Bilim İnsanları: “Galaksimizde Dünya Benzeri Gezegenlere Sahip 6 Milyara Yakın Yıldız Var”

 

isediyani

Bilim insanları, yaklaşık 6 milyar yıldızın Dünya benzeri gezegenlere sahip olabileceğini öne sürüyor.

 

 

 

      Kanada’nın Vancouver şehrindeki Britanya Kolombiyası Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, galaksimizde Dünya benzeri gezegenlere sahip yaklaşık 6 milyar yıldızın olabileceğini gösteriyor. Gökbilimciler, Samanyolu Galaksisi’ndeki her 5 Güneş benzeri yıldızda 1 tane Dünya benzeri gezegen olabileceğini öne sürüyor.

     Bir gezegenin Dünya’ya benzer olduğunu kabul etmek için bir kayalık, yaklaşık Dünya büyüklüğünde ve Güneş benzeri (G-tipi) bir yıldızın etrafındaki yörüngede dönüyor olması gerekiyor. Ayrıca kayalık gezegenin yüzeyinde potansiyel olarak yaşama işaret eden sıvı su bulunması ve yıldız sisteminin yaşanabilir bölgesinde yer alması gerekiyor. Üniversitede gökbilimci olan çalışmanın ortak yazarı Jaymie Matthews, “The Astronomical Journal” adlı bilimsel dergide yayınlanan bulgular hakkında yaptığı açıklamada, “Samanyolu’muz, % 7’si G-tipi olmak üzere 400 milyar kadar yıldıza sahip. Bu, galaksimizdeki yaklaşık 6 milyar yıldızın Dünya benzeri gezegenlere sahip olabileceği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

     Araştırmacılar, Dünya benzeri gezegenler hakkında tahminleri için Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’ne ait “Kepler Uzay Teleskobu”nun verilerinden yararlandı. Araştırmacılar, uzay teleskobu tarafından daha önce tespit edilen gezegenlerin listelerini, bulunan yıldızların yörüngesindeki potansiyel ötegezegenlerle karşılaştırmak için bir algoritma kullandılar. Böylece Kepler’in araştırdığı yıldızların etrafındaki gezegenlerden oluşan popülasyonu simüle ettiler. Araştırmacılar ayrıca, ötegezegenlerin yarıçap boşluğuna da baktılar ve sonuç olarak yörüngedeki hareketini 100 Dünya gününden daha kısa bir sürede tamamlayan gezegenlerin Dünya’nın 1, 5 ve 2 katı boyutunda olmalarının muhtemel görünmediğini ortaya koydular. Ayrıca yarıçap boşluğunun daha önce düşünüldüğünden çok daha dar bir yörünge dönemi aralığında olduğunu buldular.

     THE ASTRONOMICAL JOURNAL, AJANSLAR

     17 HAZİRAN 2020

 

244 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir