Gümüş Nehir’in Kıyısındaki Başkentlerin Meydanlarında Haykırdım Sana Olan Sevgimi – 25

 

İbrahim Sediyani

 

 

 

 

 

Cosechas lo que siembras.

(Ne ekersen onu biçersin.)

Arjantin atasözü

     Gezi arkadaşım sevgili Yaşar Gülen ile birlikte, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te dolaşmaya, şehrin her karışını görmek için yürümeye devam ediyoruz.

     Kurtarıcı General San Martín Parkı (İsp. Plaza Libertador General San Martín)’nda biraz vakit geçirdikten ve parkın içindeki Falkland Adaları’nda Ölenler Anıtı (İsp. Monumento a los Caídos en Malvinas)’nı görüp, 1982 yılındaki o acımasız savaşta hayatlarını kaybeden 649 Arjantinli asker için dûâ ettikten sonra, yolumuza devam ediyoruz…

     Parkın hemen önünde akan yolda, parka ismi verilen, Arjantin Bağımsızlık Savaşı’nın liderlerinden General José Francisco de San Martín y Matorras (1778 – 1850)’in bir heykelini dikmişler.

     Arjantin’in bağımsızlığı, 9 Temmuz 1816 tarihinde San Miguel de Tucumán’da toplanan meclis tarafından ilan edilmiştir. Ancak bağımsızlık ilan edildiğinde, ülkenin ismi “Arjantin” (Lat. Argentina) değil, “Gümüş Nehir Birleşik Eyaletleri” (İsp. Provincias Unidas del Río de la Plata) idi. Ülke, bu isimle bağımsızlığını ilan etmiştir.

     General San Martín öncülüğünde İspanyol güçlerine karşı kazanılan zaferin ardından, 9 eyalet resmî olarak Gümüş Nehir Birleşik Eyaletleri’nin bağımsızlığını ilan etmiştir. “Libertador” (Kurtarıcı) ünvânıyla da anılan José de San Martin, bağımsızlık hareketinin lideri ve kahramanı haline gelir. Ancak askerî zaferlerinin ardından, 1824 yılında “ulusal kahraman” General San Martín, siyasî nedenlerle sürgüne gönderilir. Ömrünün bundan sonrasını geçireceği Avrupa’ya, Fransa’ya. Fransa’nın kuzeyinde, Manş Denizi kıyısındaki Boulogne-sur-Mer kentinde, 17 Ağustos 1850 günü hayata gözlerini yummuştur.

     General San Martín’in Arjantin tarihi açısından kıymeti, öldükten sonra anlaşıldı. 25 Şubat 1778 doğumlu olan General José Francisco de San Martín y Matorras’ın doğumunun 100. yıldönümü olan 25 Şubat 1878 tarihinde, bu parka O’nun adı verildi.

     Devam ediyoruz yürümeye…

     Aynı şekilde General San Martín’in adını daha doğrusu Arjantin’deki namını taşıyan “Avenida del Libertador” (Kurtarıcı Caddesi) adlı yola giriyoruz.

     Oldukça işlek olan yolun her iki tarafında da sıra sıra dükkânlar, mağazalar, restoranlar ve pastaneler var. Bunlardan biri de, yolumuzun sol tarafındaki “Pizzería Clasica La Torre”. Önünde durup, vitrinde sergiledikleri birbirinden güzel ve hepsi de lezzetli görünen ekmeklere, böreklere ve keklere bakıyoruz.

     – Abi nefis görünüyorlar, diyor Yaşar.

     – Evet yaa, bizim çok sevdiğimiz medialuna da var.

     Devam ediyoruz yürümeye…

     Biraz ileride, yine yolumuzun sol tarafında, aynı şekilde Arjantin’de “Libertador” (Kurtarıcı) olarak anılan General San Martín’e ithafen “Librería Libertador” (Kurtarıcı Kitabevi) adlı bir kitapçı var. Kitapçıyı geçtikten sonra “Restaurante Bueno” (Güzel Lokanta) adlı bir restoran çıkıyor karşımıza. Daha da yürüyünce, aynı şekilde yolumuzun sol tarafında, “Escuela Técnica No 12 DE 1 Libertador General José de San Martín” adlı okula geliyoruz. Burası bir teknik lise.

     Üzerinde bulunduğumuz “Avenida del Libertador” (Kurtarıcı Caddesi), oldukça uzun bir cadde. Git git bitmiyor. Bir saate yakın aynı cadde üzerinde yürüyoruz, Yaşar kardeşimle birlikte.

     Bu süre içinde Retiro semtinden çıkıp La Isla semtine giriyoruz.

     La Isla’da Buenos Aires Üniversitesi (İsp. Universidad de Buenos Aires) bünyesindeki Hukuk Fakültesi (İsp. La Facultad de Derecho) binası selamlıyor bizi.

     Önce küçük bir yaya köprüsünün üzerinde seyrediyoruz Hukuk Fakültesi binasını. Köprüde kalabalık bir öğrenci grubu da var. Öğrenciler, gençler, tabîî her ülkede aynı: Toplu halde yürürken hepsi aynı anda birbiriyle konuşuyorlar. Oldukça büyük, görkemli ve bir o kadar da ilginç bir binası var, fakültenin. Ankara’daki Anıtkabir binasına benziyor.

     Köprünün üzerinde biraz seyrettikten ve yukarıdan fotoğraflarını çektikten sonra, aşağıya, binanın yanına gidiyoruz.

     Binanın etrafı ıssız, sakin. Biraz oturup dinleniyoruz, fakültenin avlusunda.

     Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesi deyip geçmeyin! Bağrından tam 15 tane Arjantin Cumhurbaşkanı ve 1 tane de Nobel Ödülü Sahibi çıkarmış bir fakülte bu.

     Buenos Aires Üniversitesi’nin şehirdeki 13 fakültesinden biri olan Hukuk Fakültesi, 9 Ağustos 1821 tarihinden beri tedrisat veriyor ve halihazırda fakültenin bünyesinde 4 farklı hukuk dalında eğitim verilmekte: “Avukatlık”, “Kamu Yeminli Tercümanlığı”, “Genel Hukukî Yazılım” ve “Hukuk Bilimleri Yükseköğrenimi”.

     30 bin civarında öğrencisi olan Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin dekanlığını Dr. Alberto J. Bueres (? – halen hayatta), dekan yardımcılığını da Dr. Marcelo Gebhardt (? – halen hayatta) yapıyor. Hukuk Fakültesi’nin yönetim kurulu; 8’i profesör, 4’ü mezun, 4’ü de halen öğrenci olan 16 kişilik bir ekipten oluşuyor. Profesörler bu görevi 4 yıl, diğer üyeler ise 2 yıl için icra ediyorlar. Bu görevi yürüten herkes, buraya sadece bir kez için seçilir.

     Fakültenin kocaman bir kütüphanesi var ve oldukça zengin. 1882 yılında kuruldu ve şu anda bünyesinde toplam 250 bin kitap bulunuyor. Fakülte ayrıca periyodik olarak çeşitli aylık hukukî dergiler de yayınlamakta.

sediyani@gmail.com

     SEDİYANİ SEYAHATNAMESİ

     CİLT 11

FOTOĞRAFLAR:

Arjantin’in bağımsızlığı, 9 Temmuz 1816 tarihinde San Miguel de Tucumán’da toplanan meclis tarafından ilan edilmiştir. Ancak bağımsızlık ilan edildiğinde, ülkenin ismi “Arjantin” (Lat. Argentina) değil, “Gümüş Nehir Birleşik Eyaletleri” (İsp. Provincias Unidas del Río de la Plata) idi. Ülke, bu isimle bağımsızlığını ilan etmiştir. (ARJANTİN)

General San Martín öncülüğünde İspanyol güçlerine karşı kazanılan zaferin ardından, 9 eyalet resmî olarak Gümüş Nehir Birleşik Eyaletleri’nin bağımsızlığını ilan etmiştir. “Libertador” (Kurtarıcı) ünvânıyla da anılan José de San Martin, bağımsızlık hareketinin lideri ve kahramanı haline gelir. Ancak askerî zaferlerinin ardından, 1824 yılında “ulusal kahraman” General San Martín, siyasî nedenlerle sürgüne gönderilir. Ömrünün bundan sonrasını geçireceği Avrupa’ya, Fransa’ya. Fransa’nın kuzeyinde, Manş Denizi kıyısındaki Boulogne-sur-Mer kentinde, 17 Ağustos 1850 günü hayata gözlerini yummuştur. (ARJANTİN)

Oldukça işlek olan yolun her iki tarafında da sıra sıra dükkânlar, mağazalar, restoranlar ve pastaneler var. Bunlardan biri de, yolumuzun sol tarafındaki “Pizzería Clasica La Torre”. (ARJANTİN)

Nefis görünüyorlar. Özellikle Arjantin’e özgü ballı krozon olan “medialuna”, tek kelimeyle muhteşem. (ARJANTİN)

Önünde durup, vitrinde sergiledikleri birbirinden güzel ve hepsi de lezzetli görünen ekmeklere, böreklere ve keklere bakıyoruz. (ARJANTİN)

Daha da yürüyünce, aynı şekilde yolumuzun sol tarafında, “Escuela Técnica No 12 DE 1 Libertador General José de San Martín” adlı okula geliyoruz. Burası bir teknik lise. (ARJANTİN)

Üzerinde bulunduğumuz “Avenida del Libertador” (Kurtarıcı Caddesi), oldukça uzun bir cadde. Git git bitmiyor. Bir saate yakın aynı cadde üzerinde yürüyoruz, Yaşar kardeşimle birlikte. (ARJANTİN)

Bu süre içinde Retiro semtinden çıkıp La Isla semtine giriyoruz. (ARJANTİN)

Önce küçük bir yaya köprüsünün üzerinde seyrediyoruz. (ARJANTİN)

Köprüde kalabalık bir öğrenci grubu da var. (ARJANTİN)

Öğrenciler, gençler, tabîî her ülkede aynı: Toplu halde yürürken hepsi aynı anda birbiriyle konuşuyorlar. (ARJANTİN)

Üzerinde bulunduğumuz “Avenida del Libertador” (Kurtarıcı Caddesi), oldukça uzun bir cadde. Git git bitmiyor. Bir saate yakın aynı cadde üzerinde yürüyoruz, Yaşar kardeşimle birlikte. (ARJANTİN)

Köprünün üzerinde biraz seyrettikten ve yukarıdan fotoğraflarını çektikten sonra, aşağıya, binanın yanına gidiyoruz. (ARJANTİN)

Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesi deyip geçmeyin! Bağrından tam 15 tane Arjantin Cumhurbaşkanı ve 1 tane de Nobel Ödülü Sahibi çıkarmış bir fakülte bu. (ARJANTİN)

Buenos Aires Üniversitesi’nin şehirdeki 13 fakültesinden biri olan Hukuk Fakültesi, 9 Ağustos 1821 tarihinden beri tedrisat veriyor ve halihazırda fakültenin bünyesinde 4 farklı hukuk dalında eğitim verilmekte: “Avukatlık”, “Kamu Yeminli Tercümanlığı”, “Genel Hukukî Yazılım” ve “Hukuk Bilimleri Yükseköğrenimi”. (ARJANTİN)

30 bin civarında öğrencisi olan Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin dekanlığını Dr. Alberto J. Bueres (? – halen hayatta), dekan yardımcılığını da Dr. Marcelo Gebhardt (? – halen hayatta) yapıyor. Hukuk Fakültesi’nin yönetim kurulu; 8’i profesör, 4’ü mezun, 4’ü de halen öğrenci olan 16 kişilik bir ekipten oluşuyor. Profesörler bu görevi 4 yıl, diğer üyeler ise 2 yıl için icra ediyorlar. Bu görevi yürüten herkes, buraya sadece bir kez için seçilir. (ARJANTİN)

“Allah herkesin rızkını verir.”

Buenos Aires, 22 Nisan 2019

227 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir