Gümüş Nehir’in Kıyısındaki Başkentlerin Meydanlarında Haykırdım Sana Olan Sevgimi – 31

 

İbrahim Sediyani

 

 

 

 

 

“Arjantin hakkında beni en çok şaşırtan şey, böylesine dağınık, plan yapmayan ve günübirlik yaşayan bir ülkenin, uluslararası alanda böylesine büyük başarılara nasıl imza attığı.”

Albert Einstein

     Futbolu sevip de Arjantin’i sevmeyen var mıdır?

     Herhalde yoktur. Sportif rakipleri olan Brezilyalılar’ı ve siyasî hasımları olan İspanyollar’ı ve İngilizler’i saymazsak, tabiî.

     Arjantin’in “kaynağı materyalist olarak açıklanamayan” bir sevgi gücü var: Dünyanın hangi kıtasından (Amerika, Avrupa, Afrika, Asya, Avustralya) olursa olsun, hangi milletten olursa olsun, dünyadaki hemen her insan, Dünya Kupası maçları oynandığı zaman “birazcık Arjantin taraftarı”dır.

     Çok sempatik bir ülkedir, Arjantin. Futbol ise ülkeye küresel çapta duyulan sempatiyi ikiye katlamıştır.

     Arjantin’de “La Selección” (Millî Takım) olarak anılan Arjantin millî takımının lakabı “Albiceleste” (Gökmavisi ve Beyaz) şeklindedir.

     Takımın forma renkleri, tıpkı Arjantin bayrağındaki renkler gibidir. Mavi – beyaz formanın altında siyah şort.

     Arjantin Millî Takımı armasının üzerinde iki tane yıldız bulunuyor. Bu iki yıldız, Arjantin’in 1978 ve 1986 yıllarında kazandığı iki Dünya Kupası’nı sembolize ediyor.

     KURULUŞ YILLARI

     Kısa adı AFA olan Arjantin Futbol Federasyonu (İsp. Asociación del Fútbol Argentino), 21 Şubat 1893 tarihinde kuruldu. Dünyadaki sekizinci futbol federasyonu, Amerika kıtasındaki ise ilk futbol federasyonudur. (Arjantin Futbol Federasyonu hakkında geniş bilgi için bkz. Gümüş Nehir’in Kıyısındaki Başkentlerin Meydanlarında Haykırdım Sana Olan Sevgimi – 30)

     Arjantin millî futbol takımı, ilk millî maçını 16 Mayıs 1901 tarihinde komşu ülke Uruguay’a karşı, Uruguay’ın başkenti Montevideo’da oynamıştır. Bu sadece Arjantin’in değil, Uruguay’ın da ilk millî maçıdır, aynı zamanda. Montevideo’daki Campo de Deportes del Albion adlı sahada oynanan maçın ilk yarısı 2 – 2 berabere bitmiş, maçın sonunda ise Arjantin sahadan 3 – 2 galibiyetle ayrılmıştır.

     Bu ilk millî maça, takımlar şu kadrolarıyla çıkmışlardı:

     URUGUAY: E.Sardeson – C. B. Poole (kaptan), E. Cardenal, J. López, F. A. Cutler – M. Ortiz Garzón, J. Sardeson, J. A. Morton – W. L. Poole, A. F. Lodge, Bolívar Céspedes

     ARJANTİN: R. W. Rudd – W. Leslie, A. C. Addecot, A. A. Mack, H. Rattcliff – E. L. Duggan, G. E. Leslie, J. O. Anderson (kaptan) – S. U. Leonard, Ch. E. Dickinson, G. N. Dickinson

     Arjantin millî takımı formasıyla gol atan ilk oyuncu, Carlos Edgard Dickinson’dur.

     Bu maçtan bir yıl sonra, 20 Temmuz 1902 tarihinde yine Uruguay’a karşı yine başkent Montevideo’da ikinci bir millî maç yapılmış, Arjantin maçı bu sefer 6  – 0 gibi farklı bir sonuçla kazanmıştır. 1902’de Arjantin’e karşı aldığı 6 – 0’lık yenilgi, aynı zamanda Uruguay millî takımının tarihi boyunca aldığı en ağır yenilgidir. O tarihten bu yana, yani tam 118 yıldır, futbol sahalarında hiçbir ülke Uruguay’ı 6 farklı yenilgiyle yenememiştir.

Arjantin’in ilk millî takımı, 1902

     Arjantin millî takımının Arjantin’de oynadığı ilk millî maç ise, 13 Eylül 1903 tarihinde başkent Buenos Aires’te yine komşu ülke Uruguay’a karşı oynadığı millî maçtır. Bu sefer de Uruguay maçı 3 – 2 kazanmıştır ve bu da Uruguay millî takımının tarihindeki ilk galibiyettir. Arjantin millî takımının da tarihindeki ilk mağlubiyettir.

     15 Ağustos 1905 tarihinde yine Buenos Aires’te oynanan ve golsüz (0 – 0) sona eren Arjantin – Uruguay millî maçı ise, her iki ülkenin de tarihlerindeki ilk beraberliklerdir.

     Yeni kurulan Arjantin millî futbol takımı, 1901 – 09 arasında, yani kuruluşunun ilk 8 yılında toplam 14 millî maç oynamıştır ve bunların hepsini de komşu ülke Uruguay’la oynamıştır.

     Yeni kurulan Arjantin millî futbol takımı, 1901 – 14 arasında, yani kuruluşunun ilk 13 yılında toplam 46 millî maç oynamıştır ve bunların hepsini de iki komşu ülke Uruguay ve Şili’yle oynamıştır. Bu 46 maçın sadece 4 tanesi Şili’ye karşı, geri kalan 42’si ise Uruguay’a karşı oynanmıştır.

     Yeni kurulan Arjantin millî futbol takımı, 1901 – 18 arasında, yani kuruluşunun ilk 17 yılında toplam 75 millî maç oynamıştır ve bunların hepsini de üç komşu ülke Uruguay, Şili ve Brezilya’yla oynamıştır. Bu 75 maçın sadece 8 tanesi Şili’ye karşı, sadece 4 tanesi Brezilya’ya karşı, geri kalan 63’ü ise Uruguay’a karşı oynanmıştır.

     Yeni kurulan Arjantin millî futbol takımı, 1901 – 26 arasında, yani kuruluşunun ilk çeyrek asrında (ilk 25 yılında) toplam 143 millî maç oynamıştır ve bunların hepsini de dört komşu ülke Uruguay, Şili, Brezilya ve Paraguay’la oynamıştır. Bu 143 maçın sadece 20 tanesi Paraguay’a karşı, sadece 15 tanesi Şili’ye karşı, sadece 15 tanesi Brezilya’ya karşı, geri kalan 93’ü ise Uruguay’a karşı oynanmıştır.

     Yeni kurulan Arjantin millî futbol takımı, 1901 – 27 arasında, yani kuruluşunun ilk 26 yılında toplam 151 millî maç oynamıştır ve bunların hepsini de beş komşu ülke Uruguay, Şili, Brezilya, Paraguay ve Bolivya’yla oynamıştır.

     Arjantin’in komşu olmayan bir ülkeyle oynadığı ilk millî maç, 27 Kasım 1927 tarihinde Peru’ya karşı oynadığı maçtır. Peru’nun başkenti Lima’da oynanan maçı Arjantin 5 – 1 gibi farklı bir sonuçla kazanmıştır.

     Arjantin millî takımı, kuruluşunun ilk 27 yılında sadece komşu ülkelere ve diğer Güney Amerika ülkelerine karşı maçlar oynadı. Bunun sebebi; uzak mesafeli yolculuklar yapmanın o zamanki ekonomik ağır şartları, ülkeler arası seyahatlerin günler sürmesi ve bir de yüzyılın başında patlak veren I. Dünya Savaşı (1914 – 18)’dır.

     Arjantin’in Amerika kıtasından olmayan bir ülkeyle oynadığı ilk millî maç ise, 1 Nisan 1928 tarihinde Avrupa ülkesi Portekiz’e karşı oynadığı maçtır. Portekiz’in başkenti Lizbon (Port. Lisboa)’da oynanan maç 0 – 0 berabere bitmiştir.

     Arjantin Futbol Federasyonu (AFA), 1904 yılında kurulan ve kısa adı FIFA olan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (Frsz. Fédération Internationale de Football Association)’ne 1912 yılında Şili ile birlikte üye olarak, FIFA’ya Amerika’dan üye olan ilk iki ülke olmuşlardır. Arjantin, ayrıca 1916 yılında kurulan ve kısa adı CONMEBOL olan Güney Amerika Futbol Federasyonu (İsp. Confederación Sudamericana de Fútbol)’nun da kurucu üyesidir.

     Arjantin millî takımının forması, kuruluşunun ilk 9 yılında, yani 1901 – 10 arasında sadece beyazdı. Beyaz bir tişört, beyaz bir şort ve siyah çoraplar.

     1911 yılından itibaren mavi – beyaz forma kullanılmaya başlanmıştır: Mavi – beyaz tişört, siyah şort ve mavi – beyaz çoraplar.

     1916 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     Arjantin, 1916 yılında kurulan ve kısa adı CONMEBOL olan Güney Amerika Futbol Federasyonu’nun da kurucu üyesidir.

     CONMEBOL tarafından organize edilen “Copa América” (Amerika Kupası), ilk olarak kurulduğu aynı yıl, 1916’da Arjantin’de düzenlendi.

İlk Copa América, 1916 yılında Arjantin’de düzenlendi

     Arjantin, Uruguay, Brezilya ve Şili, sadece bu 4 ülkenin katıldığı ve tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 2 galibiyet ve 1 beraberlikle 5 puan toplayan Uruguay şampiyon, 4 puan toplayan Arjantin ikinci, 2 puan alabilen Brezilya üçüncü ve 1 puanda kalan Şili dördüncü oldu.

     Arjantin’in Şili’yi 6 – 1 yendiği maçın 2. dakikasında karşılaşmanın ilk golünü atan Alberto Ohaco, Copa América’da Arjantin formasıyla gol atan ilk futbolcudur. Şili’yi farklı yenen ama Brezilya ile 1 – 1, Uruguay ile de 0 – 0 berabere kalan Arjantin, turnuvada oynadığı 3 maçta rakip kaleleri 7 kez havalandırmış, kendi kalesinde ise 2 gol görmüştür.

     ■ 1917 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     Copa América’nın ikincisi bir yıl sonra, 1917’de ilk şampiyonun evinde, Uruguay’da düzenlendi.

     Yine aynı 4 ülkenin katıldığı ve tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, bu sefer oynadığı her 3 maçı da kazanan Uruguay tekrar şampiyon, 2 galibiyet ve 1 mağlubiyet alan Arjantin ikinci, 1 galibiyet ve 2 mağlubiyet alan Brezilya üçüncü ve oynadığı tüm maçları kaybeden Şili dördüncü oldu.

     Turnuvada Arjantin’in şampiyon Uruguay’a karşı aldığı 1 – 0’lık mağlubiyet, Arjantin’in Copa América’da yaşadığı ilk yenilgidir.

     ■ 1919 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     Üçüncü organizasyon 1919 yılında Brezilya’da düzenlendi.

     Yine aynı 4 ülkenin katıldığı ve tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 2 galibiyet ve 1 beraberlik alan ve + 8 averaja sahip evsahibi Brezilya şampiyon, aynı şekilde 2 galibiyet ve 1 beraberlik alan ancak + 3 averaja sahip Uruguay ikinci, 1 galibiyet 2 mağlubiyet alan Arjantin üçüncü ve oynadığı tüm maçları kaybeden Şili dördüncü oldu.

     ■ 1920 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     Dördüncü organizasyon 1920 yılında, bugüne kadarki tüm turnuvalarda sonuncu olan Şili’de düzenlendi.

     Yine aynı 4 ülkenin katıldığı ve tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 2 galibiyet ve 1 beraberlik alan Uruguay şampiyon, 1 galibiyet ve 2 beraberlik alan Arjantin ikinci, 1 galibiyet 2 mağlubiyet alan Brezilya üçüncü, 1 beraberlik ve 2 mağlubiyet alan evsahibi Şili dördüncü oldu.

     Böylece Şili, turnuvaya evsahipliği yaptığı halde sonuncu olmaktan yine de kurtulamadı.

     ■ 1921 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1921 yılındaki turnuva, ilk turnuvaya da evsahipliği yapmış olan Arjantin’de düzenlendi tekrar.

     Yine 4 ülkenin katıldığı ve tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, bu sefer Şili yerine Paraguay vardı. Oynadığı her 3 maçı da kazanan evsahibi Arjantin şampiyon olurken, diğer takımların hepsi de oynadıkları maçlarda 1 galibiyet ve 2 mağlubiyet alarak eşit puanlara sahip oldular ve sıralamaları averaj sistemine göre belirlendi. + 1 averaja sahip Brezilya ikinci sıraya yerleşirken, – 1 averaja sahip Uruguay üçüncü sırada, – 5 averaja Paraguay da son sırada kaldı.

Copa América’da ilk kez şampiyon olan Arjantin’in kadrosu, 1921

     Bu, Arjantin’in kazandığı ilk Copa América’dır. 1921 Copa América’da ayrıca 3 golle gol kralı olan Julio Libonatti, Copa América’da gol kralı olan Arjantinli ilk futbolcudur.

     Arjantin bu turnuvada rakip ağları 5 kez havalandırırken, kalesinde tek gol dahi görmemiştir. Tüm maçları kazanarak ve üstelik hiç gol yemeden şampiyon olmuştur.

     ■ 1922 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1922 yılındaki turnuva, bir kez daha Brezilya’da düzenlendi.

     Bu sefer 5 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Brezilya, Şili ve Paraguay.

     Yine tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 1 beraberlik ve 3 mağlubiyet alan Şili 1 puanla sonuncu, 2 galibiyet ve 2 mağlubiyet alan Arjantin 4 puanla dördüncü olurken, ilk üç sıradaki takımların hem puanları hem averajları aynıydı. 1 galibiyet ve 3 beraberlik alarak 5 puan toplayan Brezilya’nın averajı + 2 (attığı gol 4, yediği gol 2), 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet alarak aynı şekilde 5 puan toplayan Paraguay’ın averajı da aynı şekilde + 2 (attığı gol 5, yediği gol 3), aynı şekilde 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet alarak 5 puan toplayan Uruguay’ın averajı da aynı şekilde + 2 (attığı gol 3, yediği gol 1) idi.

     Bu durumda şampiyonu belirlemek için, Brezilya, Uruguay ve Paraguay arasında play-off maçları oynanmasına karar verildi.

     Ancak çok ilginç bir olay yaşandı: Uruguaylı futbolcular, turnuvanın puan eşitliğinden dolayı mecburen uzayacağını tahmin etmediklerini, memlekette çalıştıkları işyerlerinden ancak bu kadarlık izin alabildiklerini, daha fazla kalamayacaklarını ve mecburen ülkelerine dönmek zorunda olduklarını, dönmezlerse çalıştıkları işlerden kovulabileceklerini söyleyerek ülkelerine döndüler.

     Tabiî yıl 1922. O dönemde futbolcular milyon dolarlar kazanmıyor. Çoğu bu işi karın tokluğuna yapıyor ve hatta hiçbir şey kazanmadan sadece hobi olarak yapıyor.

     Uruguay çekilince, yapılacak tek şey, Brezilya – Paraguay şampiyonluk maçıydı.

     22 Ekim 1922 tarihinde oynanan şampiyonluk maçını evsahibi Brezilya 3 – 0 kazandı ve ikinci kez Copa América Şampiyonu oldu.

     ■ 1923 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1923 yılındaki turnuva, bir önceki turnuvayı yarıda bırakan Uruguay’da düzenlendi.

     Turnuvaya katılan takım sayısı gene 4’e düşmüştü: Arjantin, Uruguay, Brezilya ve Paraguay.

     Yine tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, oynadığı her 3 maçı da kazanan evsahibi Uruguay şampiyon, 2 galibiyet 1 mağlubiyet alan Arjantin ikinci, 1 galibiyet 2 mağlubiyet alan Paraguay üçüncü, oynadığı tüm maçları kaybeden bir önceki şampiyon Brezilya 0 puanla sonuncu oldu.

     ■ 1924 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1924 yılındaki turnuva, tekrar Uruguay’da düzenlendi.

     Turnuvaya katılan takım sayısı gene 4 idi ama biri değişikti: Arjantin, Uruguay, Paraguay ve Şili.

     Yine tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 2 galibiyet 1 beraberlik alan evsahibi Uruguay şampiyon, 1 galibiyet 2 beraberlik alan Arjantin ikinci, 1 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alan Paraguay üçüncü, oynadığı tüm maçları kaybeden Şili sonuncu oldu.

     ■ 1925 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1925 yılındaki turnuva Arjantin’de düzenlendi.

     Turnuvaya bu sefer sadece ve sadece 3 takım katılmıştı: Arjantin, Paraguay ve Brezilya.

     1925 yılındaki turnuva, Copa América tarihindeki en az takımla oynanan turnuvadır. Daha da ilginci, katılmayan ülkenin, bu kupayı en fazla kazanmış olan Uruguay olması.

     Uruguay’ın da Şili’nin de bu turnuvaya katılmamasının “kendilerince haklı olan” sebepleri var: Uruguay’ın katılmamasının sebebi, o yıllarda Uruguay’daki yönetimde yaşanan büyük kriz ve çatışmalardır. Şili’nin katılmamasının sebebi de, bugüne kadarki tüm turnuvalarda sonuncu olmasıdır. Şili Futbol Federasyonu, “Katıldığınız her turnuvada sonuncu olup geliyorsunuz, bizi diğer ülkelere rezil ediyorsunuz” diyerek futbolcuları turnuvaya göndermemiştir. (Dikkat edilirse, o zamanki Şili millî takımı, Karakoçan’da bir zamanlar benim de top oynadığım bizim mahallenin futbol takımıyla tıpatıp benzerlik göstermektedir.)

1925 Copa América şampiyonu Arjantin

     Bu sefer çift maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 3 galibiyet 1 beraberlik alan evsahibi Arjantin şampiyon, 2 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alan Brezilya ikinci, oynadığı tüm maçları kaybeden Paraguay sonuncu oldu.

     Arjantinli futbolcu Manuel Seoane, turnuvada 6 golle gol kralı olmuştur.

     ■ 1926 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1926 yılındaki turnuva, “nasıl olsa sonuncu olup rezil oluyoruz” diyerek bir önceki turnuvaya iştirak etmeyen Şili’de düzenlendi.

     Turnuvaya bu sefer 5 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Paraguay, Şili ve Bolivya.

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, oynadığı 4 maçı da kazanan Uruguay şampiyon, ikisi de 2 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alan Arjantin + 11 averajla ikinci ve Şili + 8 averajla üçüncü, 1 galibiyet 3 mağlubiyet alan Paraguay 4 dördüncü, oynadığı tüm maçlarını kaybeden Bolivya sonuncu oldu.

     ■ 1927 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1927 yılındaki turnuva Peru’da düzenlendi.

     Turnuvaya 4 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Peru ve Bolivya.

1927 Copa América’da Arjantin’in 3 – 2 kazandığı Arjantin – Uruguay maçı

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, oynadığı 3 maçı da kazanan Arjantin şampiyon, 2 galibiyet 1 mağlubiyet alan Uruguay ikinci, 1 galibiyet 2 mağlubiyet alan Peru üçüncü, oynadığı tüm maçlarını kaybeden Bolivya sonuncu oldu.

     ■ 1929 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1929 yılındaki turnuva Arjantin’de düzenlendi.

     Turnuvaya 4 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Paraguay ve Peru.

1929 Copa América şampiyonu Arjantin

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, oynadığı 3 maçı da kazanan Arjantin şampiyon, 2 galibiyet 1 mağlubiyet alan Paraguay ikinci, 1 galibiyet 2 mağlubiyet alan Uruguay üçüncü, oynadığı tüm maçlarını kaybeden Peru sonuncu oldu.

     ■ 1930 FIFA COPA MUNDIAL

     1930, dünya futbolu için milad derecesinde önemli bir yıldır. Çünkü bu tarihte FIFA tarafından ilk Dünya Kupası düzenlenmiştir.

     FIFA tarafından organize edilen “Dünya Futbol Şampiyonası”, ilk olarak 1930 yılında Uruguay’da düzenlendi.

     İlk Dünya Kupası’na 9’u Amerika kıtasından, 4’ü de Avrupa kıtasından olmak üzere 13 ülke katıldı: Arjantin, Uruguay, Paraguay, Şili, Brezilya, Peru, Bolivya, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Fransa, Belçika, Yugoslavya ve Romanya.

     13 – 30 Temmuz 1930 tarihleri arasında Uruguay’da düzenlenen turnuvada, takımlar 4 ayrı gruba ayrıldılar. 1. Grup’ta 4 takım, diğer gruplarda 3’er takım bulunuyordu. Her gruptan sadece 1. olanlar Yarıfinal’e yükselecekti.

1930 yılında Uruguay’da düzenlenen ilk Dünya Kupası

     Arjantin 4 takımlı 1. Grup’ta yer alıyordu ve grupta Şili, Meksika ve Fransa’ya karşı mücadele edecekti.

     Arjantin, Dünya Kupası’ndaki ilk maçını Avrupa ülkesi Fransa’ya karşı oynadı ve 1 – 0 kazandı. Arjantin’e galibiyeti getiren golü 81. dakikada Luis Felipe Monti attı.

     Arjantin, Dünya Kupası’ndaki bu ilk maçına şu kadroyla çıkmıştı:

     Ángel Bossio – José Della Torre, Ramón Muttis – Pedro Suárez, Luis Monti, Juan Evaristo – Natalio Perinetti, Francisco Varallo, Manuel Ferreira (kaptan), Roberto Cherro, Marino Evaristo

     Teknik direktörler: Francisco Olazar – Juan José Tramutola

     14 Temmuz 1930 tarihinde Uruguay’ın başkenti Montevideo’daki Estadio Gran Parque Central’da oynanan ve Arjantin’in 1 – 0 kazandığı Arjantin – Fransa maçı, Arjantin’in oynadığı ilk Dünya Kupası maçıdır. Aynı zamanda Dünya Kupası’ndaki ilk galibiyetidir. Arjantin, Dünya Kupası serüvenine galibiyetle başlamıştır. Maçın tek golünü atan Luis Felipe Monti, Dünya Kupası’nda gol atan Arjantinli ilk futbolcudur. Maçta takım kaptanı olan Manuel Ferreira ise Dünya Kupası’nda sahaya Arjantin kaptanı olarak çıkan ilk isimdir.

     Arjantin, gruptaki ikinci maçını Meksika’ya karşı oynadı ve bu maçı da 6 – 3 kazandı. Maçta Arjantin’in 3 golünü Guillermo Stábile, 2 golünü Adolfo Bernabé Zumelzú, 1 golünü de Francisco Antonio Varallo attı.

     Böylece Meksika, Dünya Kupası’nda Arjantin’e gol atan ilk ülke olmuştur. Maçta Arjantin ayrıca bir de penaltı kaçırdı. 23. dakikada kullandığı penaltı atışını gole çeviremeyen Fernando Paternóster, Dünya Kupası’nda penaltı kaçıran ilk Arjantinli oyuncudur.

     Gruptaki son maçını komşusu Şili’ye karşı oynayan Arjantin, bu maçı da 3 – 1 kazandı. Maçta Arjantin’in 2 golünü Guillermo Stábile, 1 golünü Marino Evaristo kaydetti.

     Böylece grupta oynadığı her 3 maçı da kazanan Arjantin, bu gruptan yarıfinale çıkan ülke oldu.

     Yarıfinalde şu 4 ülke vardı: Arjantin, Uruguay, ABD ve Yugoslavya. Eşleşmeler ise, Arjantin – ABD ve Uruguay – Yugoslavya şeklindeydi. Kazanan takımlar finale yükselecekti.

     Oynanan ilk yarıfinal maçında Arjantin ile ABD karşı karşıya geldiler ve Arjantin maçı 6 – 1 gibi farklı bir sonuçla kazanarak finale çıktı. Maçta Arjantin’in 2 golünü Guillermo Stábile, 2 golünü Carlos Desiderio Peucelle, 1 golünü Luis Felipe Monti, 1 golünü de Alejandro Scopelli Casanova attı.

     Bir gün sonra oynanan diğer yarıfinal maçında ise Uruguay ile Yugoslavya karşı karşıya geldiler. Uruguay da bu maçı aynı sonuçla, 6 – 1 gibi farklı bir skorla kazandı.

     Böylece Arjantin ve Uruguay finale yükseldiler. Dünya Kupası’nın ilk final maçı, bu iki komşu ülke arasında oynanacaktı.

     30 Temmuz 1930 günü Uruguay’ın başkenti Montevideo’daki Estadio Centenario adlı stadda oynanan ve ikindi vakti saat 15:30’da başlayan final maçında Belçikalı hakem John Langenus düdük çaldı. Tribünlerde 68 bin 346 seyirci oturuyordu.

Uruguay ile Arjantin arasında İlk Dünya Kupası Finali’nin oynandığı, Uruguay’ın başkenti Montevideo’daki Estadio Centenario adlı stad. (NOT: Sevgili kardeşim Yaşar Gülen ile birlikte yarın bu stadı ziyaret edeceğiz.)

     “İlk Dünya Kupası Finali” olan bu final maçına takımlar şu kadrolarıyla çıktılar:

     URUGUAY: Enrique Ballestrero – José Nasazzi (kaptan), Ernesto Mascheroni – José Leandro Andrade, Lorenzo Fernández, Álvaro Gestido – Pablo Dorado, Héctor Scarone, Héctor Castro, José Pedro Cea, Santos Iriarte

     Teknik direktör: Alberto Suppici

     ARJANTİN: Juan Botasso – José Della Torre, Fernando Paternóster – Juan Evaristo, Luis Monti, Pedro Arico Suárez – Carlos Peucelle, Francisco Varallo, Guillermo Stábile, Manuel Ferreira (kaptan), Marino Evaristo

     Teknik direktörler: Francisco Olazar – Juan José Tramutola

     Maça iki takım da hızlı başladı. Evsahibi Uruguay, henüz 12. dakikada Pablo Dorado’nun attığı golle 1 – 0 öne geçti. Konuk Arjantin bu gole sekiz dakika sonra, 20. dakikada Carlos Desiderio Peucelle ile cevap verdi: 1 – 1. Aynı Arjantin baskıyı arttırdı ve 37. dakikada golcüsü Guillermo Stábile ile öne geçti: 1 – 2. Maçın ilk yarısı böyle bitti ve Arjantin devre arasına 2 – 1 önde girdi. Ama ikinci yarı başladığında, sahada fırtına gibi esen bir Uruguay vardı. Önce 57. dakikada José Pedro Cea ile 2 – 2 eşitliği sağlayan Uruguay, 68. dakikada da Victoriano Santos Iriarte ile 3 – 2 öne geçti. Maçın sonlarına doğru herkes Arjantin’in beraberliği yakalayacağını beklerken, son dakikada, 89. dakikada Uruguay, Héctor Castro ile bir gol daha attı ve final maçını 4 – 2 kazanarak “İlk Dünya Şampiyonu” oldu.

İlk Dünya Kupası Finali olan ve Uruguay – Arjantin arasında oynanan, Uruguay’ın 4 – 2 kazanıp ilk dünya şampiyonu olduğu 1930 Dünya Kupası final maçında Uruguay’ın attığı ve şampiyonluğu getiren son gol.

     Bu ilk Dünya Kupası finali, aynı zamanda Arjantin’in yenilgiyle sahadan ayrıldığı ilk Dünya Kupası maçı olmuştur. Arjantin, Dünya Kupası’nda ilk yenilgiyi, bir final maçında tatmıştır.

     1930 Dünya Kupası’nda 8 golle gol kralı olan Arjantinli futbolcu Guillermo Stábile, Dünya Kupası’nda gol krallığı ünvânını kazanan ilk futbolcu olarak tarihe geçmiştir.

1930 Dünya Kupası’nda 8 golle gol kralı olan Arjantinli futbolcu Guillermo Stábile, Dünya Kupası’nda gol krallığı ünvânını kazanan ilk futbolcu olarak tarihe geçmiştir.

     (GÖNÜLDAŞLARIMIZ İÇİN NOT: Yarın sevgili kardeşim Yaşar Gülen ile birlikte Uruguay’a gezmeye gidecek, başkent Montevideo’da İlk Dünya Kupası Finali’nin oynandığı Estadio Centenario adlı stadı ziyaret edeceğiz. İlk Dünya Kupası olan 1930 Dünya Kupası’nın hikâyesini gezinin o bölümünde sizlere geniş bir şekilde anlatacağız.)

     ■ 1934 FIFA COPA MUNDIAL

     İkinci Dünya Kupası 1934 yılında Avrupa kıtasında, İtalya’da düzenlendi.

     1934 Dünya Kupası’na 12’si Avrupa kıtasından, 3’ü Amerika kıtasından, 1’i de Afrika kıtasından olmak üzere 16 ülke katıldı: Arjantin, Brezilya, ABD, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa, İspanya, Belçika, Hollanda, Almanya, İsveç, Çekoslovakya, Macaristan, Romanya ve Mısır.

     Tek maçlı eleminasyon sistemine göre oynanan kupada, 1. Tur’da Arjantin’in rakibi İsveç idi.

     Bologna şehrinde oynanan maçta Arjantin iki kez öne geçmesine rağmen maçı 3 – 2 kaybetti ve daha ilk turda kupadan elendi. Arjantin’in gollerini Ernesto Antonio Belis ve Alberto Luis Galateo attılar.

     ■ 1935 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1935 yılındaki Copa América organizasyonu Peru’de düzenlendi.

     Turnuvaya 4 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Şili ve Peru.

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, oynadığı 3 maçı da kazanan Uruguay şampiyon, 2 galibiyet 1 mağlubiyet alan Arjantin ikinci, 1 galibiyet 2 mağlubiyet alan Peru üçüncü, oynadığı tüm maçlarını kaybeden Şili sonuncu oldu.

     Arjantinli futbolcu Herminio Masantonio, attığı 4 golle turnuvanın gol kralı oldu.

     ■ 1937 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1937 yılındaki Copa América organizasyonu Arjantin’de düzenlendi.

     Turnuvaya bu sefer 6 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Paraguay, Şili, Brezilya ve Peru.

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 4 galibiyet 1 mağlubiyet alan iki takım (Arjantin ve Brezilya) 8’er puanla ilk iki sırayı, 2 galibiyet 3 mağlubiyet alan iki takım (Uruguay ve Paraguay) 4’er puanla ortadaki iki sırayı, 1 galibiyet 1 beraberlik 3 mağlubiyet alan iki takım (Şili ve Peru) da 3’er puanla son iki sırayı paylaştılar.

1937 Copa América şampiyonu Arjantin

     Bu durumda Arjantin ile Brezilya arasında şampiyonluk maçı oynanması gerekiyordu.

     1 Şubat 1937 tarihinde başkent Buenos Aires’te oynanan şampiyonluk maçı 0 – 0 berabere bitti ve maç uzatmaya gitti. Uzatmada Arjantin Brezilya’yı 2 – 0 yendi ve Copa América’yı bir kez daha müzesine götürdü. Şampiyonluk maçında Arjantin’in her iki golünü de Vicente de la Mata attı.

     ■ 1938 FIFA COPA MUNDIAL

     1938 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu Fransa’da düzenlendi.

     Arjantin turnuvaya katılmadı.

     ■ 1939 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1939 yılındaki Copa América organizasyonu Peru’da düzenlendi.

     Arjantin turnuvaya katılmadı.

     ■ 1941 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1941 yılındaki Copa América organizasyonu Şili’de düzenlendi.

     Turnuvaya 5 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Şili, Peru ve Ekvador.

1941 Copa América şampiyonu Arjantin

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, oynadığı 4 maçı da kazanan Arjantin şampiyon, 3 galibiyet 1 mağlubiyet alan Uruguay ikinci, 2 galibiyet 2 mağlubiyet alan Şili üçüncü, 1 galibiyet 3 mağlubiyet alan Peru dördüncü, oynadığı tüm maçlarını kaybeden Ekvador sonuncu oldu.

     Arjantinli futbolcu Juan Andrés Marvezzi, attığı 5 golle turnuvanın gol kralı oldu.

     ■ 1942 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1942 yılındaki Copa América organizasyonu Uruguay’da düzenlendi.

     Turnuvaya bu sefer 7 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Paraguay, Şili, Brezilya, Peru ve Ekvador.

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, oynadığı 6 maçı da kazanan Uruguay şampiyon, 5 galibiyet 1 mağlubiyet alan Arjantin ikinci, 3 galibiyet 1 beraberlik 2 mağlubiyet alan Brezilya üçüncü, 2 galibiyet 2 beraberlik 2 mağlubiyet alan Paraguay dördüncü, 1 galibiyet 2 beraberlik 3 mağlubiyet alan Peru beşinci, 1 galibiyet 1 beraberlik 4 mağlubiyet alan Şili altıncı, oynadığı tüm maçlarını kaybeden Ekvador sonuncu oldu.

     Arjantinli futbolcular Herminio Masantonio ve José Manuel Moreno Fernández, attıkları 7’şer golle turnuvanın gol krallığını paylaştılar.

     Arjantin’in bu turnuvada, 22 Ocak 1942 günü, başkent Montevideo’da 1930 yılında ilk Dünya Kupası Finali’ni kaybettiği Estadio Centenario adlı stadda Ekvador’a karşı aldığı 12 – 0’lık galibiyet, Arjantin millî takımının tarihi boyunca aldığı en farklı galibiyettir. Bu sonuç, aynı zamanda bir Güney Amerika takımının millî maçlarda aldığı en farklı galibiyettir.

     ■ 1945 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1945 yılındaki Copa América organizasyonu Şili’de düzenlendi.

     Turnuvaya yine 7 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Şili, Brezilya, Bolivya, Ekvador ve Kolombiya.

1945 Copa América’da Arjantin’in Uruguay’ı 1 – 0 yendiği maçtan sonra karşılaşmanın tek golü atan Rinaldo Martino’nun maçtan sonra Arjantin taraftarları tarafından omuzlarda taşınması.

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 5 galibiyet 1 beraberlik alan Arjantin şampiyon, 5 galibiyet 1 mağlubiyet alan Brezilya ikinci, 4 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alan Şili üçüncü, 3 galibiyet 3 mağlubiyet alan Uruguay dördüncü, 1 galibiyet 1 beraberlik 4 mağlubiyet alan Kolombiya beşinci, 2 beraberlik 4 mağlubiyet alan Bolivya altıncı, 1 beraberlik 5 mağlubiyet alan Ekvador sonuncu oldu.

     ■ 1946 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1946 yılındaki Copa América organizasyonu Arjantin’de düzenlendi.

     Turnuvaya 6 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Paraguay, Şili, Brezilya ve Bolivya.

1946 Copa América şampiyonu Arjantin

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, oynadığı 5 maçı da kazanan Arjantin şampiyon, 3 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alan Brezilya ikinci, 2 galibiyet 1 beraberlik 2 mağlubiyet alan Paraguay üçüncü, ikisi de 2 galibiyet 3 mağlubiyet alan Uruguay + 2 averajla dördüncü ve Şili – 3 averajla beşinci, oynadığı tüm maçlarını kaybeden Bolivya sonuncu oldu.

     ■ 1947 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1947 yılındaki Copa América organizasyonu Ekvador’de düzenlendi.

     Turnuvaya bu sefer 8 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Paraguay, Şili, Peru, Ekvador, Bolivya ve Kolombiya.

1947 Copa América şampiyonu Arjantin

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 6 galibiyet 1 mağlubiyet alan Arjantin şampiyon, 5 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alan Paraguay ikinci, 5 galibiyet 2 mağlubiyet alan Uruguay üçüncü, 4 galibiyet 1 beraberlik 2 mağlubiyet aşlan Şili dördüncü, 2 galibiyet 2 beraberlik 3 mağlubiyet alan Peru beşinci, 3 beraberlik 4 mağlubiyet alan Ekvador altıncı, 2 beraberlik 5 mağlubiyet alan iki takımda Bolivya – 15 averajla altıncı ve Kolombiya – 17 averajla sonuncu oldu.

     ■ 1949 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1949 yılındaki Copa América organizasyonu Brezilya’da düzenlendi.

     Arjantin turnuvaya katılmadı.

     ■ 1950 FIFA COPA MUNDIAL

     1950 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu Brezilya’da düzenlendi.

     Arjantin turnuvaya katılmadı.

     ■ 1953 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1953 yılındaki Copa América organizasyonu Peru’da düzenlendi.

     Arjantin turnuvaya katılmadı.

     ■ 1954 FIFA COPA MUNDIAL

     1954 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu İsviçre’de düzenlendi.

     Arjantin turnuvaya katılmadı.

     ■ 1955 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1955 yılındaki Copa América organizasyonu Şili’de düzenlendi.

     Turnuvaya 6 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Paraguay, Şili, Peru ve Ekvador.

1955 Copa América şampiyonu Arjantin

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 4 galibiyet 1 beraberlik alan Arjantin şampiyon, 3 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alan Şili ikinci, 2 galibiyet 2 beraberlik 1 mağlubiyet alan Peru üçüncü, 1 galibiyet 1 beraberlik 2 mağlubiyet alan Uruguay dördüncü, 1 galibiyet 1 beraberlik 3 mağlubiyet alan Paraguay beşinci, oynadığı tüm maçlarını kaybeden Ekvador sonuncu oldu.

     Arjantinli futbolcu Rodolfo Joaquin Micheli, attığı 8 golle turnuvanın gol kralı oldu.

     ■ 1956 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1956 yılındaki Copa América organizasyonu Uruguay’da düzenlendi.

     Turnuvaya 6 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Paraguay, Şili, Brezilya ve Peru.

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 4 galibiyet 1 beraberlik alan Uruguay şampiyon, 3 galibiyet 2 beraberlik alan üç takımdan Şili + 3 averajla ikinci, Arjantin + 2 averajla üçüncü, Brezilya – 1 averajla dördüncü, 2 beraberlik 3 mağlubiyet alan Paraguay beşinci, 1 beraberlik 4 mağlubiyet alan Peru sonuncu oldu.

     ■ 1957 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1957 yılındaki Copa América organizasyonu Peru’da düzenlendi.

     Turnuvaya 7 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Şili, Brezilya, Peru, Ekvador ve Kolombiya.

1957 Copa América şampiyonu Arjantin

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 5 galibiyet 1 beraberlik alan Arjantin şampiyon, 4 galibiyet 2 mağlubiyet alan üç takımdan Brezilya + 14 averajla ikinci, Uruguay + 3 averajla (attığı gol 15, yediği gol 12) üçüncü, Peru da aynı şekilde + 3 averajla (attığı gol 12, yediği gol 9) dördüncü, 2 galibiyet 4 mağlubiyet alan Kolombiya beşinci, 1 galibiyet 1 beraberlik 4 mağlubiyet alan Şili altıncı, 1 beraberlik 5 mağlubiyet alan Ekvador sonuncu oldu.

     ■ 1958 FIFA COPA MUNDIAL

     1958 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu İsveç’te düzenlendi.

     1958 Dünya Kupası’na 12’si Avrupa kıtasından, 4’ü Amerika kıtasından olmak üzere 16 ülke katıldı: İsveç, İskoçya, İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda, Fransa, Federal Almanya Cumhuriyeti (BRD), Avusturya, Çekoslovakya, Macaristan, Yugoslavya, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB), Meksika, Brezilya, Paraguay ve Arjantin.

     8 – 29 Haziran 1958 tarihleri arasında İsveç’te düzenlenen turnuvada, takımlar 4’erli halde 4 ayrı gruba ayrıldılar. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar çeyrekfinale yükselecek, çeyrekfinalden sonra da maçlar tek maçlı eleminasyon sistemine göre oynanacaktı.

     Arjantin 1. Grup’ta yer alıyordu ve grupta Kuzey İrlanda, Federal (Batı) Almanya ve Çekoslovakya’ya karşı mücadele edecekti.

     Arjantin, tam 24 yıl aradan sonra yeniden Dünya Kupası’nda boy gösteriyordu. Arjantin en son 1934 yılındaki Dünya Kupası’nda yer almıştı.

     1958 Dünya Kupası’nda Arjantin millî takımının başındaki teknik direktör ise, ilk Dünya Kupası olan 1930 Dünya Kupası’nda 8 golle gol kralı olan efsanevî futbolcu Guillermo Stábile idi. İkinci Cihan Harbi öncesi dönemin efsane golcüsü Stábile, şimdi millî takımın başındaki hocaydı.

     Arjantin, gruptaki ilk maçını Malmö şehrinde Federal Almanya’ya karşı oynadı. Ancak Arjantin, maça çok garip birşey yaparak çıkmıştı. Maça Arjantin millî forması olan mavi – beyaz formayla değil, maçın oynandığı Malmö şehrinin takımı olan IFK Malmö takımının sarı formasıyla çıkan Arjantin, herkesi şaşkına uğrattı. Arjantin’in neden kendi millî formasıyla değil de IFK Malmö forması giyerek sahaya çıktığı bilinmiyor. Belki de rakibi olan Almanya’ya gözdağı vermek ve “Biz deplasman takımı değiliz, kendi evimizde oynuyoruz” mesajı vermek istemiştir.

Arjantin, gruptaki ilk maçını Malmö şehrinde Federal Almanya’ya karşı oynadı. Ancak Arjantin, maça çok garip birşey yaparak çıkmıştı. Maça Arjantin millî forması olan mavi – beyaz formayla değil, maçın oynandığı Malmö şehrinin takımı olan IFK Malmö takımının sarı formasıyla çıkan Arjantin, herkesi şaşkına uğrattı. Arjantin’in bir Dünya Kupası maçına Arjantin millî formasıyla değil de İsveç’teki bir kulübün formasıyla çıkması Arjantin’de sansasyonel derecede büyük tepkilere yol açmış, hatta Arjantin medyası Arjantin millî takımının bu davranışını “Vatana ihanet” olarak nitelemiştir.

     Bu psikolojiyle maça çok hızlı başlayan Arjantin, maçın henüz başında, 2. dakikada Oreste Omar Corbatta Fernández’in golüyle öne de geçti. Ancak daha sonra Almanlar 3 gol attılar ve Arjantin maçı 3 – 1 kaybetti.

     Arjantin’in bir Dünya Kupası maçına Arjantin millî formasıyla değil de İsveç’teki bir kulübün formasıyla çıkması Arjantin’de sansasyonel derecede büyük tepkilere yol açmış, hatta Arjantin medyası Arjantin millî takımının bu davranışını “Vatana ihanet” olarak nitelemiştir.

      Arjantin gruptaki ikinci maçını Kuzey İrlanda’ya karşı oynadı ve bu sefer 3 – 1 kazandı. Arjantin’in gollerini Oreste Omar Corbatta Fernández (penaltıdan), Norberto Menéndez ve Ludovico Héctor Avio kaydettiler.

     Gruptaki son maçını Çekoslovakya’ya karşı oynayan Arjantin, bu maçı 6 – 1 gibi ağır bir sonuçla kaybetti. Maçta Arjantin’in tek golünü, o da penaltıdan Oreste Omar Corbatta Fernández atabildi.

     1958 Dünya Kupası’nda Çekoslovakya’ya karşı aldığı 6 – 1’lik yenilgi, Arjantin’in Dünya Kupası maçlarında bugüne dek aldığı en ağır yenilgidir. Arjantin, sonraki yıllarda gerek resmî turnuvalar olsun gerekse özel maçlar, iki kez daha 6 – 1’lik sonuçla (2009’da Bolivya’ya ve 2018’de İspanya’ya karşı) ve iki kez de 5 – 0’lık sonuçla (1959’da Uruguay’a ve 1993’te Kolombiya’ya karşı) yenilmiştir. Bunlar, Arjantin millî takımının tarihlerindeki en farklı yenilgilerdir. Dünya Kupası’nda Arjantin’in en farklı yenilgisi ise, az önce anlattığımız, 1958 Dünya Kupası’nda Çekoslovakya’ya karşı yaşadığı 6 – 1’lik hezimettir.

     Böylece Arjantin, grupta sonuncu olarak daha ilk turda Dünya Kupası’ndan elenmiştir.

     1958 Dünya Kupası’ndan sonra Arjantin millî takımı kafilesi bir süre ülkelerine dönmeye korkmuştur. Çünkü Arjantin’de kendilerine karşı büyük bir tepki oluşmuştu. Hem ilk maça millî formayla değil de İsveç’teki bir kulübün formasıyla çıkmaları, hem de aldıkları farklı yenilgiler, kendilerine karşı korkunç derecede şiddetli bir öfkeye sebep olmuştu. Teknik ekip ve futbolcular resmen “vatan hainliği” ile suçlanıyorlardı. Artı, Arjantin’in bu kadar komik davranışlar sergilediği ve bu derece kötü sonuçlar aldığı 1958 Dünya Kupası’nda şampiyon olan ülkenin komşusu ve rakibi Brezilya olması ise, bu öfkenin üzerine tuz biber ekmiş ve hıncı ikiye katlamıştır.

     ■ 1959 – 1 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1959 yılında Copa América organizasyonu iki kez düzenlendi. Birincisi, 7 Mart – 4 Nisan tarihleri arasında Arjantin’de gerçekleştirildi.

     Turnuvaya 7 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Paraguay, Şili, Brezilya, Peru ve Bolivya.

1959 Copa América şampiyonu Arjantin

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 5 galibiyet 1 beraberlik alan Arjantin şampiyon, 4 galibiyet 2 beraberlik alan Brezilya ikinci, 3 galibiyet 3 mağlubiyet alan Paraguay üçüncü, 1 galibiyet 3 beraberlik 2 mağlubiyet alan Peru dördüncü, 2 galibiyet 1 beraberlik 3 mağlubiyet alan Şili beşinci, 2 galibiyet 4 mağlubiyet alan Uruguay altıncı, 1 beraberlik 5 mağlubiyet alan Bolivya sonuncu oldu.

     ■ 1959 – 2 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1959 yılında Copa América organizasyonu iki kez düzenlendi. İkincisi, 5 – 25 Aralık tarihleri arasında Ekvador’da gerçekleştirildi.

     Turnuvaya sadece 5 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Paraguay, Brezilya ve Ekvador.

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 3 galibiyet 1 beraberlik alan Uruguay şampiyon, 2 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alan Arjantin ikinci, 2 galibiyet 2 mağlubiyet alan Brezilya üçüncü, 1 galibiyet 1 beraberlik 2 mağlubiyet alan Ekvador dördüncü, 1 beraberlik 3 mağlubiyet alan Paraguay sonuncu oldu.

     Arjantinli futbolcu José Francisco Sanfilippo, attığı 6 golle turnuvanın gol kralı oldu.

     ■ 1962 FIFA COPA MUNDIAL

     1962 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu Şili’de düzenlendi.

     1962 Dünya Kupası’na 10’u Avrupa kıtasından, 6’sı Amerika kıtasından olmak üzere 16 ülke katıldı: Şili, Arjantin, Uruguay, Brezilya, Kolombiya, Meksika, İngiltere, İspanya, İtalya, İsviçre, Federal Almanya Cumhuriyeti (BRD), Çekoslovakya, Macaristan, Yugoslavya, Bulgaristan ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB).

     30 Mayıs – 17 Haziran 1962 tarihleri arasında Şili’de düzenlenen turnuvada, takımlar 4’erli halde 4 ayrı gruba ayrıldılar. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar çeyrekfinale yükselecek, çeyrekfinalden sonra da maçlar tek maçlı eleminasyon sistemine göre oynanacaktı.

     Arjantin D Grubu’nda yer alıyordu ve grupta İngiltere, Macaristan ve Bulgaristan’a karşı mücadele edecekti.

     Gruptaki ilk maçını Bulgaristan’a karşı oynayan Arjantin, maçı 1 – 0 kazandı. Arjantin’e galibiyeti getiren golü Héctor Osvaldo Facundo attı.

     İkinci maçında İngiltere ile karşılaşan Arjantin, sahadan 3 – 1’lik yenilgiyle ayrıldı. Arjantin’in tek sayısını José Francisco Sanfilippo kaydetti.

     Gruptaki son maçında, o dönemin futboldaki dünya devi olan Macaristan karşısına çıkan Arjantin, rakibiyle golsüz (0 – 0) berabere kaldı.

     Arjantin grupta üçüncü oldu ve daha ilk turda Dünya Kupası’ndan elendi.

     ■ 1963 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1963 yılındaki Copa América organizasyonu Bolivya’da düzenlendi.

     Turnuvaya 7 takım katılmıştı: Arjantin, Paraguay, Brezilya, Peru, Bolivya, Ekvador ve Kolombiya.

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 5 galibiyet 1 beraberlik alan Bolivya şampiyon, 4 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alan Paraguay ikinci, 3 galibiyet 1 beraberlik 2 mağlubiyet alan Arjantin üçüncü, 2 galibiyet 1 beraberlik 3 mağlubiyet alan iki takımdan Brezilya – 1 averajla dördüncü ve Peru – 3 averajla beşinci, 1 galibiyet 2 beraberlik 3 mağlubiyet alan Ekvador altıncı, 1 beraberlik 5 mağlubiyet alan Kolombiya sonuncu oldu.

     ■ 1966 FIFA COPA MUNDIAL

     1966 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu İngiltere’de düzenlendi.

     1962 Dünya Kupası’na 10’u Avrupa kıtasından, 5’i Amerika kıtasından, 1’i de Asya kıtasından olmak üzere 16 ülke katıldı: İngiltere, Fransa, Federal Almanya Cumhuriyeti (BRD), İsviçre, Macaristan, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB), Bulgaristan, İtalya, İspanya, Portekiz, Arjantin, Uruguay, Şili, Brezilya, Meksika ve Kuzey Kore.

     11 – 30 Temmuz 1966 tarihleri arasında İngiltere’de düzenlenen turnuvada, takımlar 4’erli halde 4 ayrı gruba ayrıldılar. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar çeyrekfinale yükselecek, çeyrekfinalden sonra da maçlar tek maçlı eleminasyon sistemine göre oynanacaktı.

     Arjantin B Grubu’nda yer alıyordu ve grupta Federal Almanya Cumhuriyeti (BRD), İsviçre ve İspanya’ya karşı mücadele edecekti.

     Gruptaki ilk maçını İspanya’ya karşı oynayan Arjantin, ilk yarısı golsüz biten maçta sahadan 2 – 1 galip ayrıldı. Arjantin’in her iki golünü de Luis Artime attı.

     Gruptaki ikinci maçında rakip, güçlü Federal Almanya Cumhuriyeti (BRD) idi ve maçta gol sesi çıkmadı, 0 – 0 berabere bitti.

     Gruptaki son maçını İsviçre’ye karşı oynayan Arjantin, bu maçı da Luis Artime ve Ermindo Angel Onega’nın golleriyle 2 – 0 kazanmayı bildi.

     Grup maçları sonunda birinci olan Almanya ile ikinci olan Arjantin çeyrekfinale yükselmiş, üçüncü İspanya ve dördüncü İsviçre kupaya veda etmişlerdi.

     Arjantin’in çeyrekfinaldeki rakibi İngiltere idi ve başkent Londra’daki Wembley Stadı’nda Arjantin maçı 1 – 0 kaybederek turnuvadan elendi. Maçın 35. dakikasında Antonio Ubaldo Rattin, maçın Alman hakemi Rudolf Kreitlein tarafından oyundan atıldığı için, Arjantin oyunun büyük bölümünü bir kişi eksik oynamak zorunda kaldı. Golü de 79. dakikada yedi.

     Bu maçta Arjantinli orta saha oyuncusu Antonio Ubaldo Rattin’in, maçın Alman hakemi Rudolf Kreitlein tarafından oyundan atılması, birçok maçta yaşanan sıradan bir olay gibi görünse de, bu olay, futbol tarihinde bir “dönüm noktası” sayılabilecek önemli gelişmelere ve değişimlere yol açmış, unutulmaz bir hadise olarak tarihe geçmiştir.

     Sebep mi? Açıklayalım…

     Önce olayı anlatalım: İngiltere – Arjantin maçının 35. dakikasında, maçın Alman hakemi Kreitlein, Arjantinli oyuncu Rattin’i “küfür ettiği gerekçesiyle” oyundan attı. Fakat bu Alman hakem, İspanyolca bilmiyordu. Rattin, hakemin İspanyolca bilmediğini dile getirip, açık biçimde İngiltere’nin tarafını tuttuğunu ve Arjantin’i sahada bir kişi eksik bırakmak için bahane aradığını söyleyip, oyundan çıkmak istemedi. Hakem çıkması için diretti, Rattin de çıkmamak için direndi. Alman hakem açıkça İngilizler’i destekliyordu, İspanyolca bilmediği halde Rattin’in küfür ettiğini iddiâ edip O’nu dışarı atmak istiyordu. Rattin oyundan çıkmak istemedi. Hakem ısrar edince, bunun üzerine iki İngiliz polisi gelip Rattin’i zor kullanarak dışarı çıkarmak istedi. Rattin oyundan çıkmak zorunda kaldı ancak soyunma odasına giderken, saha kenarındaki sadece İngiliz Kraliçesi’nin geçmesi için serilmiş olan kırmızı halının üzerinde yürüyerek gitti. Ayrıca yürürken, Rattin bu sefer de asılı duran bir İngiliz flamasını eline alarak buruşturdu. İngilizler bunu “provokasyon” olarak yorumladılar.

     Arjantin, İngiltere’de düzenlenen 1966 Dünya Kupası’nda pek başarılı olmasa da, takıma haksızlık yapıldığını düşünen Arjantin halkı yine de ülkeye dönen millî takımı coşkuyla karşıladı, bağrına bastı. Çünkü mesele burada, “millî onur” idi.

     Maçın Alman hakeminin İspanyolca bilmediği daha sonra gerçekten de ispatlandı ve İngilizler’in tarafını tuttuğu net biçimde kanıtlandı. Kendisi bir İngiliz dostuydu, tek kelime İspanyolca bilmiyordu ve Rattin’in ne söylediğini dahi anlamamış, buna rağmen O’nun “küfür ettiğini” iddiâ ederek kendisini oyundan atmıştı.

İngiltere’de düzenlenen 1966 Dünya Kupası’ndaki İngiltere – Arjantin maçının 35. dakikasında Arjantinli futbolcu Antonio Ubaldo Rattin (en sağda, uzun boylu olan), maçın Alman hakemi Rudolf Kreitlein tarafından “küfür ettiği gerekçesiyle” oyundan atıldığı an.

     Sözkonusu maçta yaşanan ve ilk etapta “münferit bir hadise” gibi görünen bu olay, futbolda “devrim” denecek yeni uygulamalara ve “dönüm noktası” sayılabilecek büyük değişimlere vesile olmuştur:

     1 – Bu hadiseden sonra, benzer hadiselerin yaşanmaması için FIFA tarafından “sarı kart” ve “kırmızı kart” uygulaması başlatılmıştır. Yani futbolun en önemli unsurlarından biri olan “sarı ve kırmızı kart” uygulaması, bu hadisenin vesile olduğu bir uygulamadır. Futbolda sarı kart ve kırmızı kart gösterilmesi uygulaması, bu olaydan sonra başlayan bir uygulamadır. Bu tatsız hadise, yeni bir icadın mucidi olmuştur.

     2 – Bu olaya kadar, Arjantin millî takımının – siyasî sebeplerden dolayı – kendilerine karşı “özel bir hınçla” sahaya çıktığı takımlar, sadece eski işgalcileri İspanya ve İngiltere idi. Fakat bu maçtan sonra, Alman hakemin yaptığından dolayı, bu ülkelere Almanya da dahil olmuştur. Yani Dünya Kupası maçlarında çok özel bir yeri olan Arjantin – Almanya rekabetinin başlangıç fitili, bu hadiseyle atılmıştır.

     ■ 1967 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1967 yılındaki Copa América organizasyonu Uruguay’da düzenlendi.

     Turnuvaya 6 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Paraguay, Şili, Bolivya ve Venezuela.

     Tek maçlı lig esasına göre oynanan turnuvada, 4 galibiyet 1 beraberlik alan Uruguay şampiyon, 4 galibiyet 1 mağlubiyet alan Arjantin ikinci, 2 galibiyet 2 beraberlik 2 mağlubiyet alan Şili üçüncü, 2 galibiyet 3 mağlubiyet alan Paraguay dördüncü, 1 galibiyet 4 mağlubiyet alan Venezuela beşinci, 1 beraberlik 4 mağlubiyet alan Bolivya sonuncu oldu.

     Arjantinli futbolcu Luis Artime, attığı 5 golle turnuvanın gol kralı oldu.

     ■ 1970 FIFA COPA MUNDIAL

     1970 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu Meksika’da düzenlendi.

     Arjantin turnuvaya katılmadı.

     ■ 1974 FIFA COPA MUNDIAL

     1974 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu Federal Almanya Cumhuriyeti’nde düzenlendi.

     1974 Dünya Kupası’na 9’u Avrupa kıtasından, 5’i Amerika kıtasından, 1’i Afrika kıtasından, 1’i de Avustralya kıtasından olmak üzere 16 ülke katıldı: Federal Almanya Cumhuriyeti (BRD), Demokratik Almanya Cumhuriyeti (DDR), Polonya, Yugoslavya, İtalya, Bulgaristan, İsveç, Hollanda, İskoçya, Haiti, Brezilya, Şili, Uruguay, Arjantin, Zaire ve Avustralya.

     13 Haziran – 7 Temmuz 1974 tarihleri arasında Federal Almanya Cumhuriyeti’nde düzenlenen turnuvada, takımlar 4’erli halde 4 ayrı gruba ayrıldılar. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar bir üst tura yükselecek, orda da takımlar 4’erli halde 2 ayrı gruba ayrılacak, gruplarında lider olanlar final maçını oynayacaktı.

     Arjantin 4. Grup’ta yer alıyordu ve grupta Polonya, İtalya ve Haiti’ye karşı mücadele edecekti.

     Gruptaki ilk maçında Polonya’ya karşı oynayan Arjantin, sahadan 3 – 2 yenik ayrıldı. Arjantin’in gollerini Ramón Armando Heredia Ruarte ve Carlos Babington kaydettiler.

     Arjantin, gruptaki ikinci maçını İtalya’yla oynadı ve maç 1 – 1 berabere bitti. Arjantin’in golünü René Orlando Houseman attı.

     Gruptaki son maçında zayıf Haiti’ye karşı oynayan Arjantin, sahadan 4 – 1 galip ayrıldı. Arjantin’e galibiyeti getiren gollerin ikisini Héctor Yazalde, birini René Orlando Houseman, birini de Rubén Ayala kaydetti.

     Grup maçları sonunda, oynadığı 3 maçı da kazanan Polonya birinci olurken, her ikisi de 1 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alan Arjantin + 2 averaja sahip olduğu için ikinci sıraya yerleşerek bir üst tura çıkarken + 1 averaja sahip olan İtalya üçüncü sırada kalarak turnuvaya veda etmişti. Oynadığı tüm maçlarını kaybeden Haiti de sonuncu olarak elendi.

     2. Tur’da A Grubu’na düşen Arjantin’in grubunda Demokratik Almanya Cumhuriyeti (DDR), Hollanda ve Brezilya vardı.

     Gruptaki ilk maçını, o dönemler futbolda bir dünya devi olan Hollanda’ya karşı oynayan Arjantin, sahadan 4 – 0 gibi ağır bir yenilgiyle ayrıldı.

     Arjantin ikinci maçını komşusu Brezilya’ya karşı oynadı ve onlara da 2 – 1 kaybetti. Arjantin’in golü takım kaptanı Miguel Ángel Brindisi de Marco’dan gelmişti.

     Artık grupta bir iddiâsı kalmayan Arjantin, formalite hükmündeki son maçında Demokratik Almanya Cumhuriyeti (DDR) ile 1 – 1 berabere kaldı. Arjantin’in gol sayısı René Orlando Houseman’dan.

     Böylece grubu oynadığı 3 maçı da kazanarak lider bitiren Hollanda finale çıkmış ve diğer grubun lideri evsahibi Federal Almanya Cumhuriyeti (BRD)’nin rakibi olmuştu. Grup ikincisi Brezilya ise diğer grubun ikincisi Polonya ile 3.’lük maçına çıkacaktı.

     Arjantin için bir Dünya Kupası macerası daha başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

     ■ 1975 CONMEBOL COPA AMÉRICA

     1975 yılındaki Copa América organizasyonda ilk kez yeni bir uygulamaya geçildi. Evsahibi yoktu. Her takım maçlarını kendi ülkesinde ve rakibin ülkesinde oynayacaktı.

     Turnuvaya ilk kez tam10 takım katılmıştı: Arjantin, Uruguay, Paraguay, Şili, Brezilya, Peru, Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Venezuela.

     Takımlar 3’erli halde 3 ayrı gruba ayrıldılar. Çift maçlı puan sistemi devredeydi. Gruplarında ilk sırayı alan takımlar yarıfinale yükselecekti. Uruguay ise bir önceki turnuvanın şampiyonu olduğu grup maçlarına dahil olmadan direk yarıfinalden itibaren turnuvaya dahil olacaktı. Yarıfinalden itibaren de maçlar çift maçlı eleminasyon sistemine göre oynanacaktı.

     Arjantin A Grubu’nda yer alıyordu ve grupta Brezilya ve Venezuela’ya karşı mücadele edecekti.

     Grupta Venezuela’yı her iki maçta da yenen (deplasmanda 5 – 1, evinde 11 – 0), fakat Brezilya’ya her iki maçta da yenilen (deplasmanda 2 – 1, evinde 1 – 0) Arjantin, grupta ikinci olarak turnuvaya veda etti. Gruptan çıkan takım Brezilya oldu.

     Yarıfinalde Uruguay, Brezilya, Peru ve Kolombiya vardı. Kolombiya Uruguay’ı, Peru da Brezilya’yı eledi.

     Finali Peru ve Kolombiya oynadılar. Peru şampiyon oldu.

     ■ 1978 FIFA COPA MUNDIAL

     1978 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu Arjantin’de düzenlendi. Bu, bugüne dek Arjantin’de düzenlenen ilk ve tek Dünya Kupası’dır.

1978 yılındaki Dünya Kupası organizasyonu Arjantin’de düzenlendi. Bu, bugüne dek Arjantin’de düzenlenen ilk ve tek Dünya Kupası’dır.

     1978 Dünya Kupası’na 10’u Avrupa kıtasından, 4’ü Amerika kıtasından, 1’i Afrika kıtasından, 1’i de Asya kıtasından olmak üzere 16 ülke katıldı: Arjantin, Brezilya, Peru, Meksika, İskoçya, İsveç, Macaristan, Avusturya, Polonya, Federal Almanya Cumhuriyeti (BRD), Hollanda, Fransa, İtalya, İspanya, Tunus ve İran.

     1 – 25 Haziran 1978 tarihleri arasında Arjantin’de düzenlenen turnuvada, takımlar 4’erli halde 4 ayrı gruba ayrıldılar. Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar bir üst tura yükselecek, orda da takımlar 4’erli halde 2 ayrı gruba ayrılacak, gruplarında lider olanlar final maçını oynayacaktı.

     Arjantin 1. Grup’ta yer alıyordu ve grupta Macaristan, Fransa ve İtalya’ya karşı mücadele edecekti.

1978 Dünya Kupası’nda evsahibi Arjantin’in kadrosu

     Gruptaki ilk maçında Macaristan’ı ağırlayan Arjantin, maçın henüz başında, 10. dakikada yenik duruma düşmesine rağmen sahadan 2 – 1 galip ayrılmayı bildi. Kendi evindeki bu ilk Dünya Kupası maçında Arjantin’in gollerini Leopoldo Jacinto Luque ve 67. dakikada oyuna girmiş olan Daniel Ricardo Bertoni attılar. Bu maçta sarı kart gören takım kaptanı Daniel Alberto Passarella, Dünya Kupası’nda sarı kart gören ilk Arjantinli futbolcudur.

     Gruptaki ikinci maçta rakip Fransa idi ve Arjantin bu maçı da aynı skorla 2 – 1 kazandı. Arjantin’in gollerini kaptanı Daniel Alberto Passarella (penaltıdan) ve Leopoldo Jacinto Luque attılar.

     İlk iki maçını kazanarak üst tura çıkmayı garantilemiş olan Arjantin gruptaki son maçında aynı şekilde ilk iki maçını kazanarak üst tura çıkmayı garantilemiş olan İtalya’ya 1 – 0 yenildi.

     Grup maçları sonunda, oynadığı 3 maçı da kazanan İtalya birinci ve 2 galibiyet 1 mağlubiyet alan Arjantin ikinci olarak 2. Tur’a yükselirlerken, üçüncü olan Fransa ile sonuncu olan Macaristan turnuvadan elendiler.

     2. Tur’da B Grubu’na düşen Arjantin’in gruptaki rakipleri Brezilya, Peru ve Polonya idi.

     Arjantin gruptaki ilk maçını Polonya’ya karşı oynadı ve 2 – 0 kazandı. Arjantin’in maçtaki her iki golünü de Mario Alberto Kempes attı. Maçta ayrıca Arjantin kalecisi Ubaldo Matildo Fillol, 38. dakikada Polonya takım kaptanı Kazimierz Deyna’nın kullandığı penaltı atışını kurtardı.

     Arjantin gruptaki ikinci maçında komşusu Brezilya ile oynadı ve maç 0 – 0 berabere bitti.

     Gruptaki son maçında Peru’yu ağırlayan Arjantin, rakibini 6 – 0 gibi ezici bir sonuçla mağlup etti. Arjantin’in 2 golünü Mario Alberto Kempes, 2 golünü Leopoldo Jacinto Luque atarken, diğer gollerini Alberto César Tarantini ve René Orlando Houseman kaydettiler.

     Grup maçları sonunda her ikisi de 2 galibiyet 1 beraberlik alan Arjantin ve Brezilya’nın puanları eşitti. Ama 8 gol atıp hiç gol yemeyen Arjantin’in averajı + 8 iken, 6 gol atıp 1 gol yiyen Brezilya’nın averajı + 5’ti. Böylece grup lideri olarak finale yükselen takım Arjantin oldu ve diğer grubun lideri Hollanda ile şampiyonluk maçına çıkacaktı. Grup ikincisi Brezilya ise 3.’lük maçı oynayacaktı.

     Arjantin ile Hollanda arasında oynanan 1978 Dünya Kupası Finali, 25 Haziran 1978 tarihinde başkent Buenos Aires’teki Estadio Monumental adlı stadda ikindi vakti saat 15:00’te başladı. Tribünlerde 71 bin 483 biletli seyircinin izlediği maçta İtalyan hakem Sergio Gonella düdük çalıyordu.

     1978 Finali’nin ilginç bir özelliği de, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Brezilya veya Almanya’dan birinin olmadığı ilk final olmasıydı. Zirâ 1950 yılından bu yana oynanan tüm Dünya Kupası Finali maçlarında takımlardan biri ya Brezilya ya Almanya idi. Bu iki ülkeden biri muhakkak finaldeydi. Fakat 1978’de ilk kez, finaldeki iki takımdan biri Brezilya veya Almanya değildi. 1978 Finali, Arjantin ile Hollanda arasındaydı.

Arjantin – Hollanda arasında oynanan 1978 Dünya Kupası Finali öncesinde iki takım seramonide

     Final maçına takımlar şu kadrolarıyla çıktılar:

     ARJANTİN: Ubaldo Fillol – Daniel Passarella (kaptan) – Jorge Olguín, Luis Galván, Alberto Tarantini – Osvaldo Ardiles (65. Omar Larrosa), Mario Alberto Kempes, Américo Gallego – Daniel Bertoni, Leopoldo Luque, Oscar Ortiz (74. René Houseman)

     Teknik direktör: César Luis Menotti

     HOLLANDA: Jan Jongbloed – Ruud Krol (kaptan) – Wim Jansen (72. Wim Suurbier), Ernie Brandts, Jan Poortvliet – Willy van de Kerkhof, Arie Haan, Johan Neeskens – René van de Kerkhof, Johnny Rep (59. Dick Nanninga), Rob Rensenbrink

     Teknik direktör: Ernst Happel (Avusturyalı)

Arjantin’in Hollanda’yı uzatmada 3 – 1 yendiği final maçında 2 gol birden atarak şampiyonluktaki en büyük payın sahibi olan Mario Alberto Kempes, attığı toplam 6 golle turnuvanın gol kralı oldu.

     Arjantin, 38. dakikada Mario Alberto Kempes’in attığı golle 1 – 0 öne geçti. Hollanda bu gole 82. dakikada Dick Jacobus Willem Nanninga ile cevap verdi ve maç 1 – 1 berabere bitti. 30 dakikalık uzatma bölümüne geçildi. Uzatma dakikalarında, 105. dakikada Kempes Arjantin’i bir kez daha öne geçirdi. 115. dakikada ise Daniel Ricardo Bertoni final maçının sonucunu belirledi: 3 – 1.

     Maçta Arjantin’den Osvaldo César Ardiles ve Omar Ruben Larrosa, Hollanda’dan da kaptan Ruud Krol, Wim Suurbier ve Johan Neeskens sarı kart gören oyuncular oldular.

     Final maçında Hollanda’yı 3 – 1 yenen Arjantin, dünya şampiyonu oldu.

1978 Dünya Kupası Şampiyonu olan Arjantin’in kaptanı Daniel Alberto Passarella, dünya kupasını kaldırırken… Bu, Arjantin’in kazandığı ilk Dünya Kupası.

     Bu, Arjantin’in kazandığı ilk Dünya Kupası’ydı.

     Arjantinli futbolcu Mario Alberto Kempes, attığı 6 golle turnuvanın gol kralı oldu.

     – – – – –

     (*) Arjantin millî futbol takımının tarihsel hikâyesine bir sonraki bölümde kaldığımız yerden devam edeceğiz.

sediyani@gmail.com

     SEDİYANİ SEYAHATNAMESİ

     CİLT 11

Arjantin Futbol Federasyonu (AFA) merkez binası

Buenos Aires, 23 Nisan 2019

216 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir