Afganistan’da Doğum Hastanesine Terörist Saldırı: Çoğu Yeni Doğum Yapan Anneler ve Bebekleri Olmak Üzere 24 Ölü | Katliâmı Lanetliyoruz

 

isediyani

Afganistan’ın başkenti Kabil’de polis üniformalı üç kişi tarafından Deştê Barçî adlı kadın doğum hastanesine düzenlenen saldırıda çoğu yeni doğum anneler ve yeni doğan bebekleri olmak üzere 24 kişi hayatını kaybetti. 

     Afganistan’ın başkenti Kabil’de polis üniformalı üç kişi tarafından Deştê Barçî adlı kadın doğum hastanesine düzenlenen saldırıda çoğu yeni doğum anneler ve yeni doğan bebekleri olmak üzere 24 kişi hayatını kaybetti. Bu vahşî ve acımasız saldırı 18 bebeği annesiz bıraktı.

     Saldırının ortasında doğum yapan bir anne ve bebeği ise kurtulurken, yan odada bebeğini kurtarmak için kuvözün üzerine kapanan bir anne de yaşamını yitirdi. Bebeğin yara almadığı ve durumunun iyi olduğu belirtiliyor. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün doğum kliniği olarak çalıştırdığı binaya girdikten sonra doğrudan doğum ünitesine yönelen üç saldırgan olayın ardından güvenlik güçlerince öldürüldü.

     Saldırıdan sonra hastaneye giden Afganistan Sağlık Bakan Yardımcısı Vahid Mecruh, “Hâlâ şok içindeyim. Öldürülmüş insanlar görmeye alıştık ama bir annenin doğum yaparken öldürüldüğünü görmek başka bir şey” dedi. Mecruh, hayatta kalan bebeklerin kimlik tespiti yapıldıktan sonra başka bir hastaneye nakledildiğini söyledi. Kimlikleri, ebe ve hemşirelerin yardımıyla belirlenen bebeklerin karınlarına adları yazıldı.

     Ölenlerin çoğu yeni doğum yapmış anneler. Hayatını kaybedenler arasında hamile kadınlar, iki bebek, hemşireler, ebeler ve bir polis memuru da var. Saldırının hemen sonrasındaki kargaşa ortamında aileler uzun süre bebeklerini aradı.

     Afgan yetkililere göre saldırı sırasında Hacer adlı bir kadın ikinci çocuğunu dünyaya getirmek üzereydi. Doğmamış bebeğiyle birlikte hayatını kaybeden kadının 6 yaşındaki kızına henüz annesinin ve kardeşinin öldüğü söylenmedi. Hacer’in eşi Muhammed Hüseyin, “Henüz kızıma birşey söylemedik. Nasıl söyleyeceğimizi de bilmiyoruz” dedi.

     Afganistan’da hastaneler, koronavirüs (covid – 19) salgını nedeniyle kapasitelerinin üzerinde hizmet veriyor. Salgında koronavirüs tedavi merkezine dönüştürülen bir kadın doğum hastanesi saldırıdan sonra dezenfekte edilerek yeniden doğum kliniği olarak hizmet vermeye başlayacak.

     Bazı insan hakları kuruluşları tarafından savaş suçu olarak nitelenen saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Taliban saldırıyla bağlantısı olmadığını öne sürdü.

     Hastanenin bulunduğu mahallede çoğunlukla Şiîler’den oluşan Hazara toplumu yaşıyor. Bölge daha önce IŞİD’in saldırılarına uğramıştı. IŞİD son olarak Mart ayında Hazara toplumunun önde gelen isimlerinden birinin cenazesine de saldırı düzenlemişti.

     * * *

     Sediyani Haber olarak Afganistan’da kadın doğum hastanesine düzenlenen vahşî ve barbarca terörist saldırıyı nefretle kınıyor, terör saldırısında hayatını kaybeden annelere ve hastane personellerine Allah’tan rahmet diliyoruz.

     Kadın doğum hastanesine saldıracak ve yeni doğum yapan annelerin ve bebeklerin canına kastedecek kadar insanlıktan çıkmış bu şer odaklarının Allah belasını versin. Bu nasıl bir vicdansızlık, nasıl bir gaddarlıktır? Hangi dînde, hangi kitapta, hangi kültürde bunun yeri var? Allah’ın ve tüm meleklerin lâneti üzerlerine olsun.

     Hangi amaçla ve ne için olursa olsun, kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, mâsum insanların hayatlarına kastetmek, onlarca insanı acımasızca öldürmek, hiç kuşku yok ki lanetin en büyüğünü hakkeden kalleşçe eylemlerdir.

     Terör; barbarlıktır, vahşettir, insanlık suçudur. Teröre net tavır koyamamak, “ama”lı cümlelerle vahşeti masum göstermeye çalışmak, bu insanlık suçuna ortak olmaktır.

     Teröre ve kandan, kinden, vahşetten, cehalet ve fanatizmden beslenen terör örgütlerine verilecek en etkili cevap, ülkeler ve uygar milletler olarak kandan beslenen terörizme karşı birlik olmak, tek yürek olmaktır.

     Terörün dîni, mezhebi, ırkı, dili, etnik kökeni ve ideolojisi olmaz. Terörün sadece kurbanları vardır.

SEDİYANİ HABER

– Erdemli bir toplum, aydınlık bir ülke – 

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     13 MAYIS 2020

 

331 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir