Canlıları Kurtarmak İçin Güney Afrika’da “Nûh’un Gemisi” İnşâ Ediliyor

 

isediyani

Güney Afrika’da nesli tükenmekte olan hayvanları ve bitkileri korumak ve soylarını devam ettirebilmek için “Nûh’un Gemisi” inşâ ediliyor.

 

     Güney Afrika’da nesli tükenmekte olan hayvanları ve bitkileri korumak ve soylarını devam ettirebilmek için “Nûh’un Gemisi” inşâ ediliyor.

     İlüstrasyonlar “Jurassic Park” filminde dinozorların bulunduğu kompleksi andırıyor. Güney Afrika’da inşâ edilmesi planlanan bu yer, modern bir “Nûh’un Gemisi”. Adı da zaten tam da bu nedenden ötürü “Nûh’un Gemisi” olarak kondu. Amacı dünyada nesli tükenmekte olan her bitki ve canlıdan birkaç adedi güvenli şekilde korumak.

     Devâsâ bir akvaryumu da barındıracak olan bu iddiâlı proje son teknoloji ile doğanın bir birleşimi olacak. Dünyada biyolojik çeşitliliğin hızla azalması karşısında atılacak bu adım için henüz icad edilmemiş teknolojilerin kullanılması gerekecek. 100 km² büyüklüğündeki alanda kurulacak olan tesis Güney Afrika’nın kuzeydoğu yakasında olacak. Proje Richard ve Hein Prinsloo-Curson kardeşlerin hayâli. İnşaat 2020 Ağustosu’nda başlayacak ve projenin maddî desteği bizzat dünya genelinde insanların yaptığı bağışlardan geliyor. “Crowdfunding” yöntemi ile projeyi hayata geçirmeyi isteyen Curson kardeşler toplamda 5, 5 milyar Dolar’a ihtiyaç duyuyor.

     Hiçbir hükûmet veya devletten para kabul etmeyeceklerini açıklayan Richard, bu yöntem ile doğrudan bağışçılara karşı sorumlu olacaklarını ve bunun için de tam anlamıyla şeffaf olmak zorunda olacaklarını belirtiyor. “Nûh’un Gemisi” tamamlandığında ana gelirini ziyaretçiler oluşturacak ancak bu aşamada bağış yapanlar için ücretsiz olması planlanıyor.

     Kurulacak olan parkta hologramlar gibi son nesil teknolojilerin yer alacağını anlatan Richard, tıpkı “Jurassic Park” filminde olduğu gibi gelenlere unutamayacakları bir tecrübe yaşatacaklarını belirtiyor. Devâsâ atmosferik iklim kubbelerinin yer alacağı projede ziyaretçiler Antarktika soğunu veya aşırı nemli bir tropik orman iklimini tecrübe edebilecekler.

     Bu proje ile aynı zamanda başka gezegenlerde kendi kendini destekleyebilen mini ekosistemler yaratılıp yaratılamayacağı test edilmiş olacak.

     Tesisin enerji ihtiyaçlarının bir kısmının jeotermal kaynaklardan bir kısmının da güneş enerjisi üreten camlardan elde edilmesi planlanıyor. Yapımda kullanılacak materyallerin çoğunun da geri dönüştürülmüş malzeme olacağı kaydedildi.

     Bölgede yaşayan yerli halkın da istihdam edilmesi ve bu şekilde hayvan avcılığı ve kaçakçılığın azaltılması hedefleniyor.

     “Nûh’un Gemisi” inşaatı baştan sona bir belgesel olarak filme alınacak ve yapımı sırasındaki tüm aşamalar, karşılaşılan tüm zorluklar ve çözümler kamuoyu ile paylaşılacak. Belgesel serisi ile aynı zamanda izleyicilerin çevre koruması ve nesli tükenen hayvanlar ile ilgili bilgilenmesi amaçlanıyor. Richard tüm projenin aynı zamanda bir televizyon şovu haline getirileceğini, her başarı ve her başarısızlığın şeffaf şekilde paylaşılacağını anlatıyor.

     EURONEWS

     20 MART 2020

 

413 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir