Sediyani’nin Yeni Kitabı Hollanda ve Frizya Medyasında Haber Oldu

 

isediyani

Geçtiğimiz günlerde Bir Kitap Yayınları’nda çıkan kitabı haberleştiren Hollanda ve Frizya medyası, Sediyani’nin çıkan kitabını “Frizya ve Frizler Hakkında Türkiye’deki İlk Kitap” başlığıyla ülke kamuoyuna duyurdu.

     Gazeteci ve yazar İbrahim Sediyani’nin yeni çıkan “Frizya ve Günümüzde Frizler” adlı araştırma kitabı, Hollanda ve Frizya medyasında haber oldu. Geçtiğimiz günlerde Bir Kitap Yayınları’nda çıkan kitabı haberleştiren Hollanda ve Frizya medyası, Sediyani’nin çıkan kitabını “Frizya ve Frizler Hakkında Türkiye’deki İlk Kitap” başlığıyla ülke kamuoyuna duyurdu.

     Haber, Hollanda’nın Friesland (Frizya) ilinden yayın yapan “Groot Sneek” ve “Drimble” adlı yayın organlarında yayınlandı. “Groot Sneek”te muhabir Henk van der Veer imzasıyla yayınlanan haberi, Sediyani Haber okurları için Flamanca’dan Türkçe’ye çevirerek yayınlıyoruz.

     * * *

     FRİZYA VE FRİZLER HAKKINDA TÜRKİYE’DEKİ İLK KİTAP

     Almanya’da yaşayan Türkiyeli Kürt gazeteci ve yazar İbrahim Sediyani, Frizya ve Frizler hakkında Türkiye’deki ilk kitabı kaleme alıp yayınladı. “Frizya ve Günümüzde Frizler” adlı kitap, “Bir Kitap Yayınları” tarafından yayınlandı. Bu, Frizya coğrafyası ve Friz halkı ile ilgili Türkçe olarak yazılmış ve Türkiye’de yayınlanmış ilk kitap özelliğine sahip.

     173 sayfalık kitapta, üç ülkede, Hollanda, Almanya ve Danimarka’da toprağı bulunan Frizya coğrafyası, tarihi, kültürü, dili ve edebiyatı hakkında bilgiler veriliyor.

     Frizya ve Frizler, Türkiye’de bilinmiyor. Sediyani bu eseriyle Frizya coğrafyasını ve Friz halkını Türkiye’de tanıtmayı amaçlıyor. Almanya’da yaşayan Sediyani, Frizya’yı çok seviyor ve birçok kez bu topraklara gelip gezmiş. Kitap şimdiden Türkiye’de büyük ilgi ve merak uyandırmış durumda.

     ■

     Haberin Flamanca orijinaline şu linklerden ulaşabilirsiniz:

     https://www.grootsneek.nl/nieuws/uitgaan-en-cultuur/2020/04/07/eerste-boek-over-friesland-en-de-friezen-in-turkije-verschenen/#prettyPhoto

     https://drimble.nl/regio/friesland/sneek/67508009/eerste-boek-over-friesland-en-de-friezen-in-turkije-verschenen.html

     SEDİYANİ HABER / SNEEK

     7 NİSAN 2020

“Frizya ve Günümüzde Frizler” kitabını Bir Kitap online satışında temin edebilirsiniz:

www.birkitapyayinevi.com

http://www.birkitapyayinevi.com/frizya-ve-gunumuzde-frizler.html

434 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir