Doğu Afrikalı Çobanlar 5000 Yıl Önce Süt Tüketiyordu

 

isediyani

Kenya ve Tanzanya’daki tüketim alışkanlıklarını inceleyen ve insanlık tarihine ışık tutan çalışmaya göre, en az 5000 yıl önce, hayvan sütü Doğu Afrikalı çobanlar için bir gereklilikti.

 

 

     Kenya ve Tanzanya’daki tüketim alışkanlıklarını inceleyen ve insanlık tarihine ışık tutan çalışmaya göre, en az 5000 yıl önce, hayvan sütü Doğu Afrikalı çobanlar için bir gereklilikti.

     Florida Üniversitesi’nde antropoloji asistanı Prof. Katherine M. Grillo, yayımlanan çalışma için, Washington Üniversitesi’nden Fiona Marshall ile biraraya geldi. Bristol Üniversitesi’nden Julie Dunne, Grillo ile birlikte çalışmanın yazarlığını üstleniyor.

     Doğu Afrika boyunca çanak çömlekleri günyüzüne çıkarmak için yaptıkları kazılardan sonra ekip üyeleri, toprak kaplardaki organik lipit kalıntılarını analiz etti ve süt, et ve bitkilerin işlendiğinin kanıtlarını buldu. “Bu, sütün ya da bitkilerin Doğu Afrika’daki antik çoban topluluklar tarafından işlendiğine dair sahip olduğumuz ilk doğrudan kanıt” diyor Grillo. Marshall ise şöyle diyor:  “Antik kaplardaki süt kalıntıları; kemiklerin bize anlattığı, 5.000 ila 3.000 yıl önce Doğu Afrika’daki çobanların nasıl yaşadığına dair hikayeyi doğruluyor. Bu bölge, hala, sığır gütme faaliyetiyle ve Maasai ve Turkana’da olduğu gibi insanların tarihî yaşam tarzlarıyla ünlü. Çoğu insan, yetişkinlik çağımızda süt içecek şekilde tasarlanmadığımız faktörünü göz önüne almıyor ki çoğu memeli bebeklik dönemi haricinde süt içmiyor. Fikrimizce, Afrikalı çobanlar arasından, geçirdikleri mutasyon sayesinde taze sütü sindirebilmeye başlayan insanlar, hayatta kalma konusunda daha başarılı oldu. Ancak bunun nasıl, nerede ve ne zaman meydana geldiği konusunda soru işaretleri mevcut. Bu konu çok önemli çünkü şu an, yetişkinliğe adım attıktan sonra, taze inek sütü içebiliyorsak, bunu genetiğimize borçluyuz.”

     Bu çalışma gösteriyor ki ilk kez, Mara Serengeti’nin zengin vahşi yaşamında avlanmak yerine sığırlar konusunda uzmanlaşmış çobanlar, kesinlikle süt içiyordu. “Çobanlığın dünya çapında bu kadar başarılı olmasının nedenlerinden biri de insanların, belirli alellerin varlığına bağlı olarak sütü sindirebilme becerisi sağlayan laktaz sürekliliği geliştirmesi” diyor Grillo.

     Özellikle Doğu Afrika’da, dünyanın geri kalanından farklı olarak, laktaz sürekliliğini sağlayan karakteristik genetik bazlar bulunuyor. Genetikçiler, Doğu Afrika’da süt sindirebilme becerisinin yaklaşık 5000 yıl önce geliştiğine inanıyor ancak arkeologlar, bu gelişimin hangi arkeolojik bağlamda yer aldığı hakkında çok az bilgiye sahip. Hayvancılıkla uğraşan toplulukların genellikle tarımı destekleyemeyen alanlarda geliştiği düşünüldüğünde, Afrika’da çobanlığın gelişiminin benzersiz olduğu söylenebilir.

     ARKEOFİLİ

     26 MAYIS 2020

 

274 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir