Antalya’da Farklı Bir Denizanası Türü Keşfedildi

 

isediyani

Antalya (Adalya)’da farklı bir denizanası türü bulundu. Bulunan türe, vücûdundaki göze benzeyen noktalar nedeniyle “yalancı gözlü denizanası” adı verildi.

 

     Antalya (Adalya)’da farklı bir denizanası türü bulundu. Bulunan türe, vücûdundaki göze benzeyen noktalar nedeniyle “yalancı gözlü denizanası” adı verildi.

     Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Mutlu, Doç. Dr. Tülay Çağatay, yüksek lisans öğrencileri Tunca Olguner ile Hasan Emre Yılmaz, 2018’de Serik (Seriklu) ilçesi Belek turizm merkezi kıyılarında farklı bir denizanası türü olduğunu belirledi. Belek kıyıları açıklarından beş örnek denizanasını alan ekip, moleküler ve genetik çalışmalar yaptı. Çalışmada deni anasının dünyada şu ana kadar rastlanılmayan bir tür olduğu belirlendi.

     Şemsiyelerinin kenarlarındaki göze benzeyen 8 nokta nedeniyle türe “Chrysaora Pseudoocellata” (yalancı gözlü denizanası) adı verildi. Denizanasının hafif yakıcı bir etkiye sahip olan zehrinin bulunduğu bildirildi.

     Mutlu, türün, Afrika’nın batı kıyılarında yaşayan bir türle akrabalık göstermesine rağmen aralarında genetiksel olarak % 10’luk bir fark bulunduğunu kaydetti. Bu farkın da önemli olduğunu anlatan Mutlu, “Dünyaya, yeni bir denizanası türünün bulunduğunu, saygın bir dergide yayınlanan makaleyle duyurmanın mutluluğunu yaşadık. Türün bizim yayınımızın ardından İsrail’de de görüldüğü açıklandı. Akdeniz’de yayılıyor. Yaklaşık 12 cm uzunluğunda olan türü takip etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

     ANDOLU AJANSI

     13 HAZİRAN 2020

 

150 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir