Testere Buruna Sahip İki Yeni Köpekbalığı Türü Keşfedildi

 

isediyani

Doğu Afrika yakınlarındaki sularda testere gibi buruna sahip iki yeni köpekbalığı türü keşfedildi.

 

     Araştırmacılar, Doğu Afrika yakınlarındaki sularda iki yeni köpekbalığı türü olduğunu belirledi. Yeni keşfedilen köpekbalıklarının yaklaşık 1 m uzunluğunda olduğu ve “Sixgill Shawshark” adı verilen bir gruba ait olduğu bildirildi.

     Yeni keşfedilen köpekbalıklarının en belirgin özelliğinin testere benzeri burunları olduğu söylendi. Hamburg’da bulunan Elasmobranch Araştırma Laboratuvarı’ndan biyolog Simon Weigmann, “Bu çalışma Batı Hint Okyanusu’nun köpekbalığı biyoçeşitliliği açısından ne kadar önemli olduğu tezini güçlendiriyor” açıklamasını yaptı.

     Testere cinsi köpekbalıkları, avlarını kesmek için kullandıkları, sivri çıkıntılarla dolu, uzun, düz burunlarıyla biliniyor. Bu türdeki çoğu köpekbalığının, vücûtlarının her iki yanında beş solungaç yarığı bulunuyor. Bu sıradışı özelliğin köpekbalıklarının hayatta kalmasında çok önemli bir rol oynamıyor gibi göründüğünü eklememiz gerek. Weigmann da bu durumu, “Altı solungaç, çok ilkel köpekbalıklarında sıradan bir özellik olarak kabul edilir. Altı solungaç yarığına sahip olmalarının aslında hiçbir avantajı yoktur” sözleriyle açıklıyor.

     Warreni türünün denizdeki tek altı solungaç yarıklı testere türü olmadığına dair ilk ipucu, 2017’de Madagaskar’ın güneybatısındaki Andavadoaka köyündeki bir balıkçının Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’nde bulunan Weigmann’ın meslektaşı Ruth Leeney ile temasa geçmesiyle ortaya çıktı. Daha sonra 2017 ve 2019 yıllarında Weigmann’ın meslektaşlarından birkaçı, balıkçıların Zengibar sahilinde yakaladığı iki testere türü köpekbalığını araştırmacılara gönderdi. Kapsamlı bir incelemeden sonra araştırmacılar, örneklerin “Sixgill Shawshark”ın üçüncü bir türü olduğunu ilan etti. Weigmann, “İki yeni türün tanımlanması ve resmî tanımı, nadirlik ve nüfûs durumlarını değerlendirmenin yanısıra balıkçılık operasyonlarına karşı kırılganlıklarını değerlendirmek için son derece önemli” diyor.

     PLOS ONE

     18 MART 2020

 

335 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir