Ülkemizde Göktaşı Düşmesi Görüntülendi

 

isediyani

Artvin, Trabzon, Ordu, Sivas, Erzincan, Erzurum, Ardahan, Bingöl, Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır ve Batman başta olmak üzere birçok şehirde göktaşı düşmesi görüntülendi. 

 

     Artvin, Trabzon, Ordu, Sivas, Erzincan, Erzurum, Ardahan, Bingöl, Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır ve Batman başta olmak üzere birçok şehirde göktaşı düşmesi görüntülendi. Gece gökyüzünde yaşanan olay vatandaşları heyecanlandırdı.

     Akşam saat 20:30 sıralarında gökyüzünde meydana gelen şiddetli patlamayla gökgürültüsüne benzer bir ses duyuldu ve yoğun ışık görüldü. Çok sayıda kentte görülen doğa olayı kısa süreli paniğe neden oldu. Işık hüzmesi nedeniyle vatandaşlar nöbet tutmaya başladı. Göktaşı (meteor) olduğu değerlendirilen cisim, birçok şehirde göründü.

     O anı ise Bingöl – Genç karayolunun 8. km’sinde araçla seyir halinde olan 19 yaşındaki yerel stajyer gazeteci Veysel Sönmez, cep telefonu kamerasıyla tesadüfen kaydetti. Genç (Dara Hênê) ilçesinde haftalık yayın yapan bir gazetede stajyer olarak çalışan Sönmez, ilçeye dönerken gökyüzünde aleve benzer bir cisim gördüğünü, daha sonra göktaşı olduğunu öğrendiğini ve Bingöl’e düştüğünü düşündüğünü söyledi.

     Erzurum’da da göktaşı olduğu değerlendirilen cismin düşme anı cep telefonu görüntülerine yansıdı. Erzurum’da dün akşam saatlerinde hava aniden aydınlandı. Göktaşı olduğu düşünülen cismin düşme anı kameraya yansıdı.

     Sivas’ta ise birçok noktadan yapılan “göktaşı düştü” şeklindeki ihbarlar üzerine ekipler arazide inceleme başlattı. Çevre köylerde yaşayanlar bir ışık hüzmesinin karanlığı aydınlatarak düştüğünü söylediler.

     Akşam yaşanan ve birçok noktadan gözlenen göktaşı yağmuru,Trabzon’da da bir grup gencin arabaları ile gezintiye çıktıkları anda araç içinde cep telefonlarının kameralarına yansıdı.

     Göktaşı yağmuru Rize’nin Çayeli ilçesi Limanköy mahallesinde de özel bir işletmenin güvenlik kamerası ile Ovit Tüneli girişini gösteren güvenlik kameralarından da gözlendi. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler herkesi şaşkına çevirdi.

     Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü Doç. Dr. Ozan Ünalan, bu olayın meteor olduğunu ifade etti. Ünalan, görgü tanıklarının ifadeleri, videolar ve resimlere bakıldığında ışık hüzmesinin tipik bir meteor olayı olduğunu belirterek, şu açıklamada bulundu: “Görgü tanıklarının ifadelerine göre, yoğun bir ışık hüzmesi 3 dakika ardından gelen patlamayla beraber görülmüş. Bu tipik bir meteor olayı. Aslında yer yer bazı yerlerde yer sarsıntısı olmuş olabilir. Bu anlamda, tipik bir meteor olayı ile karşı karşıyayız diyebiliriz. İlk belirlemelere ve görgü tanıklarının ifadelerine göre Erzurum tarafından gelip Artvin tarafına devam ediyor ve Batum açıklarında denize düşme ihtimali çok yüksek veya en kötü ihtimalle biraz daha farklı değerlendirirsek Gürcistan tarafına da düşmüş olabilir.” Ünsalan, NASA ile temas halinde olduklarını, ellerindeki video görüntülerini değerlendirdiklerini ifade etti.

     AJANSLAR

     27 MAYIS 2020

 

254 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir