Bilim İnsanları: “Samanyolu Galaksisi’nde 30’dan Fazla Akıllı Varlık Türü ve Gelişmiş Uygarlıklar Var”

 

isediyani

Bilim insanları, Samanyolu Galaksisi’nde Dünya benzeri düzinelerce aktif yaratık uygarlığının olabileceğini, bu uygarlıklardaki zeki yaşam formunun ise 5 milyar yıl öncesine dayanmasının muhtemel olduğunu açıkladılar.

     Bilim insanları yaptığı araştırma sonucu, Samanyolu Galaksisi’nde Dünya benzeri düzinelerce aktif yaratık uygarlığının olabileceğini, dünya benzeri bu uygarlıklardaki zeki yaşam formunun ise 5 milyar yıl öncesine dayanmasının muhtemel olduğunu açıkladı.

     İngiltere’de önemli araştırmalara imza atan Nottingham Üniversitesi akademisyenlerinin yaptığı çalışmaya göre, galakside 30’dan fazla gezegende Dünya benzeri hayat yaşanıyor. Sözkonusu araştırma sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan öğretim görevlisi Prof. Christopher Conselice, çalışmalarına “Astrobiyolojik Kopernik Limiti” adını verdiklerini belirtiyor.

     “Astrobiyolojik Kopernik Limiti” iki farklı formda bulunuyor. Bunların ilki “zayıf limit” teorisi. Buna göre gezegenlerdeki zeki yaşam formu 5 milyar yıl öncesine dayanıyor. “Güçlü limit” teorisine göreyse evrendeki hayat belirtilerinin ilk ortaya çıkışı 4, 5 ilâ 5 milyar yıl önce gerçekleşti.

     Bu yeni araştırmaya göre evrendeki varlıklar ya da canlılar, metal ve maden yönünden zengin bir ortamda gelişmeye ihtiyaç duyuyor. Çünkü insanlık Güneş’te bulunan metaller sebebiyle Dünya’da maden yönünden zengin bir ortam oluşturdu. Prof. Conselice konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Amacımız kozmik çapta hayatı araştırmak. Galakside birkaç düzine Dünya benzeri aktif uygarlık olabilir. Tıpkı Dünya’da olduğu gibi buralardaki zeki yaşam formlarının ve gezegenlerin oluşması 5 milyar yıl sürmüş olabilir. Dünya’ya benzerlikler gösteriyor olabilirler” ifadelerini kullandı.

     Daha önce 2012 yılında yapılan benzer araştırmada, Dünya’ya benzer gezegenlerin oluşması için “asgarî gezegen metal – maden oranı”na ulaşılmasının gerekli olduğu ortaya çıkmıştı. Conselice, “Dünyadışı uygarlıklarla ilgili yaptığımız araştırma sadece galaksideki yaşam formlarını açığa çıkarmıyor, aynı zamanda Dünya’daki insan uygarlığının ne kadar daha yaşayabileceğiyle ilgili önemli ipuçları da sağlıyor. Eğer evrende bizden başka uygarlıklar olmadığını kesin bir şekilde ispatlarsak, bu aslında insanlığın uzun süre var olması açısından oldukça kötü bir haber. Eğer hiçbir ize rastlamasak bile insanlığın geleceği ve kaderimiz hakkında önemli bulgular sağlamış olacağız” diyor.

     Nottingham Üniversitesi araştırma görevlileri şu ana kadar elde ettikleri bilgilere dayanarak Samanyolu Galasisi’nde ortalama 30 – 36 farklı insanlık benzeri uygarlığın olduğunu tahmin ediyor. Araştırma sonuçları açıklandıktan hemen sonra tüm bulgular “The Astrophysical Journal” akademik dergisinde yayımlandı.

     Dünyadışı uygarlıklar var olsa bile, onlara ulaşmak oldukça zor. Çünkü en yakın uygarlığın yaklaşık 17 bin ışık yılı uzaklıkta olduğu tahmin ediliyor. Onlarla bir şekilde iletişim kurmak da yine insanlık adına büyük bir meydan okuma.

     THE ASTROPHYSICAL JOURNAL, AJANSLAR

     15 HAZİRAN 2020

 

415 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir