Uzayda Daha Önce Hiç Gözlemlenmemiş Bir Cisim Keşfedildi

 

isediyani

Gökbilimciler uzayda daha önce hiç gözlemlenmemiş bir cisim keşfettiler.

 

 

 

     Gökbilimciler uzayda daha önce hiç gözlemlenmemiş bir cisim keşfettiler. ABD ve İtalya’daki çekimsel dalga dedektörleriyle uluslararası bir ekip tarafından keşfedilen nesnenin, “nötron yıldızı” olarak adlandırılan en büyük sönen yıldızdan daha büyük, bilinen en küçük karadelikten daha küçük olduğu belirtildi.

     Evrende büyük nesnelerin çarpışmasının uzay zamanda yol açtığı anlık dalgalanmaları saptayan dedektörler, Ağustos 2019’da Güneş’ten 23 kat büyük bir karadeliğin, Güneş’in 2, 6 katı büyüklüğündeki bir nesneyle çarpıştığını tespit etti. Gökbilimciler, küçük olan nesnenin, en büyük nötron yıldızdan daha fazla, gözlenen en küçük kara delikten daha az kütleye sahip olduğunu bildirdi.

     Araştırma ekibinde yer alan, Cardiff Üniversitesi’nden Charlie Hoy, keşfin, nötron yıldızları ve karadeliklerin oluşumu hakkındaki görüşlerin gözden geçirilmesini gerektireceğini söyledi. Nesnenin, büyük olasılıkla hafif bir karadelik olduğu ancak diğer olasılıkların da gözardı edilmediği belirtildi.

     Evrende, karadelikten sonra en yoğun nesneler arasında gösterilen nötron yıldızının bir çay kaşığına eşdeğer parçasının, Dünya’da 4 milyar ton ağırlığında geleceği belirtiliyor.

     THE ASTROPHYSICAL JOURNAL LETTERS, AJANSLAR

     24 HAZİRAN 2020

 

192 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir