Bildiğiniz Herşeyi Unutun: Etiyopya’da 1, 4 Milyon Yıllık Balta Bulundu

 

isediyani

Etiyopya’da doğrudan insanların atası tarafından yapılmış 1 milyon 400 bin yıllık kemik el baltası bulundu.

 

 

     Etiyopya’da doğrudan insanların atası tarafından yapılmış 1 milyon 400 bin yıllık kemik el baltası bulundu.

     Araştırmacılar, bugün insanların muhtemel doğrudan atası olan homo erectus’un, yaklaşık 1, 4 milyon yıl önce su aygırı bacak kemiğinden şaşırtıcı derecede ileri teknikte bir alet hazırladığını söylüyor. Bulgu, paleoantropolog Katsuhiro Sano ve Gen Suwa tarafından yönetilen bir ekibin bulduüu, taş yerine kemikten yapılmış eski bir el baltasının nadir bir örneği. Sözkonusu alet, Etiyopya’da homo erectus’a atfedilen taş aletler ve fosillerin ortaya çıktığı Konso – Gardula arkeolojik alanında keşfedildi.

     Şu anda birçok Doğu Afrika bölgesinden bilinen çeşitli taş aletlerin yanısıra bu kemik el baltası, homo erectus teknolojisinin düşündüğümüzden daha sofistike ve çok yönlü olduğunu öne sürüyor. Hepsi birlikte ele alındığında bu bulgular, belki de önceden bilinenden birkaç yüzbin yıl önce, homo erectus alet setinin, taş ve kemik el baltaları gibi bir dizi hassas işlem ve ayrıca nispeten hızlı bir şekilde yapılması gereken işler için daha basit aletlerden oluştuğunu gösteriyor.

     Konso – Gardula’daki el baltasının incelenmesi, bir su aygırının uyluk kemiğinden yapıldığını gösterdi. Kabaca 13 cm uzunluğunda, oval bir şekildeydi ve kenarlarından biri başka bir aletle (muhtemelen sert bir kayayla) keskinleştirilmişti. Araştırmacılar, bu aletin tasarımının, taştan yapılmış el baltalarına benzediğini buldular. Daha sonra bir veya daha fazla alet üreticisi, son şeklini oluşturmak için kemiği yongaladılar. Aşınma belirtileri, el baltasının kesme veya bıçkı işlemlerinde kullanıldığını gösteriyor.

     Bugüne kadar karşılaştırılabilir yaşta sadece bir tane daha kemik el baltası bulunmuştu. Bilim insanları, Tanzanya’nın Olduvai Boğazı’nda bulunan kabaca 1, 3 ilâ 1,6 milyon yaşındaki bu aletin, Konso – Gardula el baltasından daha az sayıda yongalama ve şekillendirme izi içerdiğini söylüyor. Ancak araştırmacılar, bölgedeki taşların varlığına rağmen, alet üreticisinin neden daha sert taş yerine kemik kullanmayı seçtiğini açıklayamıyor.

     SCIENCE NEWS, ARKEOFİLİ

     18 TEMMUZ 2020

 

252 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir