Almanya’da 1 Km²’lik Alanda 245 Asker Cesedi Bulundu

 

isediyani

Almanya’nın Brandenburg eyaletinin Märkisch – Oderland iline bağlı Podelzig ilçesinin Klessin köyünde kan donduran bir olay yaşandı.

 

     Almanya’nın Brandenburg eyaletinin Märkisch – Oderland iline bağlı Podelzig ilçesinin Klessin köyünde kan donduran bir olay yaşandı. Polonya sınırında bulunan ve yalnızca 53 kişinin yaşadığı bu küçük köyde gönüllüler, II. Dünya Savaşı (1939 – 45)’nda hayatını kaybeden 245 askerin cesetlerini buldu.

     Köy, cihan harbinde Nazi ve Rus orduları arasında iki ay süren bir savaşa sahne olmuştu. Savaşın sebep olduğu can kaybı sayısı ise bugüne kadar hâlâ net olarak bilinmiyor. 15 yıldır süren çalışmalarda ise Avrupa’nın farklı yerlerinden gelen gönüllüler, geniş yeşil çayırlarda toprakların altında kalmış isimsiz askerleri arıyor.

     Çalışmaları yürüten ve kısa VBGO olan “Verein zur Bergung Gefellaner in Osteuropa e. V.” (Doğu Avrupa’da Hayatını Kaybedenleri Kurtarma Derneği), sadece 1 km²’lik alanda yaptığı 19 farklı kazıda toplam 116 Alman ve 129 Sovyet askerinin cesetlerini buldu.

     Derneğin amacı, tarih sayfalarında ölü sayısının doğru yazılması değil. Bunun yerine hedef, yıllar önce yakınlarını kaybeden çok sayıda aile için bilinmezliğe son vermek. Dernek Başkanı Albrecht Laue, “Yüzlerce, binlerce insanın öldüğü bir katliâmdan bahsederek bunu kimse anlayamaz. Ama 17 yaşındaki bir askerin hikâyesini anlattığımızda bu elle tutulur bir şey” dedi.

     Bulunan cesetlerin kimliği her zaman tespit edilemiyor. Alman askerlerin çoğunda künye bulunsa da aynı durum Sovyet askerleri için geçerli değil.

     Bu yıl bahar aylarında yapılması planlanan kazılar ise, koronavirüs (covid – 19) salgını nedeniyle ertelendi. Gönüllüler, salgın sona erdikten sonra çalışmalara devam edebilmeyi umuyor.

     SEDİYANİ HABER / BERLİN

     5 MAYIS 2020

417 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir