Baba Ölünce Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

 

isediyani

Hukukçu ve sosyolog Av. Ali Sayan, Sediyani Haber için yazdı…

 

 

 

Baba Ölünce Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Av. Ali Sayan

     Vefat eden kişinin bırakmış olduğu mal ve mülke “miras”, bu mirasta hak sahibi olan kişilere de “mirasçı” denmektedir.

     Baba ölünce miras paylamışının nasıl yapıldığını bilmek, hak sahiplerinin haklarını korumaları adına önemlidir. Babanın vefatı ardından tatsızlıklar yaşanabiliyor. Bu tatsızlıkların yaşanmaması adına kanunların koyduğu şartlar önem arzetmektedir. Kanunlarda mirasçıların mirastan ne kadar pay alacağı açık ve net olarak bildirilmiştir.

     Baba vefat ettiğinde eş ve çocuklarına mirastan pay verilmektedir. Bu pay toplum arasında bilindiği gibi erkek çocuğa fazla, kız çocuğa az şeklinde değildir. Medenî kanun, kız çocuğa da erkek çocuğa da eşit miras payı vermektedir. Kız, erkek çocuklar ve şayet baba vefat ettiğinde eşi yaşıyor ise terekeden 1/4 eşe, 3/4 çocuklar arasında eşit paylaşılır. Baba ölünce miras paylaşımında eşe veya kız çocuğuna az hak verilmesi medenî kanuna aykırıdır.

     Taraflardan herhangi biri miras paylaşımında rızaen taksim konusunda anlaşmazlar ise, kanunlara göre paylaşım yapılmadığını iddiâ ediyorsa, miras dâvâsı açması gerekir. Örneğin kız çocuğa erkek çocuktan daha az hak verildiyse, dâvâ açarak hakkını aramalıdır. Açılan dâvâ ile birlikte yargılama yapılacak ve kanunlar gereğince miras paylaşımı yapılacaktır.

     “Baba ölünce miras paylaşımı nasıl yapılır?” konusunun yanısıra “terekenin hangi durumda paylaşılacağı” ihtilafının giderilmesi de gerekir. Miras dâvâsının dışında bir de kalan mal ile ilgili mirasçılar arasında anlaşmazlık çıkarsa, o zaman “izale-i şuyu (ortaklığın giderilmesi) dâvâsı” açılmalıdır. Kalan malın bir grup mirasçı satılmasını isteyebilir, diğer mirasçılar da kalan paylarını satın almak isteyebilir. Bu veya benzeri anlaşmazlıklar çıktığında sulh hukuk mahkemesinde izale-i şuyu dâvâsı açılabilir.

av.alisayan@hotmail.com

     SEDİYANİ HABER

     25 AĞUSTOS 2020

 

189 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir