Hindistan’daki Lonar Gölü’nün Rengi Aniden Kırmızı Oldu | Sebebi Hâlâ Bilinmiyor

 

isediyani

Hindistan’ın batı kıyısında yer alan Maharaştra eyaletinde yer alan 50 bin yıllık Lonar Gölü’nün renginin birkaç gün içerisinde kırmızıya dönmesi şaşkınlık ve tedirginlik yarattı.

 

     Hindistan’ın batı kıyısında yer alan Maharaştra eyaletinde yer alan 50 bin yıllık Lonar Gölü’nün renginin birkaç gün içerisinde kırmızıya dönmesi şaşkınlık ve tedirginlik yarattı. Yetkililer bu durumun daha önce de küçük çaplı olarak meydana geldiğini ancak gölün bu kadar göze çarpacak şekilde kızıllaştığına ilk kez şahîd olduklarını söyledi. Bölgede bazı araştırmalar yapan uzmanlarsa bu durumun gölün tuzluluk oranının artması sebebiyle yaşandığını düşünüyor.

     Yerbilimci Gejanan Xêrat, Lonar Gülü’nün bu sene su miktarının azaldığını belirterek, “Evet, göl oldukça kızılımsı bir renk aldı, çünkü sudaki tuz oranı arttı. Bu da suyun iç yapısında değişikliğe neden oldu” diye konuştu. Xêrat bazı uzmanların suyun rengindeki değişimin gölün içerisindeki kırmızı yosunlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını da araştırdığını dile getirdi. Gölden alınan numune suyun laboratuardaki incelemesinin devam ettiği belirtildi.

     Hindistan’ın önemli ticaret merkezlerinden Mumbai (Bombay)’den 500 km uzaklıkta olan ve bir meteor çarpması sonucu oluşan 50 bin yaşındaki Lonar Gölü, turistlerin ülkede ziyaret ettiği önemli mekânlardan bir tanesi.

     EURONEWS

     12 HAZİRAN 2020

 

163 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir