Dengbêj Seyyidhan Şimşek Vefat Etti

 

isediyani

Diyarbekirli ünlü dengbêj Seyyidhan Şimşek, bu sabah evinde vefat etti. Şimşek, 87 yaşındaydı.

 

 

 

     Diyarbekirli ünlü dengbêj Seyyidhan Şimşek, bu sabah evinde vefat etti. Şimşek, 87 yaşındaydı.

     Okuduğu klam ve stranlarla Kürtler’in gönlünde taht kuran ve Xalê Seyyîdxanê Boyaxçî olarak anılan ünlü dengbêjin bir süredir rahatsız olduğu ve bu sabah Diyarbakır (Diyarbekir)’daki evinde hayata gözlerini yumduğu bildirildi. “Diyarbakır’ın Bülbülü” olarak anılan ve özellikle “Têlî” ve “Emro” klamları nedeniyle dikkatleri çeken Seyyidhan Şimşek, çocukluğu çobanlık yaparak geçmiş ve Suriçi’nde son 25 yıldır da ayakkabı boyacılığı yapıyordu.

     Dengbêj Seyyidhan Şimşek, vücûdunun tamamının enfeksiyon kapmasının ardından felç geçirmişti. Uzun yıllar Sur’da bulunan evinde bütün gününü biriktirdiği klamlarını seslendirmekle geçiren ünlü dengbêj, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine bir süre önce hastaneye kaldırılmıştı.

     Dengbêjin oğlu Mehmet Şimşek, babasının birbuçuk yıldır yatalak durumda olduğunu söyledi. Babasının bugün fenalaştığını ve eve doktor çağırdıklarını belirten Şimşek, muayeneden kısa bir süre sonra da babasının son nefesini verdiğini belirtti.

     Diyarbakır’daki evinde vefat eden Seyyidhan Şimşek, Bağlar semtindeki Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Koronavirüs salgınından dolayı sadece dengbêjin ailesi ve yakın akrabalarının katıldığı cenaze merasimi ardından kısıtlı sayıda ziyaret katılımı ile evinde taziye kuruldu.

     SEYYİDHAN ŞİMŞEK KİMDİR?

     1933 yılında Diyarbakır’ın Ergani (Erğenê) ilçesine bağlı Çimlihöyük (Lagarî) köyünde doğdu. 2 yaşındayken annesini, 4 yaşındayken babasını kaybetti.

     Amcası tarafından büyütülen Seyyidhan Şimşek, hiç okul eğitimi almadı. 15 yaşına kadar çobanlık yaptı, sonra yıllarca meyan kökü sattı, sepet hamallığı yaptı. amelelik yaptı, çöpçülük yaptı. Daha sonra Diyarbakır’a giderek Sur ilçesinde ayakkabı boyacılığı yapmaya başladı. Bir dönem de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde temizlik personeli olarak çalıştı.

     Çok çalıştı. Biraz para biriktirerek evlendi. 7 çocuğu oldu. Ancak doğan her çocuğu hastalıktan öldü. Peşpeşe 7 çocuğunu da kaybetti. Son günlerinde medyaya verdiği bir röportajda, “Bana ‘bildiklerini yaz’ dediler, yazamadım, sadece söyledim. Dengbêjlik aşktır. Geçirdiğim onca zorlukta beni ayakta tutan söylediğim klamlardır. Diyarbakır’da yaşanan birçok olayı insanlar bizim klamlarımızdan öğrendi. Ben duyduğumu söyledim. Her seferinde yine söylememi istediler” demişti. 76 yıl boyunca klamlar söylediğini ancak sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle artık klam söyleyemediğini hüzünlü bir şekilde dile getirmişti. Ünlü dengbêj, “Artık bir insanın elini sıkamıyorum, su içemiyorum, yemek yiyemiyorum. Yani halim ölümden beter. Ölüm yine iyi. Bir gün Rabbim canımızı alacak elbette. Ben dünyada şu an perişan bir haldeyim” demişti.

     Sediyani Haber olarak hayatını kaybeden dengbêj Seyyidhan Şimşek’e Allah’tan râhmet, başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

     K 24, RÛDAW, BASNEWS, NERİNA AZAD, GAZETE DUVAR, SEDİYANİ HABER

     5 TEMMUZ 2020

 

 

173 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir