Bilimsel Olarak Kanıtlandı: Hayvanlar Depremi Önceden Sezebiliyor

 

isediyani

Bilim insanları tarafından yapılan araştırma, hayvanların depremleri önceden sezdiğini kanıtladı.

 

     Halk arasında çiftlik hayvanları ve evcil hayvanların depremi saatler önceden sezerek anormal davranışlar sergilediği uzun yıllar boyunca genel bir kanı olarak süregeldi. Alman bilim insanları tarafından yapılan bir çalışma ilk defa bu inanışı destekleyen sonuçlara ulaştı.

     Konstanz Üniversitesi ve Max Planck Hayvan Davranışları Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmada, deprem açısından oldukça hareketli bir bölge olan Kuzey İtalya’da hayvanlara takip cihazı takılarak hareketleri izlendi. Depremlerden önce anormal davranışlar sergilediği belirlenen 6 inek, 5 koyun ve 2 köpeğin tasmalarına takip cihazı takılmasının ardından bilim insanları hayvanların davranışlarını aylar boyunca izledi. Bu süre içerisinde bölgede 18 bin deprem kaydedildi. Bunların büyük bir kısmının şiddeti son derece küçük olsa da 12 tanesinin şiddeti Rihter ölçeğine göre 4’ün üzerindeydi.

     Araştırmacılar sadece çiftlikte hissedilebilen sarsıntıları dikkate almaya karar verdi. Bu sarsıntılarla hayvanların aktiviteleri karşılaştırıldığında gerçekten de depremlerden 20 saat öncesine kadar hayvanların anormal davranışlar gösterdiği tespit edildi. Ayrıca davranışların depremin merkez üssünün uzaklığına göre de değiştiği gözlendi. Araştırmacılar sarsıntının merkezi yaklaştıkça davranışlardaki anormalliğin daha erken başladığını vurguladı. Çalışmadaki ilginç kısım ise hayvanların tek tek incelenmesinde fark edilemeyecek değişimlerin toplu olarak ele alındığında daha belirgin hale gelmesi oldu.

     Hayvanların depremi önceden sezmesinin arkasındaki nedenler hâlâ tespit edilebilmiş değil. Fakat teorilerden biri, kayalar arasındaki basınç değişiminin havada yol açtığı iyonlaşmayı hayvanların kürkleri sayesinde hissedebilmesi. Bir diğer alternatif ise, hayvanların depremlerden önce kuartz kristallerinden salınan gazların kokusunu alabiliyor olmaları.

     Hayvanların sezme nedeninden bağımsız olarak çalışmanın ümit vaat eden tarafı, davranışların analiz edilerek depremlerin önceden tahmin edilebilecek olması. Nitekim araştırmacılar geçen yıl Aralık ayında bir sarsıntıyı öngörebildi. Araştırmacılar daha iyi tahminler yapılabilmesi için çalışmanın genişletilerek daha fazla hayvanın takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

     EURONEWS

     9 TEMMUZ 2020

 

206 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir