Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlarımız İçin Dövizle Askerlik ve Bireysel Emeklilik ile İlgili İki Yeni Yasal Düzenleme

 

isediyani

Hukukçu ve sosyolog Av. Ali Sayan, Sediyani Haber için yazdı…

 

 

 

Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlarımız İçin Dövizle Askerlik ve Bireysel Emeklilik ile İlgili İki Yeni Yasal Düzenleme

Av. Ali Sayan

     Saygıdeğer Sediyani Haber okuyucuları;

     Bundan böyle ayda bir sizler için hukukî konularda bilgilendirme ve yeni yasal düzenlemeleri haberdar etme amaçlı yazılar kaleme alacağım.

     Hukukî sorun ve sorularınızı siteye yazarsanız, köşe yazılarımızda cevaplamaya çalışacağız.

     Bu ilk yazıma başlamadan önce, bizi tanımayanlar için kendimi biraz tanıtmaya çalışayım: Ben Kocaeli Hukuk Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olmuş, Türkiye’de İstanbul Barosu’na ve Almanya’da Hessen Eyalet Yüksek Mahkemesi’ne kayıtlı Türk hukukunda avukatım. Aileden beş avukat ile Frankfurt, İstanbul ve Gaziantep’teki “Sayan Hukuk Ofisleri”nde hukukî sorunlara çözüm bulmak için çaba sarfediyoruz. Uzmanlık alanlarımız; ağır ceza, miras hukuku, aile hukuku, gayr-ı menkul hukuku ve icra hukukudur.

     Bu ayki yazımızda, yurtdışındaki Türkiye vatandaşlarının dövizle askerlik ve mavi kartlıların Türkiye’de (Almnaya’daki “Risterrente” benzeri) yeni yasal düzenleme hakkında yürürlüğe giren özel emeklilik ile ilgili genelgeyi bilginize sunuyorum.

     Mavi kartlıları ve çifte vatandaşları ilgilendiren birtakım düzenlemeleri içeren 7226 sayılı kanun, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

     7179 SAYILI ASKERALMA KANUNUNDA DÖVİZLİ ASKERLİĞE YÖNELİK DÜZENLEME

     DÖVİZLE ASKERLİK

     MADDE 39

     1) …

     2) Yurtdışında ikamet eden ve çok vatandaşlık hakkına sahip olanlar ile “yurtdışında doğup yurtdışında ikamet eden ve süresiz ikamet iznine sahip olanlar”, en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunmaları halinde çalışma şartı aranmadan 1. fıkrada belirtilen esaslara göre bu madde hükümlerinden yararlandırılır.

     25/3/2020 tarihli ve 7226 sayılı kanunun 38’inci maddesiyle bu fıkraya “çok vatandaşlık hakkına sahip olanlar” ibaresinden sonra gelmek üzere “…ile yurtdışında doğup yurtdışında ikamet eden ve süresiz ikamet iznine sahip olanlar” ibaresi eklenmiştir.

     MAVİ KARTLIYA VE YURTDIŞINDA OTURAN VATANDAŞA DÖVİZLİ BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ

     28/3/2001 tarihli ve 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun 5’inci maddesinin birinci fıkrasına birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

     “Türkiye’de kanunî yerleşim yeri bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28’inci maddesi kapsamındaki kişiler tarafından yabancı para cinsinden katkı payı ödenebilir.”

     Kanun hükmüne göre, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ile 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28’inci maddesi kapsamındaki Mavi Kart sahipleri dövizli bireysel emeklilik sistemine dahil olabilirler.

av.alisayan@hotmail.com

     SEDİYANİ HABER

     7 NİSAN 2020

 

360 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir