Çömelerek Yürüyen Dinozor İzleri Bulundu

 

isediyani

Aborjin Kıtası’da çömelerek yürüyen dinozor izleri bulundu.

 

 

 

     Yapılan araştırmada, “Avustralya” olarak adlandırılan Aborjin Kıtası’nda, Morgan Dağı’nda bulunan “Dinozor Mağarası”nın eski fotoğrafları, dinozorların yeni ve sıradışı davranışlarına ışık tuttu. Morgan Dağı’nın Queensland merkezinde bulunan ve Doğu Avustralya’nın en yüksek oranda dinozor izi çeşitliliğine sahip olması ile tanınan mağarası, on yıldır halka kapalıydı ve bölgedeki araştırmalar sınırlandırılmıştı.

     Paleontolog Dr. Anthony Romilio daha önce bazı görüntüleri elde etmişse de, Morgan Dağı Tarih Müzesi tarafından temin edilen yeni görüntüler yeni eline geçti. Bunlar, bölgedeki farklı dinozorların ayak izlerinin yeni görüntülerini içeriyor. Dr. Romilio, “Bu ayak izi fosillerinin fotoğrafları, yıllardır müze tarafından sergileniyordu. Şimdiye kadar hangi tür dinozorların bu izlere neden olduğu veya bu izlerin ne anlama geldiği bilinmiyordu. Tipik bir dinozor izi, kuşların bıraktığı izlere benziyor, ama bunlar daha çok geniş saplı çatal şeklinde” diyor.

     İncelemelerin ilerlemesi ile, Dr. Romilio dinozorların bu izlere çömelerek neden olduğunu ortaya çıkardı. Romilio, “Bu çok ilginç bir davranış ve bunu neden yaptıklarını henüz bilmiyoruz. Yırtıcı bir yürüyüş şekli olduğuna imkân vermiyoruz, çünkü izler ornithopod adı verilen iki bacaklı otoburlara ait. İlginç bir şekilde, bu çömelen dinozorlar normal biçimde yürüyen dinozorlara göre daha büyük adımlar atıyordu. Bu sıradışı duruşu, büyük ihtimalle bu tarihöncesi hayvanı daha dengeli hale getirmiş ve antik bir gölün çamurlu kıyılarından hızlıca geçebilmesine imkân sağlamıştı” diyor. Dr. Romilio, tüm bilinmezliğine rağmen bu gizemli dinozoru araştırmaya hevesli: “Dinozor Mağarası’nda ayak izi fosilleri bulunan 9 bölge var. Bu fotoğrafların nerede ve ne zaman çekildiğini ise bilmiyoruz. 2000’lerde Morgan Dağı’nın pekçok yeri haritalandırılmıştı. Ama bu ayak izleri haritalarda gözükmüyor. Bu fosiller çoktan yok olmuş olabilir. Bu nedenle bu ve bunun gibi eski fotoğraflar oldukça önemli, bu yaratıkların varlığına dair elimizdeki tek kanıtlar onlar.”

     ARKEOFİLİ

     9 TEMMUZ 2020

 

149 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir