Irak’ta 5000 Yıllık Kült Alanı Ortaya Çıkarıldı

 

isediyani

Irak’ın güneyindeki Cirsu (Tello) kenti yakınlarında Mezopotamya Savaşçı Tanrısı Ningirsu’ya adanmış ateşli ziyafetler, hayvan kurbanları ve ritüel alayları düzenlenen 5000 yıllık bir kült alanı ortaya çıkarıldı.

 

     Irak’ın güneyindeki Cirsu (Tello) kenti yakınlarında Mezopotamya Savaşçı Tanrısı Ningirsu’ya adanmış ateşli ziyafetler, hayvan kurbanları ve ritüel alayları düzenlenen 5000 yıllık bir kült alanı ortaya çıkarıldı. “Uruku” (Kutsal Şehir) olarak da bilinen Cirsu’nun bir bölgesinde, çok sayıda hayvan kemiği ile birlikte 300’den fazla kırık tören kupası, kaseler, kavanozlar ve akıtacaklı kaplar bulundu.

     Britanya Müzesi Antik Cirsu / Tello Projesi Direktörü Sebastien Rey, objelerin 2, 5 m derinliğindeki bir “favissa” (ritüel çukuru) içinde veya yakınında bulunduğunu söylüyor. Proje ekibinden arkeozoolog Tina Greenfield, ekibin bulgularını Kasım 2019’da San Diego’da düzenlenen Amerikan Oryantal Araştırma Okulları yıllık toplantısında sunmuştu.

     Arkeologların bulduğu en çarpıcı objelerden biri, ördek şeklinde, gözleri deniz kabuğundan yapılmış bronz bir heykelcikti. Arkeologlara göre sözkonusu obje, su, bataklıklar ve su kuşlarıyla ilişkili bir Tanrıça olan Nanşe’ye adanmış olabilir. Araştırmacılar ayrıca Tanrı Ningirsu’ya adanmış yazıtı olan bir vazo parçasını ortaya çıkardılar.

     Rey ve Greenfield, buldukları bardak ve kadehlerin muhtemelen çukura ritüel olarak atılmadan önce dînî bir ziyafette kullanıldığını, koyun, inek, geyik, ceylan, balık, keçi, domuz ve kuşlara ait kemiklerin ise muhtemelen ritüel kurbanlar için tüketilen veya öldürülen hayvan kalıntıları olduğunu söylüyor.

     Alan, büyük ritüel yangınlarından arta kalan kalın bir kül tabakasına sahipti. Ekip ayrıca muhtemelen fener veya zemin lambası kalıntısı olan 8 kül dolu oval şeklinde zemin buldu. Arkeologlar, bu kült alanının M. Ö. 2950 – M. Ö. 2350 yılları arasındaki “Erken Hanedan” adlı bir dönemde kullanıldığına inanıyorlar.

     Çivi yazısı metinlere göre, bulunan çok sayıdaki tören kabı, yanmış zeminler ve bir favissa, yakın zaman önce ortaya çıkarılan kült alanının, dînî festivallerin gerçekleştiği ve Cirsu nüfûsunun Tanrılar’ını şölenler ile onurlandırmak için toplandığı yer olduğunu gösteriyor. 19. yy’ın sonlarında ve 20. yy’ın başlarında Cirsu’da bulunan çivi yazılı tabletler, kült alanında yapılan dînî şölenleri ve törenleri tarif ediyor. Tabletler, Ningirsu onuruna dînî bir bayramın yılda iki kez gerçekleştirildiğini ve üç veya dört gün sürdüğünü söylüyor. Festival sırasında Cirsu’nun merkezinde dînî bir geçit töreni başlamış ve Cirsu’nun hemen dışında yer alan “Cu’edena”ya gelmeden önce şehrin topraklarını geçmiş, sonra geri dönmüş ve Cirsu’nun merkezinde sona ermişti.

     LIVE SCIENCE

     31 MART 2020

 

309 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir