Jüpiter’in Kızılötesi Fotoğrafı Çekildi

 

isediyani

Astronomlar Jüpiter atmosferinin üst katmanlarında yer alan bulutların altındaki sıcak bölgeleri kızılötesi algılayıcılarla takip ederek gaz devinin yeni bir fotoğrafını çekti.

 

 

 

     Astronomlar Jüpiter atmosferinin üst katmanlarında yer alan bulutların altındaki sıcak bölgeleri kızılötesi algılayıcılarla takip ederek gaz devinin yeni bir fotoğrafını çekti. ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden gökbilimciler, gaz devi Jüpiter’in farklı kaynaklardan alınan görüntülerini birleştirerek yeni bir görüntüsünü oluşturdu. Gezegenin kızılötesi ısı haritası olarak nitelendirilen bu görüntü, “şanslı görüntüleme” tekniği aracılığıyla elde edildi.

     Hawaii Adaları’ndaki “Kuzey Gemini Teleskobu”nu kullanılarak çekilen bu fotoğraf, yeryüzünden çekilen en detaylı Jüpiter fotoğraflarından biri oldu. Kaliforniya Üniversitesi’nden Michael Wong liderliğindeki bir ekip, Gemini Rasathanesi gözlemleri, “Hubble Uzay Teleskobu” ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nin Jüpiter’in yörüngesine giren insansız uzay aracı “Juno” tarafından yakalanan görüntüleri biraraya getirerek, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in yüksek çözünürlüklü görüntülerini elde etmeyi başardı. Gaz devinin teleskopla nasıl göründüğünü göstermeyen bu görüntüler, daha ziyade gezegenin bulutlu yüzeyinin altında gizlenen sıcaklık bölgelerini takip ederek gezegene başka bir açıdan bakmamıza olanak sağlıyor. Gökbilimciler, kızılötesi bir ısı haritası olarak nitelendirilebilecekbu görüntüyü, “Gezegenin şimdiye kadar yapılan en keskin gözlemlerinden biri” olarak nitelendiriyor.

     Bilim insanları bu fotoğrafı elde edebilmek için Dünya atmosferinin yol açtığı bulanıklığı gideren “lucky imagin” (şanslı görüntüleme) adlı bir teknik uyguladı. Bu yöntemde aynı nesnenin çok sayıda fotoğrafı çekiliyor ve her fotoğrafta atmosferden kaynaklanan bulanıklık etkisinin en az olduğu yerler seçilerek biraraya getiriliyor.

     Bu teknikle birlikte devâsâ kasırgalara sahne olan Jüpiter’deki yıldırımlar ve kasırgaların yanısıra Büyük Kırmızı Leke üzerindeki siyah noktaların yüksek çözünürlüklü görüntüleri de elde edildi. Elde edilen görüntülere göre leke üzerindeki bu siyah noktalar, bulut örtüsündeki boşluklardan kaynaklanıyor.

     Dünya atmosferindeki değişimlerden etkilenmedikleri için genellikle en detaylı fotoğraflar Dünya’nın yörüngesindeki teleskoplardan çekiliyor.

     THE ASTROPHYSICAL JOUNAL SUPPLEMENTSERIES

     9 MAYIS 2020

 

265 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir