Kürt Boksör Agit Kabayel, Avrupa Ağırsıklet Şampiyonu Oldu

 

isediyani

Almanya millî sporcusu Kürt boksör Agit Kabayel, Almanya’da düzenlenen WBA Avrupa Kıtasal Ağırsıklet Boks Şampiyonası’nda şampiyon oldu.

 

 

     Almanya millî sporcusu Kürt boksör Agit Kabayel, Almanya’da düzenlenen WBA Avrupa Kıtasal Ağırsıklet Boks Şampiyonası’nda şampiyon oldu.

     Dünya Boks Konseyi (WBC) tarafından Almanya’nın Magdeburg kentindeki Elbaupark‘ta düzenlenen Avrupa Kıtasal Ağırsıklet Boks Şampiyonası’nda finale Almanya adına Agit Kabayel ve Yunanistan adına Evgenios Lazaridis çıktılar. Final maçında 32 yaşındaki Yunan boksör Evgenios Lazaridis’le karşı karşıya gelen 27 yaşındaki Kürt boksör Agit Kabayel, her üç raundu da 100 – 90, 99 – 91 ve 98 – 92’lik skorlarla kazanarak “WBA Kıtasal Ağırsıklet Şampiyonu” oldu ve “Altın Kemer”i aldı.

     Dünya Boks Federasyonu (World Boxing Association), karşılaşmada Agit’in zaferi için rakibine baskı kurmasının önemli olduğunu, onun da bunu mükemmele yakın uyguladığını aktardı. Uluslararası spor medyası ise, Kabayel’in elde ettiği fırsatı ve kendisine karşı yüksek beklentileri bildiğini, bu nedenle ilk turdan başlayarak tüm beklentileri karşıladığını yazdı. Haberlerde, “Vücût darbeleri ve ciddiyetle başlayan Kabayel’in inatçı saldırılarına yanıt vermekte zorlanan Lazaridis yavaş yavaş yıkıldı” ifadeleri kullanıldı.

     Karşılaşmanın ardından, dünya şampiyonu olmak için iyi bir fırsat yakaladığını belirten Agit Kabayel, “Amerika’ya gitme rüyâm gerçek oldu. ABD’de ve ESPN’de becerilerimi sergilemek için sabırsızlanıyorum. Avrupa şampiyonu olarak, şimdi başarma zamanı” dedi.

     Kahramanmaraş (Gırgûmm) ilimizin Pazarcık (Bazarcixa Nûh) ilçesi nüfûsuna kayıtlı olan Agit Kabayel, 1992 yılında Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (Nordrhein – Westfalen) eyaletinin Kolonya (Köln) iline bağlı Leverkusen ilçesinde dünyaya geldi.

     Profesyonel boks kariyerinde 20 maçın tamamını kazanan Maraşlı Kürt sporcu Agit Kabayel, bu karşılaşmaların 12’sinde rakiplerini nakavt etme başarısı gösterdi.

     2016 yılından beri Avrupa Ağır Siklet Boks Şampiyonu olan, daha önce WBC Akdeniz Boks Şampiyonası gibi birçok turnuvada şampiyonluk elde eden Kabayel, Dünya Boks Konseyi (WBC) tarafından Haziran 2019 tarihinde güncellenen “En İyi Ağırsıklet” sıralamasında yer aldı.

     Agit Kabayel, Şubat 2017’de Ağırsıklet Avrupa Boks Şampiyonluğu maçında Belçikalı rakibi Herve Hubeaux’u 12 raundun sonunda puanla yenerek kemerin sahibi olmuştur. Kasım 2017’de ise Monaco’da İngiliz rakibi Dereck Chisora ve 2018 yılında Sırp raikibi Miljan Rovcanin karşısında EBU Avrupa Ağırsıklet maçlarında ünvânını korumayı başarmıştır.

     WBC

     19 TEMMUZ 2020

 

499 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir