Şimdiye Kadarki En Eski ve En Büyük Maya Anıtı Keşfedildi

 

isediyani

Meksika’nın güneyinde bulunan Tabasco eyaletinde, Mayalar’ın inşâ ettiği devâsâ bir anıt keşfedildi. Anıt neredeyse 1, 5 km uzunluğunda.

 

     Meksika’nın güneyinde bulunan Tabasco eyaletinde, Mayalar’ın inşâ ettiği devâsâ bir anıt keşfedildi. Arizona Üniversitesi’nden arkeologların buldu anıt neredeyse 1, 5 km uzunluğunda. Arkeolog Takeshi Inomata ve ekibi, bunun şimdiye kadar bulunan en eski ve en büyük Maya anıtı olduğunu belirtiyorlar.

     Kil ve topraktan yapılan bu tören alanının M. Ö. 1000 – M. Ö. 800 yılları arasında inşâ edildiği tahmin ediliyor. Devâsâ boyutu ve kapladığı alan itibarıyla daha önce bulunan hiçbir Maya anıtına benzemeyen yapı, Maya Krallığı’nın geçmişine ışık tutacak çok önemli bir keşif olarak değerlendiriliyor.

     Mayalar’ın inşâ ettiği ritüel alanının mimarî yapısını ve topoğrafyasını çıkarmak için, lazer darbeleri ile bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan LIDAR teknolojisini kullanan arkeologlar, bu devâsâ yapının aslında yüzyıllardır açık bir şekilde orada olduğunu ancak kimse tarafından farkedilmediğini söylüyorlar.  LIDAR teknolojisi sayesinde Aguada Fénix adı verilen alanın yakınında kare şeklinde bir höyük olduğunu gözlemleyen araştırmacılar, yaklaşık 1400 m uzunluğunda ve 400 m genişliğinde olan yerde farklı tipte yapıların olduğunu belirtiyorlar.

     Aguada Fénix’in, M. Ö. 1200 – M. Ö. 500 yılları arasında Orta Amerika’nın büyük bir kesiminde hüküm süren Olmekler’in kalıntılarını taşıyan San Lorenzo ve La Venta alanları ile benzerlikler taşıdığını ifade eden araştırmacılar, bölgede insan formunda heykel olmamasının, bu komplekste yaşayan eski Maya halkı hakkında önemli ipuçları sağlayabileceğine dikkat çekiyor. Çalışmanın başyazarı Inomata, “Olmec merkezlerinden farklı olarak Aguada Fénix, yüksek statüdeki bireyleri temsil eden heykeller gibi toplumsal eşitsizlikle ilgili net göstergeler sergilemiyor. Alanda şu ana kadar bulunan tek taş heykel, bir hayvanı tasvir ediyor” dedi.

     NATURE, AJANSLAR

     4 HAZİRAN 2020

 

232 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir