Küre Dağları’nda Yeni Bir Endemik Bitki Türü Keşfedildi

 

isediyani

Bartın (Parteni) ilimizde Küre Dağları Millî Parkı’nda eğrelti türü olan yeni bir bitki keşfedildi.

 

 

     Bartın (Parteni) ilimizde Bartın Üniversitesi Ulus Meslek Yüksekokulu Ormancılık Programı Öğretim Görevlisi Dr. Bilge Tunçkol ve ekibi, Avrupa’nın korunması gereken 100 orman sıcak noktasından biri olan Küre Dağları Millî Parkı’nda eğrelti türü olan yeni bir bitki keşfetti. Keşfedilen bitki türün, bulunduğu coğrafî konum itibarıyla Asia Minor (Küçük Asya) adına ithafen, “Polystichum asiae-minoris” adı verildi.

     Tunçkol ile Küre Dağları Millî Park Müdürlüğü Mühendisi Hasan Yaşayacak, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Necmi Aksoy ve Missouri Botanical Garden’dan Prof Dr. Li-Bing Zhang tarafından bilim dünyasına kazandırılan bitki türü ile ilgili bilimsel yayın dünyanın önde gelen prestijli dergilerinden olan “Phytotaxa”da yer aldı.

     Tunçkol, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu eşsiz bitki türünün keşfedildiği yer olan Küre Dağları Millî Parkı’nın içerisindeki Horma Kanyonu’nda 100 kök bireye evsahipliği yaptığını söyledi. Bitkinin yayılış alanı ve bu alandaki sayısı gözönünde bulundurularak neslinin doğada tükenme riskinin aşırı derecede yüksek olduğunun kabul edildiğini anlatan Tunçkol, “IUCN kırmızı listesine göre Critically Endangered tehlike kategorisi verilmiştir. Bu yeni endemik türünün korunması, neslinin devamı için önümüzdeki dönemde gerekli koruma çalışmaları için Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğümüz ile tür eylem koruma planı çalışmalarının en kısa sürede yapılması planlanmaktadır” diye konuştu. Dünya için yeni olan bu türe Horma Kanyonu içerisinde yapılan yeni yürüyüş yolu ile ulaşabildiklerini aktaran Tunçkol, şöyle devam etti: “Küre Dağları 2013’te ‘Korunan Alanlar Ağı Parkları’ sertifikasına sahip millî park olarak kabul edildi ve Avrupa’nın çok özel 13 noktasından biri seçildi. Bünyesinde birçok endemik bitki ve hayvan türü barındıran park, ayrıca Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın doğa koruma açısından küresel düzeyde öncelikli 200 ekolojik bölgeden biridir. Bu bölgede yapılan çalışmalar eşsiz güzelliklerin görülmesi açısından oldukça önemli bir yere sahip.”

     Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da yeni bir bitki türünün bilim dünyasına kazandırılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bilimsel konularda üretkenliğimizi her geçen gün arttırıyoruz. Hedefimiz sürdürülebilir bir gelişmeyle başarılarımızın artarak devam etmesidir” ifadelerini kullandı.

     PHYTOTAXA, AJANSLAR

     13 HAZİRAN 2020

 

170 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir