Sediyani’nin Yeni Çıkan Kitabı Türkiye’de Bir İlk: “Frizya ve Günümüzde Frizler”

 

isediyani

Yazar ve seyyah İbrahim Sediyani’nin yeni kitabı “Frizya ve Günümüzde Frizler” çıktı. Bir araştırma ve tanıtma kitabı olan ve Bir Kitap Yayınları’ndan çıkan kitap, 173 sayfa hacminde.

 

 

     Yazar ve seyyah İbrahim Sediyani’nin yeni kitabı “Frizya ve Günümüzde Frizler” çıktı. Bir araştırma ve tanıtma kitabı olan ve Bir Kitap Yayınları’ndan çıkan kitap, 173 sayfa hacminde.

     Avrupa’nın kuzeyinde, Kuzey Denizi kıyısı boyunca uzanan ve Hollanda, Almanya ve Danimarka arasında üçe bölünmüş bir coğrafya olan Frizya’yı ve bu üç devlet altında etnik azınlık olarak yaşayan Friz halkını anlatan “Frizya ve Günümüzde Frizler”, Frizya ülkesinin tanıtımı, Frizler’in tarihi, geçmişte kurulmuş Friz devletleri, Haçlı saldırılarına ve “Hristiyanlaştırma” amaçlı misyonerlik çalışmalarına karşı Frizler’in verdiği ve yüzyıllar süren direniş, Frizler’in zorla Hristiyanlaştırılma tarihi, son yüzyıllar içinde egemen devletler tarafından Friz halkı üzerinde uygulanan asimilasyon politikaları, Friz halkının günümüzde Hollanda, Almanya ve Danimarka’da verdikleri ve başta anadilde eğitim olmak üzere etnik haklar mücadelesi gibi ilginç ve çarpıcı konuları kapsıyor.

     Her zaman için bir ilk olma özelliğine sahip eserler ortaya koymasıyla ve genelde farklı konuları işleyen kitapları ve makaleleriyle bilinen İbrahim Sediyani tarafından kaleme alınan “Frizya ve Günümüzde Frizler” adlı eserin en önemli özelliği, Frizya ve Frizler hakkında Türkçe olarak kaleme alınmış ilk kitap olması ve bu konuda Türkiye’de yayınlanmış ilk çalışma olmasıdır. Frizya ve Frizler hakkında bugüne dek Türkiye’de ve Türkçe olarak yazılmış ve yayınlanmış hiçbir çalışma bulunmuyor. Türkiye’de bu ülke ve bu ulus hemen hiç bilinmiyor bile. Bu kitap, bu alanda bir ilk.

     İbrahim Sediyani’nin yazdığı ve Bir Kitap Yayınları’nın yayınladığı “Frizya ve Günümüzde Frizler”in genel editörlüğünü Bir Kitap, mizanpajını ve kapak tasarımını Gürgün Karaman yaptı. Kitabın ISBN numarası 978-605-69999-7-0.

     “Adını Arayan Coğrafya” adlı araştırma kitabı, “Gülistan” adlı şiir kitabı, “Guldexwîn” adlı çocuk kitabı, “Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı” (2 cilt) adlı araştırma kitabı, “Sözlerim Var Sevgiye Dair” adlı deneme kitabı, “Siyah Devrim” adlı düşünce kitabı ve “Aydın Duruşu ve Erdemli Olmak” adlı düşünce kitabı bulunan İbrahim Sediyani’nin, “Frizya ve Günümüzde Frizler”, sekizinci kitabı olarak sevenleriyle buluşuyor.

     * * *

     YAYINEVİNİN ÖNSÖZÜ

     Avrupa’nın ortasında, Frizya (Friesland) adında bir coğrafya ve bu ülkede yaşayan Frizler denen bir kavim var. Batı Avrupa dışında pek bilinmeyen, hatta hemen hemen hiç bilinmeyen, pek duyulmamış bir etnik topluluk.

     Öyle bir “bilinmezlik” ki bu, örneğin Türkiye’de Frizler ve Frizya hakkında kaleme alınmış ve yayınlanmış tek bir çalışma dahi bulunmuyor. Friz halkı ve Frizya coğrafyası hakkında Türkçe olarak yazılmış ve basılmış tek bir kitap dahi bulunmuyor.

     Frizya (Friesland) denen “yitik ülke”, Hollanda, Almanya ve Danimarka arasında üç parçaya bölünmüş bir coğrafya. Kuzey Denizi (tarihteki eski adı Frizya Denizi idi) sahili boyunca uzanan Frizya’nın günümüzde batısı Hollanda’ya, doğusu ve kuzeyi Almanya’ya, en kuzeyi ise Danimarka’ya ait.

     Frizler, 600 – 734 yılları arasında tarihteki en güçlü devletleri olan “Magna Frisia” (Büyük Friz İmparatorluğu) devletini kurmuşlardı. Ancak 134 yıl hüküm süren bu devlet, komşuları olan Haçlılar tarafından yıkıldı. O günden bu yana komşu Hristiyan devletler tarafından sürekli ve sistematik biçimde zûlüm, baskı, katliâm ve asimilasyon politikalarına maruz kaldılar.

     Friz halkı, Merkezî Avrupa bölgesinin en son Hristiyanlaştırılmış halkıdır. Almanlar’ın, Hollandalılar’ın ve Danimarkalılar’ın zorla Hristiyanlaştırmak için defalarca saldırdığı ve baskı altına aldığı Frizler, Hristiyanlaşmamak için yüzyıllarca savaşırlar. Frizya coğrafyasında yaşayan Frizler, kılıçtan ve katliâmdan geçirilerek zorla Hristiyan yapılmış bir halktır ve Avrupa kıt’âsında Hristiyanlık dînine EN SON girmiş olan millettir. Avrupa kıt’asının en son Hristiyan’larıdırlar. Fakat gönüllü olarak bu dîni benimsememişler, Hristiyan olmamak için Hollandalılar’a, Almanlar’a ve Danimarkalılar’a karşı yüzyıllarca direnmişlerdir. Bu direnişlerinin sonucu olarak da katliâmdan hatta soykırımdan geçirilmiş, sonra da asimilasyon politikasıyla asimile edilmişler, anadilleri olan Frizce bile yasaklanmıştır.

     Günümüzde ise Frizler, Almanya ve Hollanda’da resmî olarak “ulusal azınlık” kabul edilir ve bu statüdedirler. Ancak Frizler’in kesin sayısı bilinmemektedir. Bilinen tek şey, Hollanda’da 400 bin, Almanya’nın Schleswig – Holstein eyaletinde 10 bin ve Aşağı Saksonya (Niedersachsen) eyaletinde ise 2 bin kişinin “anadil” olarak Frizce konuştuğudur. Ancak bu, gerçek Friz nüfûsunun sadece küçük bir bölümüdür. Zira yüzyıllarca süren inkâr ve asimilasyon politikalarının sonucu olarak Frizler’in büyük bir çoğunluğunun kendi anadillerini konuşamadıkları da yakından biliniyor.

     Elinizdeki eser, iki açıdan oldukça müstesna bir değere sahiptir:

     Birincisi; Frizler ve Frizya hakkında Türkçe olarak kaleme alınmış ve Türkiye’de yayınlanmış İLK KİTAP olma özelliğine sahiptir. Bu açıdan büyük önem taşır ve bundan sonra Türkiye’de Frizler ve Frizya hakkında yapılacak olan çalışmalar için her daim için başvurulacak en temel kaynak eser vasfını taşımaktadır.

     İkincisi; elinizdeki kitap, Almanya’da yaşayan ve Frizya coğrafyasını defalarca gezmiş, yani kaleme aldığı halkı ve coğrafyayı yakından tanıyan, çok iyi bilen bir yazarın, İbrahim Sediyani’nin kaleminden çıkmadır.

     Bir Kitap Yayınları olarak, bir İLK özelliğine sahip bu eseri yayınlamaktan kıvanç duyar, hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.

Bir Kitap Yayınları

     İLETİŞİM BİLGİLERİ:

     “Frizya ve Günümüzde Frizler”
     Bir Kitap Yayınları
     Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi, Yaprak Caddesi, Yeşilevler 4. Blok,
     No: 12, İç Kapı No: 1
     Yeşilyurt / MALATYA
     Web: www.birkitapyayinevi.com
     E – Posta: birkitap1@gmail.com

 

     BİR KİTAP YAYINLARI

     21 MART 2020

“Frizya ve Günümüzde Frizler”, 28 Mart’tan itibaren Bir Kitap online satışında (www.birkitapyayinevi.com) ve tüm seçkin kitapçılarda

İbrahim Sediyani Kitapları

 

477 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir