Eskişehir’de Paleo-Frigce Yazıtlı Stel Bulundu

 

isediyani

Eskişehir (Duriliye) ilimizde gerçekleştirilen yüzey araştırmalarında, Frigce yazıtlı idol şeklinde bir stel bulundu. Stelde şunlar yazılı: “Benim anıtım bir sınır taşıdır”

 

     Eskişehir (Duriliye) ilimizde gerçekleştirilen yüzey araştırmalarında, Frigce yazıtlı idol şeklinde bir stel bulundu. Stelde şunlar yazılı: “Benim anıtım bir sınır taşıdır”

     Eskişehir (Duriliye) ilimizin Seyitgazi (Seyyîd Battal Ğazî) ilçesinin 15 km doğusunda, Gümüşbel (Hûsnîâbâd) köyünün 1 km güneydoğusundaki Eski Camihöyük (Maabaşî) kırsalında, tüf taşından yapılmış, üzerinde Frigce yazıtlı idol şeklinde bir stel bulundu. 100 cm yüksekliğinde ve 50 cm genişliğindeki stel, yêkpare tüf bloğa işlenmiş ve üzerine de kazıma tekniğiyle üç idol betimlenmiş.

     Eserin daha önce literatürde benzeri bilinmeyen bir örnek olduğunu belirten yüzey araştırması başkanı, Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Rahşan Tamsü Polat, idol üzerinde; üstte tek satır, altta ise üç satırdan oluşan Paleo-Frigce bir yazıtın bulunduğu ve bu örneğin, Frig dîninde etkin bir biçimde tapınım gören Ana Tanrıça ve beraberinde ona eşlik eden tanrılara yani paredrosuna dair önemli bilgiler sunacağını söylüyor. İdol şeklinde betimlenmiş tüf blok üzerine kazıma şeklinde yapılmış olan üç baş ve uzun gövdeler, Ana Tanrıça ve birlikte O’na eşlik eden tanrılarla birlikte gösterilmiş olduğuna işaret ediyor. Başlardan ikisi yanyana yapılmış ve çift sıra kazıma çizgi ile sınırlandırılmış, diğer üçüncü baş da bu iki başın tam ortasına, iki başı sınırlandıran ve ortada buluşan çift sıra çizginin kesiştiği noktaya yapılmış.

     Stel üzerinde, başların üst kısmında bir satır, başların altında ise üç satır Frigce yazıt bulunuyor. Yazıttan anlaşıldığı üzere idol şeklindeki stel muhtemelen bir sınır taşı olarak kullanılıyordu.

     Yazıtın tercümesi ise şu şekilde: “Benim anıtım bir sınır taşıdır”.

     GEPHYRA, ARKEOFİLİ

     29 MAYIS 2020

 

521 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir