Kürt Dil Hareketi Resmen Kuruluyor

 

isediyani

Kürtçe’yi korumak, yaşatmak, geliştirmek, hukukî ve kanunî güvenceye kavuşturmak için Hereketa Zimanê Kurdî (Kürt Dil Hareketi) resmen kuruluyor.

 

 

     Kürtçe’yi korumak, yaşatmak, geliştirmek, hukukî ve kanunî güvenceye kavuşturmak için Hereketa Zimanê Kurdî (Kürt Dil Hareketi) resmen kuruluyor.

     K 24’e konuşan Kürt Dil Hareketi Genel Koordinatörü Fevzi Bulgan, “Kürt Dil Hareketi’nin örgütlenme çalışmaları devam ediyor. Farklı kesimlerden büyük bir ilgi ve destek sözkonusu. Hayırlısıyla en kısa zamanda ilan etmeyi düşünüyoruz” dedi. Kürtçe’nin kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını savunan Bulgan, Kürt Dil Hareketi’nin kuruluş sürecine ilişkin şunları belirtti: “Kürt Dil Hareketi, Kürtçe’yi koruma, yaşatma, geliştirme, hukukî ve kanunî güvenceye kavuşturma hareketidir. Özellikle Türkiye’de Kürt kimliği resmî olarak tanınmadığı, Kürtçe anadilde eğitime izin verilmediği için Kürtçe’nin yeni nesillere aktarılamaması ve kaybolma tehlikesi sözkonusudur. Bu durum gayr-i insanî, gayr-i İslamî, gayr-i ahlakî büyük bir suç ve zûlümdür. Bu gidişata, acımasız asimilasyon politikalarına dur demek için acil ve ciddi adımlar atılmalı, ulusal ve uluslararası bazda toplumsal ve siyasal çalışmalar yapılmalıdır. Kürt Dil Hareketi, bütün Kürtler’i doğal üyesi olarak kabul ediyor; herkesten, her kesimden çok güçlü bir katkı, gayret, dayanışma ve güçbirliği bekliyor. Akıl, vicdan sahibi herkesin, Kürtler’in, Kürt Dil Hareketi’nin hak taleplerine duyarsız kalmaması, olumlu bir yaklaşım göstermesi gerekiyor.” Kürt Dil Hareketi’nin Kürtçe’nin resmî dil olması ile birlikte anadilde eğitimin yanısıra yer isimlerinin iadesi üzerine özellikle durduğunu ifade eden Bulgan, hareketin amacını şu şekilde özetledi: “Kürt Dil Hareketi, amaç ve hedef olarak özellikle üç madde üzerinde duruyor ve bunlara ulaşmaya çalışıyor; Kürtçe’nin resmî dil olarak kabul edilmesi, Kürtçe anadilde eğitim ve değiştirilen isimlerin iadesi, aslına döndürülmesi… Çalışmalarımızı yürütürken hak, hukuk, meşruiyet dairesinde hareket etmeye, barışçıl yol ve yöntemleri kullanmaya azamî derecede özen göstereceğiz. Bizim için önemli ve öncelikli olan, Kürtçe konusunda, dil ile ilgili güçlü bir bilinç, dayanışma ve toplumsal hareket oluşturmaktır. Belli bir mekândan ziyade, temel amaçlarımızı gerçekleştirmek için, farklı yer ve ortamlarda, farklı etkinlik ve çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. Kendimize ait yerlerle birlikte mevcut her türlü mekân ve imkânlardan yararlanabiliriz.”

     Kürt Dil Hareketi, ilk önce Diyarbakır, Van, Urfa, İstanbul ve Ankara’da örgütlenmeyi planlıyor.

     K 24

     30 TEMMUZ 2020

 

319 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Kürt Dil Hareketi Resmen Kuruluyor

  1. Ademawdooglu dedi ki:

    Çok önemli bir gelişme, kesinlikle doğru bir adım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir