Bilim İnsanları, Yaşam Süresini Uzatacak Bir Keşifte Bulundu

 

isediyani

Bilim insanları, yaşlanmayı geciktirmeyi ve daha uzun yaşam süresini mümkün kılacak yeni bir yaşlanma süreci keşfetti.

 

     Bilim insanları, yaşlanmayı geciktirmeyi ve daha uzun yaşam süresini mümkün kılacak yeni bir yaşlanma süreci keşfetti. Ancak yeni sürecin insanlarda uygulanabilmesi için uzun bir araştırma süreci gerekiyor.

     ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, yaşlanma sürecinin yavaşlatılabileceğine ya da ertelenebileceğine dair bulgular elde ettiler. Etki altında bırakılmaya daha müsait oldukları için maya hücreleri üzerinde gerçekleştirilen çalışmada var olan iki yaşlanma türüne ek bir üçüncü yaşlanma türü keşfedildi.

     Maya hücreleri temel olarak iki ayrı süreç ile yaşlanırlar: Bunlardan ilki, çekirdekçik olarak da bilinen nükleolusların ayrıştığı ribozomal DNA süreci. Diğeri ise mitokondrinin daha fazla etkilendiği ve heme moleküllerinin biriktiği ve transkripsiyon geçirdiği süreç. Bununla birlikte bilim insanları, yeni çalışma sırasında Ribozomal DNA sürecine etkide bulunan lizin dehidroliz Sir2’nin aşırı ekspresyonunun ortalama yaşam süresine etki eden üçüncü bir yaşlanma süreci ortaya çıkardığını keşfettiler.

     Lizin dehidroliz Sir2’nin aşırı ekspresyonu ile elde edilen üçüncü yaşlanma süreci, tüm hücrelere uygulanabilmesi halinde yaşlanma sürecini erteleme, dolayısı ile ortalama yaşam süresini uzatma potansiyeli taşıyor.

     Yine de insanlarda yaşam süresini uzatmak, yaşlanmayı geciktirmeyi mümkün kılmak için bilim insanlarının önünde hâlâ çok uzun bir yol bulunuyor.

     TEKNOLOJİ X HABER, TEKNOVİDİ, HABERVER.ME

     22 TEMMUZ 2020

 

193 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir