Said Gabarî Vefat Etti

 

isediyani

Uzun süredir akciğer kanseriyle mücadele eden Kürt sanatçı Said Gabarî, tedavi gördüğü hastanede bu sabah hayatını kaybetti. Gabarî, 64 yaşındaydı.

 

     Uzun süredir akciğer kanseriyle mücadele eden Kürt sanatçı Said Gabarî, tedavi gördüğü hastanede bu sabah hayatını kaybetti. Gabarî, 64 yaşındaydı.

     Ünlü sanatçı Said Gabarî’nin son günlerde sağlık durumu kötüleşmiş, geçtiğimiz hafta Azad Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’deki Serdem Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Hastanenin hekimlerinden Dr. Welat İbrahim Akreyî, “Sanatçı Said Gabarî hastaneye getirildiği zaman durumu çok kötüydü. Nefes almakta zorlanıyordu. Muayene ve tetkiklerden sonra akciğer kanserinin vücûdunun birçok bölgesine yayılarak beynine kadar ulaştığını tespit ettik” demişti.

     Gözleri görmeyen sanatçı Said Gabarî, yeni tip koronavirüs (covid – 19) salgını nedeniyle Avrupa’da 14 gün karantinada kaldıktan sonra, 14 Mart’ta Kürdistan Bölgesi’ne gelmişti. Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzanî’nin talimatı üzerine tedavi için bugün Almanya’ya gönderilecekti.

     Yoğun bakımda gözetim altında tutulan Gabarî’nin amcasıoğlu İbrahim Gabarî, ünlü sanatçının sabaha karşı saat 04:45’te vefat ettiğini duyurdu.

     Edinilen bilgiye göre ünlü sanatçı, vasiyeti üzerine Mella Omer Kabristanı’nda toprağa verilecek.

     Azad Kürdistan Başkanı Nêçirvan Barzanî, hayata veda eden Said Gabarî’nin ailesine başsağlığı dileyerek, “Maalesef sanatçı Said Gabarî’nin vefat haberini aldım. Bu vesile ile ailesine, akrabalarına, dost ve sevenlerine başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum. Kürtçe’nin özgün seslerinden biriydi” dedi. Barzanî, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Uzun yıllar Kürt müziğine hizmet etmiş, devrim yıllarında Pêşmerge için çok sayıda marş ve coşkulu şarkı seslendirmiştir. Said Gabarî ardından zengin bir müzik arşivi bırakmıştır. Anısı gelecekte de daima yaşayacaktır.”

     SAİD GABARÎ KİMDİR?

     Ünlü Kürt sanatçı Said Gabarî, 1956 yılında Rojava (Suriye Kürdistanı)’nın Haseke (Hesiçe) ilinin Amude ilçesine bağlı Bêzara köyünde doğdu.

     Bir gözü doğuştan kör olan Said Gabarî‘nin diğer gözü de 12 yaşındayken doktorun yanlış iğne vurması sonucu kör olmuştur.

     Kürdistan’da çok sevilen sanatçılar arasında yer alan Gabarî, 1971 yılında Tirej ve Cegerxwin gibi büyük Kürt şairlerin etkisiyle müziğe adım atmış, bu iki şairin şiirlerini besteleyerek müzik hayatına başlamıştır. 50 yıldır müzikle uğraşıyordu.

     Aynı zamanda görme engelli olan Said Gabarî, buna rağmen Pêşmerge saflarında yer aldı. Gabarî, “Devrim Sanatçısı” olarak da biliniyordu.

     Kürtler’in kalbinde taht kurmuş bir sanatçı olan Said Gabarî’nin yüzlerce bestesi bulunuyor.

     Sediyani Haber olarak hayatını kaybeden büyük sanatçı Said Gabarî’ye Allah’tan rahmet, başta ailesi ve sevenleri olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     4 MAYIS 2020

 

596 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir