Maymunlar Lop Buri Kentini Fethetti ve İstilâcı İnsanlardan Geri Aldı

 

isediyani

Tayland’ın önemli turistik şehirlerinden Lop Buri’de koronavirüs salgını sonrası uygulanan karantinada insanlar evlerinde kalınca, şehri maymunlar fethetti ve istilâcı insanlardan geri aldı.

     (SEDİYANİ HABER’İN NOTU: Aşağıda okuyacağınız haber, bütün dünya medyasında ve haber sitelerinde “Maymunlar Lop Buri Kentini İstilâ Etti” başlığıyla verilmiştir. Ancak biz Sediyani Haber olarak, bu gezegeni insan denen canlı türünün malı olarak görmediğimiz, gezegenin asıl sahipleri olarak bilakis hayvanları ve bitkileri gördüğümüz için bu başlığı attık. Hayvanlar insanlara ait yerleri işgal ve istilâ etmiyorlar, aksine insanlar hayvanların yaşam alanlarına kastediyor, onlara ait yaşam alanlarında şehirler, koloniler, zehirli fabrikalar kuruyorlar. İşgalci ve istilâcı olan hayvanlar değil, insanlardır. Bu bilinçte olduğumuz için, Sediyani Haber olarak “Maymunlar Lop Buri Kentini Fethetti ve İstilâcı İnsanlardan Geri Aldı” başlığını attık. Doğru olan da bu. Bu vesileyle, maymunları bu kutlu fetihten dolayı tebrik ediyor, onlara ve diğer hayvanlara nice şanlı fetihler diliyoruz.)

     * * *

     Uzakdoğu ülkesi Tayland’ın önemli turistik şehirlerinden Lop Buri’de koronavirüs (Covid – 19) salgını sonrası uygulanan karantinada insanlar evlerinde kalınca, şehri maymunlar fethetti ve istilâcı insanlardan geri aldı.

     Ülkenin başkenti Bangkok’un yaklaşık 130 km kuzeyinde yer alan antik şehirde kutlu bir maymun fethi yaşanıyor. İnsanlar karantina bitmesine rağmen sokağa çıkmaya korkarken, işgal ettikleri alanları maymunlar doldurdu. Bazı insanların korkudan kapılarına ve pencerelerine demir parmaklıklar yaptırdığı bildiriliyor.

      İşgalci insanların “yetkilileri”, maymunların salgın sürecinde kontrolsüz bir şekilde ürediğini ifade ederken, maymunlar 13. yy’da kurulan tarihî kentte ünlü Prang Sam Yod Budist Tapınağı’nı da tamamen ele geçirmiş durumda.

     İşgalci insanların “uzmanları”, sayıları son üç yılda iki kat artan ve 6000’e yaklaşan maymunların, salgın döneminde muz ve diğer tropikal meyvelerle beslendiği, salgın sonrasıysa insanlara olan tavırlarının agresifleştiği, karınlarını doyurabilmek için artık ev ve işyerlerine daha fazla saldırdığı bilgisini paylaştı.

     Şehirde maymunlarla ilgili çok farklı hikâyeler kulaktan kulağa yayılıyor. Bazı maymunların şehir merkezindeki oyuncak dükkânlarına bile saldırdığı, esnafların onları korkutmak için kaplan ve timsah gibi hayvanların dev maketlerini kullandığı belirtildi. Kuljira isimli bir ev hânımı, “Artık maymunlar içeride, bizler evlerde hapis hayatı yaşıyoruz” derken, birçok maymunun ölen arkadaşlarının yanına kimseyi yaklaştırmadığı hatta bir sinema salonunu dahi bu sebeple ele geçirdikleri ifade edildi. Prang Sam Yod Tapınağı görevlilerinden Pramot Ketampai, sözkonusu hayvanların ele geçirdikleri gazlı içecek, çikolata ve bisküvi gibi yiyecekler sebebiyle aşırı derecede enerji dolu olduklarını, bu durumun çiftleşmelerini de artırdığı görüşünde.

     Tayland Vahşî Yaşam Kurumu yetkilisi Narongporn Daudduem, şehir sakinleri (işgalci insanlar) arasında öncelikle küçük çaplı bir referandum yapılacağını, halktan onay çıkması sonrası maymunları yiyeceklerle kandırıp kafeslere çekeceklerini söyledi. Daudduem, maymunların tek tek temizlenip daha sonra da damgalanarak bir kısmının uzak bölgelere bırakılacağını da sözlerine ekledi. Yetkililer bu haftasonu 500 maymunu yakalayarak sterilize ettikten sonra başka bir bölgeye götürmeyi amaçlıyor.

     Tayland’da Mart ayında sosyal medyada viral olan görüntülerde şehirdeki maymun fethi ilk kez günyüzüne çıkmış, görüntüler birçok sanal platformda ve medyada gündem konusu olmuştu.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     24 HAZİRAN 2020

210 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir