Ekvador’un En Büyük Şelâlesi Birdenbire Kayboldu

 

isediyani

Ekvador’un en uzun şelâlesi olan San Rafael Şelâlesi, yaşanan toprak kaymaları sonucunda birdenbire ortadan kayboldu.

 

 

     Ekvador’un en uzun şelâlesi olan 150 m yüksekliğindeki San Rafael Şelâlesi, yaşanan toprak kaymaları sonucunda birdenbire ortadan kayboldu. Amazon Ormanları’ndaki Cayambe Coca Millî Parkı’nda bulunan şelâlenin yerinde küçük bir su akıntısından başka birşey kalmadı.

     Ekvador Turizm Bakanlığı, şelâlenin artık küçük bir dere gibi akmaya başladığını açıkladı. Ekvador medyası, “San Rafael Şelâlesi’nin artık tarih olduğunu ve bir daha geri dönmeyeceğini” yazdı. Bu alışılmadık ve ani değişim, Ekvador Çevre Bakanlığı ve NASA görüntüleriyle de belgelendi.

     Çevre Bakanlığı açıklamasına göre toprak kayması Coca Nehri üzerinde gerçekleşti. Nehrin ve şelâlenin etrafındaki bölgeler turist ziyaretine kapatıldı ve durumun, bölgedeki biyolojik çeşitliliğe ne kadar zarar verdiğinin belirlenmesi için çalışmalar başladı.

     Şelâlenin ortadan kaybolmasının sebebi olarak, toprak kaymaları esnasında suyun toplandığı çukurlar oluşması gösteriliyor. Bu çukurda toplanan su, üçe ayrılıyor ve daha az dik olan üç koldan dağılıyor. San Rafael Şelâlesi, normalde çok hareketli ve sismik aktivitelerin yoğun olduğu bir bölgede yer alıyor. Bu bölgede Cayambe ve Reventador volkanları bulunuyor. Haliyle doğal nedenlerden dolayı toprak kayması yaşanması hiç de şaşırtıcı değil.

     Uluslararası Çevre Koruma Sendikası Güney Amerika Su Programı’ndan Emili Cobo, bu olayın suçlusu olarak yeni yapılan hidroelektrik santralini gösteriyor. Cobo, “Binlerce yıldır çökmeden duran şelâle, tesadüfe bakın ki hidroelektrik projesi yapıldıktan birkaç yıl sonra çöktü. Akademik makalelerde yer alan süreçler ve barajın nehir üzerinde olabilecek etkilerine dair raporlar var” ifadelerini kullandı.

     Teoriye göre ülkenin en büyük hidroelektrik santrallerinden olan Coca Codo Sinclair, ekipmanların zarar görmemesi için suyu filtrelemeye ihtiyaç duyuyor. Çökelti miktarının azalması da nehir yatağını bu tür aşındırıcı etkilere daha açık hale getiriyor.

     EKVADOR TURİZM BAKANLIĞI

     2 NİSAN 2020

 

408 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir