Bir Köpekbalığı Okyanusu Baştan Sona Gitti | Yaptığı Yolculuk 6400 Km

 

isediyani

Sereia adlı dişi, oldukça uzun bir yolculuğu geride bıraktı ve okyanusta tam 6400 km yolculuk yaptı. Sereia, Afrika kıyılarından başladığı yolculuğuna Hindistan açıklarında nokta koydu.

 

     Araştırmacılar tarafından takip edilen bir köpek balığının yaptığı yolculuk, bu canlıların çok uzun mesafeleri aşabildiğini gösterirken pekçok yeni soruyu da beraberinde getirdi.

     OCEARCH’ün takip ettiği köpekbalıklarından biri olan Sereia adlı dişi, oldukça uzun bir yolculuğu geride bıraktı ve okyanusta tam 6400 km yolculuk yaptı. Sereia, Afrika kıyılarından başladığı yolculuğuna Hindistan açıklarında nokta koydu.

     Köpekbalığının bu yolculuğu, türün okyanusları aşabilecek yolculuklar yapabildiğini de ortaya çıkardı. Yapılan keşfin arkasındaki ekip olan Biopixel Okyanus Derneği ve Okyanusbilim Araştırma Enstitüsü bilim insanları, şimdi köpekbalığının neden bu yolculuğu gerçekleştirdiğini anlamaya çalışıyor. Araştırmacılar, “Bu büyük ölçekli yolculuğun ilginç yanı, köpekbalığının nereye gittiğini değil neden gittiğini anlamak” diyor. Araştırmacılardan Adam Barnett, bu yolculuğun bağlantılar anlamında pekçok soruyu ortaya çıkardığını, özellikle de köpekbalığının neden bu kadar yolu gittiğini merak ettiklerini söylüyor.

     Sereia ilk olarak Kasım 2018’de Mozambik açıklarında yakalanmış ve takip cihazı da köpekbalığına o zaman takılmıştı. Köpekbalığının yolculuğuysa geçen ay gerçekleşti. OCEARCH’ün sözcüsü John Kanaly, Sereia’nın yolculuğunun kaydedilen en uzun köpekbalığı göçü olduğunu söyledi. Güney Afrika Okyanusbilim Araştırma Enstitüsü’nden Ryan Daly, bu keşfin inanılmaz derecede önemli olduğunu çünkü sorulacak yeni soruların ortaya çıkmasını sağladığını söylüyor.

     OCEARCH, BIOPIXEL OKYANUS DERNEĞİ, GÜNEY AFRİKA OKYANUSBİLİM ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ

     8 MAYIS 2020

 

207 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir