Mısır İslam Ulemâsı: “Kadın, Kıyafetinden Dolayı Taciz Edilemez!

 

isediyani

Mısır’daki dînî kurumlar ve İslam ulemâsı, tacize uğrayan kadınlar konusunda kadınların giydiği kıyafetler üzerinden suçu kadınların üzerine atmaya çalışan davranışın kabul edilemez olduğunu bildirdiler.

 

     Mısır’daki dînî kurumlar ve İslam ulemâsı, tacize uğrayan kadınlar konusunda kadınların giydiği kıyafetler üzerinden suçu kadınların üzerine atmaya çalışan davranışın kabul edilemez olduğunu bildirdiler. Mısır’da en yüksek iki dînî otorite olarak kabul edilen El- Ezher kurumu ve Müftülük, “kadınların tacize uğramalarında kıyafetlerinin rolü olduğu” yönündeki kanıyı reddettiklerini bildirdi. Haftasonu ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, kadınların bu tür iddiâlarla (kıyafet tercihinin taciz sebebi) asla suçlanmamaları gerektiği dile getirildi.

     Kurumların açıklama yapmasına ise bir üniversite öğrencisinin 50’den fazla kadına yönelik cinsel taciz ve şantaj iddiâlarının ortaya çıkmasının ardından sosyal medyada başlayan kampanyalar neden oldu. Onlarca kadın ve kız çocuğuna yönelik cinsel istismar ve devamında şantaj yaptığı iddiâ edilen ve adı açıklanmayan üniversite öğrencisinin sorgulanmak üzere haftasonu gözaltına alındığı belirtildi.

     Hadisenin patlak vermesinin ardından Mısır genelinde kadınlar, sosyal medya hesaplarında yazdıkları iletilerinde, geçmişte kendi yaşadıkları istismarları dile getirmeye başladı.

     Mısır’da kadınlar, özellikle sokaklarda sık sık sözlü ve fiziksel tacize uğruyor. Kahire yönetimi son yıllarda her ne kadar tacizcilere veya tecavüzcülere verilen cezaları arttırsa da, insan hakları ve kadın hakları örgütlerine göre sorun devam ediyor. Hak grupları, üniversite öğrencisinin taciz ettiği kadınları tehdit ederek susturmasının aslında Mısır toplumunun muhafazakâr ve ataerkil olan karanlık yönünü ortaya çıkardığını belirtiyor. Cinsel tacize ya da tecavüze uğrayan kadınların sessiz kalmasının “ailenin onuru” açısından önemli, hadisenin detaylarının kamuoyuyla paylaşılmasının ise “utanç kaynağı” olduğu ifade ediliyor.

     Pazar günü öğleden sonra 35 bin kişi, çevrimiçi bir dilekçeyi imzalayarak üniversite öğrencisinin adlî makamlara teslim edilmesini istedi. Sosyal medyada birbiri ardına yazılan mesajlarda, şahsın kadınlara yaptıkları dile getirildi. Paylaşılan mesajların birinde, 14 yaşındaki bir kız çocuğunu istismar etmek üzere olduğu yer aldı. Şahsın daha sonra kaydını İspanya’nın Barcelona kentinde bir üniversiteye aldığı ortaya çıktı.

     Sünnî dünyanın en yüksek otoritesi kabul edilen El- Ezher’e bağlı dergi “Sawt’ul- Ezher” ise bu haftaki sayısını kadınlara yönelik cinsel tacize karşı mücadeleyi arttırma ihtiyacına ayırdı. Derginin başyazısında tacizlere âtıfla, “Bu suçlar sözkonusu olduğunda sessiz kalmak ya da başka yöne bakmak, toplumun güvenliği için bir tehdit oluşturuyor ve erdemlerin ve kutsallığın ihlal edilmesini teşvik ediyor” ifadelerine yer veridi. Ezher kurumunun resmî görüşünün yansıtıldığı yazıda ayrıca, “Kadının kıyafeti her ne olursa olsun, bu onların mahremiyetlerine, özgürlüklerine ve haysiyetlerine saldırmak için bir bahane değildir” denildi. Kamuoyunu “utanç” nedeniyle sessiz kalmamaları konusunda uyaran Ezher, “Taciz karşısında sessiz kalmak kabul edilemez. Vazgeçmeyin ve saldırganları polise şikayet edin” çağrısı yaptı.

     Müftülükten yapılan açıklamada da tacizin büyük günâh olduğuna atıfta bulunuldu, “tacizin temelinde kadınların kıyafet tercihinin bulunduğu” kanısı ya da algısına karşı çıkıldı. Müftülük açıklamasında, “Kadınları kıyafetleri nedeniyle taciz etme sadece hasta rûhlu insanların geçici heveslerini eğlendirme adına ürettikleri bahanedir” denildi.

     Bu arada Mısır Ulusal Kadınlar Konseyi (NCW), 50’den fazla kadını taciz eden şahsa yönelik iddiâların soruşturulması için savcılığa resmî şikayette bulundu. Kahire Amerikan Üniversitesi de sosyal medyada adı paylaşılan ve onlarca kadını taciz etmekle suçlanan şahsın 2018’de okuldan ayrıldığını ve kendi öğrencileri olmadığını duyurdu.

     EURONEWS

     6 TEMMUZ 2020

 

206 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir