Yarısı Dişi Yarısı Erkek Bir Arı Türü Keşfedildi

 

isediyani

Bilim insanları, Panama’da Barro Colorado Adası’ndaki ormanlık alanda yarısı erkek yarısı dişi bir arı türü keşfetti.

 

 

     Bilim insanları, yarısı erkek yarısı dişi bir arı keşfetti. Yarı erkek yarı dişi arı, Cornell Üniversitesi’nde görevli böcekbilimci Erin Krichilsky ve ekibi tarafından Panama’da Barro Colorado Adası’nda ormanlık alanda bulundu.

     Ekibin arıya, Orta ve Güney Amerika’ya özgü, geceleri ortaya çıkan “megalopta amoenae” türünün sirkadiyen ritimlerini inceledikleri sırada rastladığı belirtildi.

     Uzmanlar, arının sol yanının fizyolojik açıdan erkek olduğunu, bu tarafta küçük, narin bir çene kemiği, uzun anten, daha az tüylü, zayıf ve hassas arka bacak bulunduğunu belirtti. Hayvanın fiziksel açıdan dişi olan sağ yanında ise daha kısa anten, belirgin bir çene kemiği, kalın ve tüylü arka bacağın dikkati çektiği ifade edildi.

     Arıyı bulan ve ilk incelemeyi yapan Erin Krichilsky, o dönemde araştırma görevlisi olarak görev aldı Smithsonian Tropik Araştırma Enstitüsü (STRI) tesislerinde yaptığı çalışmayla arının bu aşırı nadir olduğunu ortaya çıkardı. 4 mm boyundaki bu ilginç böceği keşfetmesi hakkında konuşan Krichilsky, “Daha önce gördüğüm hiçbir şeye benzemeyen, çok dikkat çekici bir canlıydı. Bu çok heyecan verici bir gündü” açıklamasını yaptı.

     Doğada bazı inanılması güç gerçekler var. Bunlardan biri de Jinandromorfizm olarak görünüyor. Bu canlılar, iki cinsiyetin de cinsel organlarını barındırmaktan farklı bir duruma sahip olmakla biliniyor. Başka bir deyişle vücûtlarının her iki yarısı da farklı cinsiyetlere sahip. Jinandromorfizm, bir canlının yarısının erkek yarısının ise dişi olması durumuna verilen isimdir. Jinandromorf canlılar çok çok nadir olsa da bu arı, bu özelliğe sahip canlılardan biri olarak göze çarpıyor.

     Bilim insanları, bu türün bir başka iki cinsiyeti de taşıyan üyesini 1999’da keşfetmişti. Yani 20 yıldan uzun bir süredir, yakalanan binlerce arının arasında böyle bir örnek yalnızca ikinci defa ortaya çıktı.

     Bu durumun neden ortaya çıktığına dair bilim insanlarının bir fikri var. Arıların üremesi biraz farklıdır. Döllenmemiş arı yumurtaları dişi arılar üretir. Öte yandan bu yumurta daha sonradan bir şekilde erkek tarafından döllenmeye çalışılırsa iki genetik kaynak karışır ve ortaya bu tür canlılar çıkar.

     JOURNAL OF HYMENOPTERA RESEARCH, SCIENCE ALERT

     3 NİSAN 2020

 

361 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir