Onun içinde de boya kalıntılarına ait izler var. Bulduğumuz palette, kırmızı boya kalıntıları çok iyi görünüyor. Diğer renklerle ilgili de yapacağımız analizler sonucu belirleyecek. Bu paletin, kapların boyanmasında kullanıldığını düşünüyoruz. Paleti, M. Ö. 2900 – 3000 yıllarına tarihlendirebiliriz. Boya izlerle ilgili analizleri önümüzdeki dönemde yapacağız. İçeriğini ve pigment analizlerini gerçekleştireceğiz. Daha önce karşılaşmadığımız bir buluntu olması nedeniyle önemli ve bizleri heyecanlandıran bir buluş.”

    Geçtiğimiz sene Küllüoba kazılarında kafasına darbe alarak ölmüş 13 – 14 yaşlarında bir çocuk bulunmuştu.

     ARKEOLOJİK HABER

     26 AĞUSTOS 2020

 

169 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir