Ayşegül Atik Vefat Etti

 

isediyani

Tiyatro oyuncusu Ayşegül Atik vefat etti. Asıl adı Mürşide Ersoy olan usta sanatçı Ayşegül Atik, 72 yaşındaydı.

 

 

     Tiyatro oyuncusu Ayşegül Atik vefat etti. Asıl adı Mürşide Ersoy olan usta sanatçı Ayşegül Atik, 72 yaşındaydı.

     Muğla (Menteşe)’nın Bodrum (Halikarnas) ilçesinde hayata gözlerini yuman Ayşegül Atik’in gece saat 00:10 sularında yaşamını kaybettiği öğrenildi. Uzun süredir kanser tedavisi gören Atik’in kalp krizinden vefat ettiği bildirildi.

     Acı haber, meslektaşı, öğretim görevlisi olduğu Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi Koordinatörü Çetin Özen’den geldi.

     AYŞEGÜL ATİK KİMDİR?

     Gerçek adı Mürşide Ersoy olan Ayşegül Atik, 1948 yılında Ankara’da doğdu.

     Ankara TED Koleji’ni bitirdi. Ardından Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.

     Devlet Tiyatrosu’nda başta “Gömü”, “Ezgiler Ezgisi”, “Ceza Kanunu”, “Yollar Tükendi” gibi oyunlarda rol aldı.

     Eski eşi Ali Atik ve Levent Kırca’yla Türkiye Radyo ve Televizyonu (TRT) tek kanal iken çeşitli skeçlerde yer aldı. Bu süreçte Ayşegül Atik, 80’li yıllarda eşi Ali Atik ile beraber “Önce Alışveriş Sonra Fiş” sloganı ile hafızâlarda yer edinen Katma Değer Vergisi (KDV) reklâmıyla tanındı.

     1977 yılında KDV reklâmında birlikte rol aldığı Ali Atik ile evlendi. 2002 yılında evliliği son buldu. Ayşegül Atik’in bu evliliğinden Argun ve Alper isimlerinde iki oğlu olmuştur.

     1978 yılında Devlet Tiyatrosu’ndan ayrılarak çeşitli topluluklarda çalıştı. Ardından birçok sinema, televizyon ve tiyatro yapıtında rol aldı.

     1978 yılında “Taşı Toprağı Altın Şehir” adlı sinema filminde, 1979’da “Tatlı Çarşamba” adlı televizyon dizisinde, 1983’te “Kartallar Yüksek Uçar” dizisinde, 1986’da “Sen de mi Şakir?” videosunda, 1989’da hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenliğini yaptığı “Alıştık Artık” dizisinde oynadı.

     Ancak Ayşegül Atik asıl patlamayı 2002 – 03 yıllarında oynadığı “En Son Babalar Duyar” dizisiyle yaptı. Dizide “Anne Şükran” rolüyle, çocuklarıyla birlik olup evin içinde dönen dolapları kocasından saklayan ve çocuklarıyla beraber yalanlar uydurup kocasını kandıran kadın rolüyle Türkiye’nin en sevdiği kadın olan Ayşegül Atik, bu dizideki muhteşem rolüyle ve mükemmel oyunculuğuyla herkesin gönlünde taht kurdu.

     Daha sonra 2007 yılında “Kısmetim Otel” adlı dizide, 2010’da “Şen Yuva” adlı dizide, 2015’te “Ali Kundilli 2” adlı sinema filminde, 2017’de “Yaşamak Güzel” adlı sinema filminde ve aynı yıl “Dayan Yüreğim” adlı dizide oynadı.

     Ayşegül Atik en son Kıbrıs’ta Lefkoşa Yakındoğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi’nin kuruluşundan itibaren “Oyunculuk Anasanat Dalı Öğretim Elemanı” olarak görev yapıyordu.

     Ayşegül Atik’in dört kardeşi, iki oğlu bulunuyor.

     Sediyani Haber olarak hayatını kaybeden Ayşegül Atik’e Allah’tan râhmet, başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm sevenlerine ve sanat camiâsına başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     9 HAZİRAN 2020

“En Son Babalar Duyar” dizisinin bütün bölümlerini Sediyani Haber’in VİDEOLAR bölümünde izleyebilirsiniz:

http://www.sediyani.com/?p=23455

 

255 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir