Bahar

 

isediyani

Resim öğretmeni ve yazar Abdulkadir Özdemir, Sediyani Haber için yazdı…

 

 

 

Bahar

Abdulkadir Özdemir

     Ağacın, yeşilin ve doğanın bütün ihtişamı ile ahenk oluşturduğu mevsimlere âşıktık. Bahar geldi mi yaşadığımız topraklara, yeniden dünyaya gelmişiz gibi sevinç çığlıkları atar, bayram havasında geçerdi günlerimiz. Çünkü bayramdı bizim için ve sadece bizim için değil, bizden önce yaşayanlar için de öyleydi,  bizden sonra da öyle olacak.

     Bahar denince birbirinden güzel, rengârenk tablolar ve kuzuların sesi aklımıza gelirdi. Mantar topladığımız dağlarımızın yüksekliği ve ihtişamı, başının sürekli duman olması ve aynı zamanda pancar dediğimiz binbir çeşit yeşillik aklımıza gelirdi. En önemlisi evde tıkanıp kaldığımız günlerin sona erdiği, doğanın yeniden canlanması, yeşilin ihtişamı aklımıza gelirdi.

     Yüzyıllardır buralarda yaşıyorduk. Yaşadığımız yer gizemli, görkemli ve herkesin gıpta ile baktığı kutsanmış topraklardı. Sadece bizde değil herkeste aynı duyguları uyandırırdı. Bizim için ise, bulunmaz bir nimet ve harikalar diyarıydı.

     Tarihin bütün izlerini taşıyan evlerimiz ve bu izleri hayatına uyarlayan yaşamımız vardı. Yüzümüzdeki kırışıklıklar yaşadığımız coğrafyayı andırırdı.

     Biz herşeyimiz ile yaşadığımız coğrafyaydık. Yaşadığımız yer ise biz değildik.

     Bütün güzelliklere evsahipliği yapan cömertliğimiz dillere destandı. Komşularımızla, akrabalık bağımızın olmadığı ve farklı milletten,  farklı dînden olmamıza  karşın akrabalıktan öte olduğumuz günlerdi. Ne kadar az kişi bunu yapabilse de biz komşularımızı Allah için severdik. Biz ayrı evlerde yaşayan aynı ailenin bireyleri gibiydik. Yediğimiz ve içtiğimiz birdi. Herşey samimi ve içtendi.

     Zaman çok çabuk geçti bizler için. Çok geçmeden bütün olumlu hava tersine döndü. Büyüklerimiz aramızdan teker teker ayrıldılar, yaprak dökümü misali… İstemesek de herşey gelip bizde duracaktı bir gün. Bunun farkındaydık ama hazırlıksız yakalandık. Herşeye hazırlıksız yakalandık.

     Yaşadığımız herşeye yabancıymışız gibi bir sabah uyandık. Herşey yabancıymış gibi gözlerimizi açtık.

     Yüzümüzde eksik olmayan tebessümümüz solgun bir iz bırakarak kayboldu birden. Çevremizdekiler yabancıydı artık bizim için. Kimseyi tanıyamıyorduk.

     Kendimize bile yabancı olduk. Çünkü bizi biz yapan değerlere ne kadar sırtımızı döndüysek o kadar karanlıkta kaldık. Güneşe yüzümüzü dönsek de yüzümüz karanlıkta kaldı. Çünkü döndüğümüz güneş, ne içimizi ısıtıyordu ne de çevremizi aydınlatıyordu.

     Özgürlüğün ve sevdamızın izi olan tatlı ve hayat dolu rüzgârlara ve baharlara sırtımızı dönüp yalancı baharlara aldandık. Aldanmamız yetmiyormuş gibi onun karanlık olan ışığını kendimize rehber edindik.

     Daha güzel olması için çabalarken herşeyi kaybettik. Yaşadığımız güzel günleri, samimi dostlukları, çıkarsız komşulukları ve kendi kültür ve geleneklerimizi kaybettik.

     Kendi evimizde kiracı konumuna düştük. Gölgeliklerinde dinlendiğimiz asırlık ağaçlara yabancı gözü ile bakmaya başladık. Büyüdüğümüz, yaşadığımız topraklarda misafir olmuştuk.

     Ne ara bu hale geldik biz bile anlamadık…

     Sevginin, merhametin yerini alışık olmadığımız dünya görüşleri almıştı.

     Kaybettiğimiz güzelliklere bakmadan yeni olanın ve yeniliğin peşinden koştuk.

     Geçmişimize sünger çekmemizin bize çok pahalıya mal olacağını bilemedik.

     Aldandık.

ozdemirabd02@gmail.com

     SEDİYANİ HABER

     11 HAZİRAN 2020

 

392 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

6 Cevap Bahar

 1. Bilal dedi ki:

  Duygu yüklü bir yazı… Uzun bir romanın önsözü gibi… Bir sayfadan sayfalara, bir lâhzadan lahzalara götürüyor okuyucuyu…

 2. İbrahimgntrk dedi ki:

  Bu yazı insanın içindeki yabancılaşmış duygularına açılan kapı olmuş. Tebrik ederim, daha da derinleştirebileceğine inanıyorum. Emeğine sağlık saygıdeğer hocam.

 3. Zeki dedi ki:

  Yüreğine sağlık hocam. İnsanı alıp götüren bir yazı…

 4. Fatih dedi ki:

  Belki de geçici olanda “baki” olanı bulamadık. Kalıcı zannettiklerimizi yitirdiğimiz gibi baki olanin merhametini, sevgisini ve rızasını kazanıp yitirmeyiz inşallah. Güzel bir yazı olmuş, diline sağlık.

 5. ramazan dedi ki:

  Doğa ve baharın anlamı canlandı zihnimizde tekrar. Tebrik ederim güzel bir yazı olmuş.

 6. Kekkkk dedi ki:

  Daha önce yayınlanan yazılara kıyasla kullanılan sözcük hacmi açısından olumlu. Biraz soyut betimlemeler kullanılarak derinleşen bir birikimin başlangıcı olarak kabul etmek gerekir. Kalemine sağlık. Devam edersen daha iyi olacak Kekkk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir