Hawaii Adaları’nda Dünyanın En Büyük Kalkan Yanardağı Keşfedildi

 

isediyani

Pasifik Okyanusu sularında dünyanın en büyük kalkan volkanı keşfedildi. Zar zor farkedilebilen ve Pūhāhonu Yanardağı ismi verilen kalkan volkan, Hawaii Adaları’nın kuzeybatısındaki Papahānaumokuākea Deniz Ulusal Anıtı’nda yer alıyor.

     Pasifik Okyanusu sularında dünyanın en büyük kalkan volkanı keşfedildi. Zar zor farkedilebilen ve Pūhāhonu Yanardağı ismi verilen kalkan volkan, Hawaii Adaları’nın kuzeybatısındaki Papahānaumokuākea Deniz Ulusal Anıtı’nda yer alıyor.

     Büyük Hawaii Adası’ndaki Mauna Loa Yanardağı, uzun zamandır dünyanın en geniş yanardağı olarak biliniyordu, ancak araştırmacılar Pūhāhonu’nun bu rekoru egale ettiğini bildirdiler.

     ABD jeoloji araştırma kurumu USGS’ye göre, kalkan volkanlar neredeyse sadece lav akışlarından oluşmakta. Lav akıntıları örtüştüğünde, bir savaşçıyı andıran geniş, hafif eğimli bir kubbe şekli oluşturuyorlar. USGS, Hawaii Adaları’nın dünyanın en aktif yanardağı olan Kilauea ve Manua Loa gibi kalkan volkanlardan oluştuğunu belirtiyor. Kilauea, 2018’de lav püskürtmeye başladığında dünya çapında dikkat çekmişti.

     Hawaii dilinde “Havada yükselen kaplumbağa” anlamına gelen “Pūhāhonu”, Pasifik’te daha önce Gardner Pinnacles olarak bilinen iki kayalık çıkıntıdan oluşmakta. Ayrıca yanardağın büyük çoğunluğu su altında bulunmakta. Hawaii Üniversitesi’nden Okyanus ve Yer Bilimi Teknolojisi Okulu (SOEST) bilim insanları, Hawaii Lee Yanardağ Zinciri boyunca deniz altından okyanus tabanını incelediler ve üniversitenin koleksiyonunda yer alan kayaları analiz ettiler. Analizleri Pūhāhonu’nun Mauna Loa’nın neredeyse iki katı büyüklüğünde olduğunu gösterdi.

     Bilim insanları ayrıca Pūhāhonu’nun aynı zamanda dünyanın en sıcak kalkan volkanı olduğunu ortaya çıkardı. SOEST’te araştırmacı yazar olarak görev almakta olan emekli jeoloji profesörü Michael Garcia yaptığı açıklamada, “Hawaii gibi volkanik zincirler üreten sıcak noktaların 1 – 2 milyon yıllık bir süre içinde aşamalı olarak soğuması ve daha sonra ölmesi beklenirdi. Ancak bu çalışmadan sıcak noktaların erime üretim dürtüleri yaşayabileceğini öğrendik. Küçük bir dürtü şimdi soyu tükenmiş volkanların orta kümesini yarattı ve başka bir Pūhāhonu oluşturdu” dedi.

     USGS

     16 MAYIS 2020

 

200 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir