Afrika’nın Ortasında Yeni Bir Okyanus Oluşuyor

 

isediyani

Afrika kıtasının ortasında yeni bir okyanus oluşuyor. Bilim insanları, Etiyopya’nın Afar bölgesinde kıtanın ikiye bölünmesi sonucunda yeni bir okyanusun oluşmakta olduğunu bildirdiler.

     Afrika kıtasının ortasında yeni bir okyanus oluşuyor. Bilim insanları, Etiyopya’nın Afar bölgesinde kıtanın ikiye bölünmesi sonucunda yeni bir okyanusun oluşmakta olduğunu bildirdiler.

     Yeni okyanusun oluşumunu 5 milyon ilâ 10 milyon yıl içerisinde tamamlaması beklenirken, bu olaya neden olan şeyin yükselen magmanın artan basıncı olduğu düşünülüyor. Yapılan hesaplamalara göre yaklaşık 5 – 10 milyon yıl sonra kıtanın doğu kısmında tektonik bir bölünme olacak ve bu bölünmenin sonucunda kıta iki parçaya ayrılacak.

     Doğu Afrika’da bulunan Etiyopya’nın Afar bölgesinde yer alan bu kısım, birbirinden çok yavaş bir şekilde ayrılan üç tektonik plakanın birleştiği bir konuma sahip. Çalışmayı yapan bilim insanları, 2005 yılındaki volkanik hareketler sonucu bölgede oluşan yarığın uzunluğunun 56 km’ye ulaştığını söylüyor. Konu hakkında konuşan İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nde görevli Prof. Christopher Moore, bölgenin, dünyada kıtasal çatlağın nasıl okyanus haline geldiğinin incelenebileceği tek yer olduğunu belirtti. Plakaların hareketini GPS aracılığıyla takip eden bilim insanları, yükselen magmanın artan basıncının Afar bölgesinde görülen bu olayı tetikleyebileceğini düşünüyor. ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli Ken Macdonald ise, tüm bu süreç tamamlandığında Aden Körfezi ve Kızıldeniz’in Afar Bölgesi ve Büyük Rift Vadisi’ne doğru akacağını, yeni bir okyanusun meydana geleceğini ve Doğu Afrika’nın bu kısmının kendi başına ayrık ve küçük bir kıta olacağını söylüyor.

     Araştırmacılar, üç plakanın birbirlerinden farklı hızlarla ayrıldıklarını belirtiyor. Macdonald’a göre Arap levhası Afrika’dan yılda yaklaşık 1 inç hızla uzaklaşırken, diğer iki Afrika levhası ise yılda yaklaşık yarım inç ilâ 0, 2 inç arasında değişen hızlarla çok daha yavaş bir şekilde ayrılıyor.

     NBC NEWS

     20 TEMMUZ 2020

 

276 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir