Rusya’da Ünlü Kürt Ressam Gulixane Muhammed Javoev Vefat Etti

 

isediyani

Ünlü Kürt ressam Gulixane Muhammed Javoev vefat etti. Javoev, 72 yaşındaydı.

 

 

     Ünlü Kürt ressam Gulixane Muhammed Javoev vefat etti. Javoev, 72 yaşındaydı.

     Rusya’nın ünlü ressamlarından olan Javoev’in başkent Moskova’da hayata gözlerini yumduğu bildirildi. Ailesinden edinilen bilgiye göre bugün (18 Haziran) vefat eden Gulixane Muhammed Javoev’in naaşı yarın Moskova’da toprağa verilecek.

     GULİXANE MUHAMMED JAVOEV KİMDİR?

     Ailesi 1915’te dönemin Osmanlı Devleti topraklarında yaşanan trajediden sonra göç eden Gulixane Muhammed Javoev, 1948 yılında Gürcistan’ın başkenti Tiflis (Tbilissi)’te dünyaya geldi.

     Çocukluğundan itibaren resim ve müziğe ilgi duyan Javoev, ilerleyen yıllarda resim alanında eğitim aldı, doğa resimleri, natürmort resimler ve portreler çizdi.

     1980 yılında Moskova Vasíliy İvánoviç Súrikov Devlet Akademisi Sanat Enstitüsü’nde eğitim görmeye başladı. 1986 yılında buradan mezun oldu.

     Kürt edebiyatındaki ilk romanı “Şivanê Kurmanca”nın yazarı olan Erebê Şemo’nun “Qelayê Dim Dim” romanından esinlenerek çizdiği tablo, O’nun Kürt kültürüne olan hislerini yansıttı. Kürt sözlü edebiyatı ve kültüründen oldukça etkilenen Javoev’in eserlerinde bunun yansımaları en çok göze çarpan motifler oldu.

     Javoev, Rusya’nın en ünlü sanat galerisi olan Moskova’daki Tretyakov Devlet Galerisi’nde tablosu sergilenen tek Kürt ressam unvanına da sahip.

     Yaşamı boyunca 150’den fazla tablo çizen Kürt ressam, UNESCO çatısı altında bulunan Uluslararası Sanat Derneği’nin de üyesiydi.

     Sediyani Haber olarak hayatını kaybeden Gulizade Muhammed Javoev’e Allah’tan rahmet, başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

     K 24, BASNEWS, SEDİYANİ HABER

     18 HAZİRAN 2020

 

257 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir