Antarktika’da Kar Yüzeyi Eriyince Yosun Örtüleri Filizlendi

 

isediyani

Antarktika kıtasında eriyen kar yüzeyinde yosun örtüleri ortaya çıktığı belirlendi. Bilim insanları bunun yeni bir ekosistemin başlangıcı olabileceği yönünde görüş bildiriyorlar.

     Antarktika kıtasında eriyen kar yüzeyinde yosun örtüleri ortaya çıktığı belirlendi. Bilim insanları bunun yeni bir ekosistemin başlangıcı olabileceği yönünde görüş bildiriyorlar.

     Antarktika Araştırma Kurumu ile Britanya’daki Cambridge Üniversitesi’ndan biyologlar, yayınladıkları araştırmada, küresel ısınmanın etkisiyle ortaya çıkan yosun örtülerinin yeni bir ekosistemin başlangıcı olabileceğini bildirdiler. Antarktika’da 6 yıl boyunca uydu ve saha gözlemleri yapan araştırmacılar, tek hücreli yosunların birleşerek oluşturduğu 1679 yosun bölgesi tespit etti. Kar yüzeyini yeşile boyayan yosun örtülerinin toplamda 1, 9 km² alana yayıldığı belirtildi.

     Küresel ısınmanın yarattığı erime ve kar yüzeyindeki ıslak ortamda ortaya çıkan yosunların yılda 479 ton karbon salınımı soğurabileceği kaydedildi. Yosun örtülerinin halihazırda bazı mantar sporları ve bakterilere yuva sağladığına dikkati çeken araştırmacı Matt Davey, “Burada bir canlı topluluğu oluşuyor, yeni habitatlar ortaya çıkıyor. Bu yeni bir ekosistemi başlatabilir” değerlendirmesinde bulundu.

     Bilim insanları, küresel ısınmanın, kutup bölgelerinin dünyanın geri kalanına göre daha hızlı ısınmasına yol açtığı konusunda uyarılarda bulunmuştu. Antarktika’da Seymour Adası’nda 14 Şubat’ta ölçülen 20, 7 derece sıcaklık, kıtada bugüne dek ölçülen en yüksek değer olmuştu.

     ANTARKTİKA ARAŞTIRMA KURUMU, NATURE CAMMUNICATIONS, AJANSLAR

     20 MAYIS 2020

 

295 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir