Arjantin’de 70 Milyon Yıllık Dev Bir Balık Fosili Bulundu

 

isediyani

Arjantin’in güneyindeki Pategonya bölgesinde dinozorların arasında yaşamış 70 milyon yıllık devâsâ balık fosili bulundu.

 

     Arjantin’in güneyindeki Pategonya bölgesinde dinozorların arasında yaşamış 70 milyon yıllık devâsâ balık fosili bulundu. Arjantinli paleontologlar tarafından bulunan yırtıcı balık, 6 m’den daha uzun.

     Yayımlanan makalede balığın, sıcaklıkların günümüze kıyasla çok daha ılıman olduğu Kretase Dönemi’nin sonunda, Pategonya denizlerinde yüzmüş olduğu açıklandı. Keskin dişlere ve korkutucu görünüme sahip bu etçil hayvanın fosili, başkent Buenos Aires’in güneyine yaklaşık 1400 km uzakta yer alan Colhue Huapial Gölü yakınlarında bulundu.

     Bu balık fosili, Xiphactinus cinsine aitti. Xiphactinus cinsi, dünya tarihinde var olan en büyük yırtıcı balıklar arasında yer alıyor. Balığın vücûdu kayda değer şekilde inceydi, gövdesi büyük bir çeneye ve iğne kadar keskin birkaç cm’ye varan dişlere sahip büyük bir kafayla sonlanıyordu. Çalışmanın yazarlarından Julieta de Pasqua, bu balık türlerine ait örneklerin dünyanın başka kısımlarında bulunduğunu ve bazı örneklerin midelerinin içindekilerin bile korunduğunu söylüyor.

     Daha önce, Xiphactinus balıkları yalnızca Kuzey Yarımküre’de bulunmuştu; ancak, yakın zamanda bir örnek Venezuela’da bulundu. Pategonya, dinozorlar ve tarihöncesi türlere ait fosiller bakımından en önemli alanlardan biri olma özelliğini taşıyor.

     AFP, ARKEOFİLİ

     19 TEMMUZ 2020

 

184 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir