Stonehenge Megalitlerinin Nereden Getirildiği Çözüldü

 

isediyani

Bilim insanları Britanya’da bulunan Stonehenge megalitlerinin kökeni hakkındaki gizemi çözdüler.

 

     Bilim insanları Britanya’da bulunan Stonehenge megalitlerinin kökeni hakkındaki gizemi çözdüler.

     Uzun yıllar Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde bulunan bir örnek üzerinde yapılan jeokimyasal testler, Wiltshire kentinde bulunan “UNESCO Dünya Mirası Listesi”ndeki Stonehenge anıtının gizemini aydınlattı. Örneğin İngiltere’ye iade edilmesinin ardından başlatılan araştırma, anıtı oluşturan ve sarsen olarak anılan tek parça dev 52 taşın, 2 tanesi hariç, yaklaşık 25 km uzaklıktaki West Wood adlı alandan taşındığını ortaya koydu.

     Çalışmayı yöneten Brighton Üniversitesi jeomorfologu David Nash, sonuçları, “Sarsen taşları Stonehenge’de ikonik dış daireyi ve merkezî trilitonu (yatay taşı destekleyen iki dikey taş) at nalı oluşturur. Taşların büyüklüğü gözönüne alındığında, ya sürüklenmeli ya da silindirler üzerinde Stonehenge’e taşınmış olmalılar. Kesin rotayı bilmiyoruz ama en azından şimdi bir başlangıç ​​ve bitiş noktamız var” sözleriyle değerlendirdi.

     M. Ö. 3000 – M. Ö. 2000 arasında inşâ edilen Stonehenge megalitlerinden alınan örnekler, bölgeye 25 km uzaklığındaki Marlborough tepesinden toplanan kumtaşı örnekleriyle eşleşti. Stonehenge megalitlerini oluşturan dev taşların en büyüğü 9, 1 m yüksekliğe, en ağırı ise 30 ton ağırlığa ulaşıyor.

     Megalitlerin kökeni hakkında önemli bilgilere ulaşılmasını sağlayan örnek, 1950’lerin sonrasında bir koruma çalışması sırasında alınmıştı. Çatlak bir megalitin yıkılmasını önlemek amacıyla metal çubuk yerleştirildiği çalışmada yer alan Robert Philips, kendisine hatıra olarak verilen örneği 1977’de ABD’ye götürdü. Philips, elindeki Stonehenge anıtı örneğini 2018 yılında Brighton Üniversitesi araştırma ekibine hibe etti.

     SCIENCE ADVANCES, EURONEWS

     30 TEMMUZ 2020

 

177 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir