Ayasofya İbadete Açıldı

 

isediyani

İstanbul’da Bizans döneminde kilise olarak inşâ edilen, Osmanlı döneminde camiye çevrilen, Cumhuriyet döneminde müzeye dönüştürülen Ayasofya (Ağía Sofía), bugün tekrar cami olarak ibadete açıldı.

     İstanbul’da Bizans döneminde kilise olarak inşâ edilen, Osmanlı döneminde camiye çevrilen, Cumhuriyet döneminde müzeye dönüştürülen Ayasofya (Ağía Sofía), bugün tekrar cami olarak ibadete açıldı.

     9 Mayıs 2020 tarihinde “İstanbul’un fethi”nin 567. yıldönümünde “Fetih” sûresi okunmuş, bu gelişmelerin ardından Ayasofya’nın cami olma süreci tekrar gündeme gelmişti. Sürekli Vakıflar Tarihî Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği’nin “Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik bakanlar kurulu kararının iptali” istemiyle Danıştay’da dâvâ açması üzerine 2 Temmuz 2020 tarihinde duruşma gerçekleştirildi ve bugün (10 Temmuz) Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını, “Ayasofya’nın vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığını” belirterek iptal etti. Bunun üzerine 2729 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Ayasofya, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek cami statüsüne dönüştürüldü.

     İstanbul’un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezinde Doğu Roma (Bizans) Devleti tarafından 532 – 37 yıllarında kilise (katedral) olarak inşâ edilen Ayasofya (Ağía Sofía), İstanbul’un 1453 yılında Osmanlılar’ın eline geçmesinden sonra camiye dönüştürülmüştü. 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinin Tek Parti döneminde 1934 yılında alınan kararla 1935’te müzeye çevrilen yapı, 2020 itibariyle yeniden cami oldu.

     Ayasofya kararı hem iç hem dış siyasette çeşitli yankılara sebebiyet verdi ve kararla ilgili tartışmalar hararetli bir biçimde sürmekte.

     AJANSLAR

     10 TEMMUZ 2020

 

228 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir